Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n... Jeśli Zielony Ład będzie forsowany, to Polacy zapłacą za to 2400 milia... » Jeszcze przed chwilą społeczeństwa europejskie były zalewane informacjami, że tzw. Zielony Ład jest ... Janusz Szewczak: To były niezwykle ważne słowa Karola Nawrockiego. Dot... » „Karol Nawrocki na dodatkowe obciążenia podatkowe się nie zgodzi. Wystarczy sobie wyobrazić, co się ... Przemówienie Karola Nawrockiego: "Wybory 18 maja będą referendum za od... » „Chcę, żeby Polska była wielka, żeby Polska była silna, żeby Polska była ambitna. Polska musi być wi... Brunatny czas dwóch gdańskich zbrodniarzy » Przed 80. laty, 30 marca 1945 roku, wojska polsko-sowieckie weszły do Gdyni i Gdańska. Rozkaz wydany... Kto oszukał sopockich radnych? Prokurator wzywa do Bydgoszczy... » Nabiera tempa wszczęte w 2023 roku dochodzenie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez b... Emma Popik ozdabiała Gdańsk » W Drohicznie zmarła Emma Popik (80.l.). Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, na... Karol Nawrocki z poparciem NSZZ „Solidarność” » Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Kra... Ankieta w PSL - dalej od Hołowni? » Władze PSL rozesłały do wszystkich członków partii ankietę zawierająca kilkadziesiąt pytań dotyczący... Prezes Trybunału Konstytucyjnego oskarża rządzących o zamach stanu! Sk... » Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski na konferencji prasowej poinformował o tym, że ...
Reklama
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
środa, 01 stycznia 2025 19:21
Nowy Rok z futbolem - po raz 46. na AWFiS
Po raz 46. pracownicy oliwskiej Akademii Wychowania Fizycznego i
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje Roman Borysowas
środa, 12 lutego 2025 21:39
Nie żyje Roman Borysowas
Nie żyje Roman Borysowas. Litewsko-polski artysta, malarz,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

45 lat UG

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 marca 2015 20:21

45 lat temu powstał Uniwersytet Gdański. Uczelnia na początku miała 5 wydziałów, dzisiaj w jego skład wchodzi 11 wydziałów. Uczelnia jest polskim, a niekiedy nawet europejskim,  liderem w takich dziedzinach wiedzy jak biologia, biotechnologia, chemia, fizyka kwantowa, prawo czy nauki ekonomiczne.



Uniwersytet powstał na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 1970 roku i wieńczył długą drogę gdańskich naukowców do tego, aby w mieście stworzyć uczelnię wyższą o randze uniwersytetu. Pierwszym rektorem był Prof. Janusz Sokołowski. Uczelnia powstała  z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. W dniu dzisiejszym na UG studiuje niemal 30 tysięcy studentów wszystkich etapów i form kształcenia, a kadra naukowo-dydaktyczna to ponad 1700 osób. In mari via tua  łacińska dewiza UG (w przekładzie – W morzu droga twoja) determinuje zwrócenie się UG ku morzu. Świadczą o tym choćby kierunki studiów np. biologia, geografia, ochrona środowiska czy też oceanografia. Wydział Prawa i Administracji specjalizuje się m.in. w badaniach prawa morskiego, międzynarodowego prawa morza, kryminalistyki morskiej. Na Wydziale Ekonomicznym istnieje Instytut Transportu i Handlu Morskiego, literaturoznawcy natomiast od lat prowadzą badania związków literatury różnych epok z marynistyczną problematyką Pomorza. W badaniach historyków dominuje problematyka regionu Morza Bałtyckiego, historia Gdańska i Pomorza.


Oprócz rozwoju kadry i oferty dla studentów w ostatnim czasie uczelnia rozwinęła swoją infrastrukturę w sposób znaczący. Intensywny jej rozwój sprawił, że Uczelnia „powstała” praktycznie na nowo.


Najważniejsza część uczelni skupiona jest na trzech kampusach. W Gdańsku – Oliwie powstaje Kampus Bałtycki UG. Do istniejących od lat 70-tych budynków Wydziałów: Filologicznego, Historycznego oraz Matematyki Fizyki i Informatyki, jeszcze w drugiej połowie lat 90-tych minionego stulecia dołączył gmach Wydziału Prawa i Administracji, później zbudowano jedną z najnowocześniejszych w Polsce bibliotek akademickich – Bibliotekę Główną UG. W okresie od 2007 do 2013 roku powstały:
- gmach Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii.
- gmach Wydziału Biologii   
- gmach Wydziału Chemii  


Uczelnia rozbudowuje się w sposób ciągły, w chwili obecnej trwają: budowa gmachu neofilologii oraz Instytutu Biotechnologii. Plany rozwojowe obejmują również powstanie w najbliższym czasie  gmachu Instytutu Informatyki o powierzchni całkowitej przekraczającej 6800 m2. Zbudowany zostanie kompleks obiektów sportowych, W planach jest także zbudowanie dwóch nowych domów studenckich na kampusie w Oliwie i w Sopocie.
Oprócz Kampusu w Gdańsku Oliwie, UG obecny jest także w Sopocie (Wydziały: Ekonomiczny i Zarządzania, gdzie w ostatnim okresie powstało Centrum Dydaktyczno – Konferencyjne, Centrum Komputerowe, zbudowano także nowe skrzydło gmachu Wydziału Ekonomicznego) oraz w Gdyni (zmodernizowany i znacznie rozbudowany w ostatnich latach Instytut Oceanografii).


Jak już wspomnieliśmy jest wiele dyscyplin, w których UG może poszczycić się mianem polskiego lidera. Renoma wielu zespołów badawczych wykracza daleko poza granice Polski, to często światowi liderzy w swojej dziedzinie. Jednym z największych naukowych sukcesów badaczy z UG jest także opracowanie przez zespół naukowy pod kierownictwem prof. dra hab. Grzegorza Węgrzyna z Wydziału Biologii UG metody leczenia choroby Sanfilippo, do tej pory nieuleczalnej, prace nad lekiem weszły w trzecią fazę badań klinicznych. Z kolei zespół pod kierunkiem profesora Franciszka Kasprzykowskiego (Wydział Chemii UG), opracował substancję nazwaną Cystapep 1, wykazującą działanie przeciwdrobnoustrojowe. UG to również prężny ośrodek fizyki kwantowej. Jego przedstawiciele profesorowie: Ryszard Horodecki i Marek Żukowski są laureatami „Polskich Nobli” czyli nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.


Rocznicowe uroczystości swój punkt kulminacyjny będą miały w piątek, 20 marca. W rocznicę powołania uczelni na uroczystym posiedzeniu w Auli Wydziału Prawa i Administracji zbierze się Senat Uczelni. Uroczystość zaplanowano na 11:00 i jest ona otwarta dla wszystkich. Takie posiedzenia są interesujące również ze względu na nawiązanie do wielowiekowych tradycji akademickich w strojach, formie posiedzenia czy wypowiedziach przedstawicieli społeczności akademickiej.
Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież