Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Reklama
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

45 lat UG

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 marca 2015 20:21

45 lat temu powstał Uniwersytet Gdański. Uczelnia na początku miała 5 wydziałów, dzisiaj w jego skład wchodzi 11 wydziałów. Uczelnia jest polskim, a niekiedy nawet europejskim,  liderem w takich dziedzinach wiedzy jak biologia, biotechnologia, chemia, fizyka kwantowa, prawo czy nauki ekonomiczne.Uniwersytet powstał na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 1970 roku i wieńczył długą drogę gdańskich naukowców do tego, aby w mieście stworzyć uczelnię wyższą o randze uniwersytetu. Pierwszym rektorem był Prof. Janusz Sokołowski. Uczelnia powstała  z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. W dniu dzisiejszym na UG studiuje niemal 30 tysięcy studentów wszystkich etapów i form kształcenia, a kadra naukowo-dydaktyczna to ponad 1700 osób. In mari via tua  łacińska dewiza UG (w przekładzie – W morzu droga twoja) determinuje zwrócenie się UG ku morzu. Świadczą o tym choćby kierunki studiów np. biologia, geografia, ochrona środowiska czy też oceanografia. Wydział Prawa i Administracji specjalizuje się m.in. w badaniach prawa morskiego, międzynarodowego prawa morza, kryminalistyki morskiej. Na Wydziale Ekonomicznym istnieje Instytut Transportu i Handlu Morskiego, literaturoznawcy natomiast od lat prowadzą badania związków literatury różnych epok z marynistyczną problematyką Pomorza. W badaniach historyków dominuje problematyka regionu Morza Bałtyckiego, historia Gdańska i Pomorza.


Oprócz rozwoju kadry i oferty dla studentów w ostatnim czasie uczelnia rozwinęła swoją infrastrukturę w sposób znaczący. Intensywny jej rozwój sprawił, że Uczelnia „powstała” praktycznie na nowo.


Najważniejsza część uczelni skupiona jest na trzech kampusach. W Gdańsku – Oliwie powstaje Kampus Bałtycki UG. Do istniejących od lat 70-tych budynków Wydziałów: Filologicznego, Historycznego oraz Matematyki Fizyki i Informatyki, jeszcze w drugiej połowie lat 90-tych minionego stulecia dołączył gmach Wydziału Prawa i Administracji, później zbudowano jedną z najnowocześniejszych w Polsce bibliotek akademickich – Bibliotekę Główną UG. W okresie od 2007 do 2013 roku powstały:
- gmach Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii.
- gmach Wydziału Biologii   
- gmach Wydziału Chemii  


Uczelnia rozbudowuje się w sposób ciągły, w chwili obecnej trwają: budowa gmachu neofilologii oraz Instytutu Biotechnologii. Plany rozwojowe obejmują również powstanie w najbliższym czasie  gmachu Instytutu Informatyki o powierzchni całkowitej przekraczającej 6800 m2. Zbudowany zostanie kompleks obiektów sportowych, W planach jest także zbudowanie dwóch nowych domów studenckich na kampusie w Oliwie i w Sopocie.
Oprócz Kampusu w Gdańsku Oliwie, UG obecny jest także w Sopocie (Wydziały: Ekonomiczny i Zarządzania, gdzie w ostatnim okresie powstało Centrum Dydaktyczno – Konferencyjne, Centrum Komputerowe, zbudowano także nowe skrzydło gmachu Wydziału Ekonomicznego) oraz w Gdyni (zmodernizowany i znacznie rozbudowany w ostatnich latach Instytut Oceanografii).


Jak już wspomnieliśmy jest wiele dyscyplin, w których UG może poszczycić się mianem polskiego lidera. Renoma wielu zespołów badawczych wykracza daleko poza granice Polski, to często światowi liderzy w swojej dziedzinie. Jednym z największych naukowych sukcesów badaczy z UG jest także opracowanie przez zespół naukowy pod kierownictwem prof. dra hab. Grzegorza Węgrzyna z Wydziału Biologii UG metody leczenia choroby Sanfilippo, do tej pory nieuleczalnej, prace nad lekiem weszły w trzecią fazę badań klinicznych. Z kolei zespół pod kierunkiem profesora Franciszka Kasprzykowskiego (Wydział Chemii UG), opracował substancję nazwaną Cystapep 1, wykazującą działanie przeciwdrobnoustrojowe. UG to również prężny ośrodek fizyki kwantowej. Jego przedstawiciele profesorowie: Ryszard Horodecki i Marek Żukowski są laureatami „Polskich Nobli” czyli nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.


Rocznicowe uroczystości swój punkt kulminacyjny będą miały w piątek, 20 marca. W rocznicę powołania uczelni na uroczystym posiedzeniu w Auli Wydziału Prawa i Administracji zbierze się Senat Uczelni. Uroczystość zaplanowano na 11:00 i jest ona otwarta dla wszystkich. Takie posiedzenia są interesujące również ze względu na nawiązanie do wielowiekowych tradycji akademickich w strojach, formie posiedzenia czy wypowiedziach przedstawicieli społeczności akademickiej.
Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież