Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Reklama
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Partia władzy na Pomorzu ma nowego lidera - od KPN do partii Kopacz

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
sobota, 14 marca 2015 19:47

Na nic marszałkowanie Senatowi RP (likwidację tej „izby” było w programie PO) i dawne czasy współtworzenia WZZ Wybrzeża oraz deklaracja wierności złożona partii władzy w maju 2011 roku, gdy staje się w szranki wyborcze na Platformie. Przekonał się o tym Bogdan Borusewicz, opozycjonista od 1968 roku. Marszałek Senatu podczas wyborczego zjazdu PO w Amber Expo poległ w rywalizacji ze Sławomirem Neumannem, wiceministrem zdrowia, przed 20 laty członkiem partii Leszka Moczulskiego KPN (Konfederacja Polski Niepodległej). Wiceminister Sławomir Neumann został nowym przewodniczącym pomorskiej Platformy Obywatelskiej. Zyskał dzięki akcji w terenie 163 głosy. Urobek marszałka Senatu Bogdana Borusewicza to 149 mandatariuszy z PO. Sławomir Neumann swego czasu deklarował nawet odejście z Ministerstwa Zdrowia.  


Trzeci aspirant do szefostwa Platformy na Pomorzu tczewski działacz Rajmund Dominikowski pozyskał ośmiu delegatów. Rajmund Dominikowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Tczewa,  wcześniej m.in. w SLD (w 2001 r. kandydował z listy lewicy do Sejmu) zaczął wystąpienie od wymuszenia od zebranych wysłuchania dywagacji dlaczego decyduje się na start w wyborach. Wiedziony własnym politycznym instynktem zgłosił się bowiem w wyborcze szranki i „niczym partyjne sumienie” kontroli wewnątrzpartyjnej skrytykował działania ludzi PO. Wypomniał m.in. drogie garnitury partyjnych działaczy i nieumiejętność wypełnienia oświadczeń majątkowych na poziomie szkoły podstawowej. Na magię nazwiska nie liczył już najwyraźniej najmłodszy syn Lecha - Jarosław Wałęsa i zrezygnował z rywalizacji.


Sławomir Neumann ma już pierwszy cel - skuteczna kampania wyborcza Bronisława Komorowskiego. Nie będzie mu łatwo skoro do niedawana wiceprzewodniczący formacji na Pomorzu Paweł Adamowicz, dla prokuratury Paweł A., musi uporać się z prokuratorskimi pięcioma zarzutami.
– Pomorze będzie silne świetnym wynikiem Bronisława Komorowskiego, w co mocno wierzę. Mam nadzieję, że od poniedziałku struktury PO w regionie bardzo mocno włączą się w tę akcję – apelował Neumann, jak gdyby przestrzegając przed defetyzmem.


Wiceminister wierzy też, że Platforma na Pomorzu wygrywała i wygra też w wyborach parlamentarnych na jesieni 2015 r.
Przypomnijmy, że po upadku Nowaka Platformą na Pomorzu sterował spokojnie były sopocki prezydent, działacz sportowy, europoseł i marszałek Jan Kozłowski. Teraz zaś podkreślił, że w wyborach zwyciężyło nowe.Kiedy Sławomir Neumann, polityk do całkiem niedawna formatu powiatu starogardzkiego, przed trzema miesiącami zapowiedział rywalizację o schedę po Sławomirze Nowaku, politycznym guru pomorskiej PO - nim nie upadł politycznie a spektakularnie po aferze „zegarkowej”, przewidywaliśmy, że może okazać się nader skuteczny. Neumann zasłynął w swoim czasie zasiadaniem w tzw. komisji hazardowej, która temat pozamiatała skrzętnie.


W wyborczych szrankach w sobotę padł były człowiek „S”, związkowy lider sprzed ćwierćwiecza, od 2011 r. wierny akolita PO Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu.


Dawny członek partii Leszka Moczulskiego KPN Sławomir Neumann, obecny wiceminister zdrowia, współodpowiedzialny za kondycję ochrony zdrowia, okazał się skuteczniejszy.Przypomnijmy, że Platforma miała kiedyś konkretny program, który nie został zrealizowany. W drodze ku władzy PO wystąpiła nawet z programem podatku liniowego i projektem „Trzy razy 15”, czyli obniżenie do poziomu 15 proc. podatku dochodowego od firm (CIT), wprowadzenie podatku liniowego PIT na poziomie 15 proc. oraz zmniejszenie maksymalnej stawki VAT do 15 proc., rozwiązania Senatu, ograniczenia nomenklatury, zmniejszenia liczby radnych, naboru pracowników administracji na drodze konkursów Cóż, nic z tego nie zostało...


Meandry polityczne Platformy Obywatelskiej to droga od budowania politycznego image na sprzeciwie wobec politycznego układu i wyłomu w Unii Wolności, od konserwatywno-liberalnej opozycji do partii pragmatyków. A była to partia, która budowała swe struktury zaprzeczając, że w ogóle partią jest. Kreowała się bowiem na społeczną "platformę".


W styczniu br. minęło 14 lat od kiedy Maciej Płażyński z AWS, Andrzej Olechowski i Donald Tusk, secesjonista z Unii Wolności, na konferencji prasowej w warszawskim hotelu "Sheraton" ogłosili powołanie nowej formacji mówiąc o "szerokiej platformie". Inicjatorów nowego ugrupowania zaczęto określać mianem "trzech tenorów".


Partia miała i innych ojców chrzestnych. Do ich grona zgłosił akces gen. Gromosław Czempiński, który w 2009 r. opowiedział, że miał w tym swój udział, gdyż "odbył wtedy olbrzymią liczbę rozmów, a przede wszystkim musiał przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji".
Swój sukces PO zawdzięczała m.in. hasłom z programu "Polska zasługuje na cud gospodarczy”. Dzisiaj teoretycy liberalnej doktryny Friedrich von Hayek, John Stuart Mill, Richard Cantillon, Karl Popper i Herbert Spencer przewracają się w grobach, a Marc Faber, David Friedman i Francis Fukuyama przecierają oczy ze zdumienia.
- Dobra polityka pozostaje w służbie człowieka, nie zaś jakiejkolwiek doktryny lub interesu. Polityka łączy się z moralnością tylko tam, gdzie pielęgnowane są cnoty obywatelskie, gdzie patriotyzm stawiany jest ponad walkę o partyjne interesy, gdzie autorytet państwa wymusza bezwzględne przestrzeganie prawa, także przez rządzących - czytamy w deklaracji PO z czerwca 2004 r.
Tak było, dawno temu...
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież