Realizacja inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - założe... » 23 września 2021 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie któ... Piotr Gierszewski: Teren Gedanii to wielki gdański wstyd » Z Piotrem Gierszewskim, gdańskim radnym z Klubu Radnych PiS rozmawia Artur S. Górski- Za rok będzie ... Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu? » Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego wartość historyczna, społeczna, znaczeni... Zielone inicjatywy MIIWŚ » „Kultura wielu wymiarów” to hasło przewodnie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Realizując liczne ... SYBILLA 2020 - wyróżnienie dla MIIWŚ za „Interdyscyplinarny projekt na... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej dla uczniów szkół podstawowych ... » Do 11 października 2021 r. można nadsyłać prace graficzne na konkurs #ObrońcyNiepodległej organizowa... Zatrudnianie osób osadzonych w Nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Las... » Na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 września 2021 r. pomiędzy szefami Służby Więziennej (Jacek ... Konferencja “Etnopomorze” » Fundacja „Wiem i Umiem” we współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych oraz NSZZ “Solidarność” Uniwersyt... Ulica Pokoleń Gedanii » Jest w Gdańsku ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Nie byłoby tej ulicy gdyby nie było pokoleń Gedanii Pols... Komunikat p.o. dyrektora MIIWŚ ws. wyroku NSA » Komunikat pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Bere...
Reklama
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
czwartek, 23 września 2021 18:13
Ulica Pokoleń Gedanii - a może wykup stadionu?
Za rok 100.lecie Gedanii, klubu, miejsca, stadionu, którego
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
sobota, 18 września 2021 14:34
W Akademii Żeglarskiej młodzież chce inwestować w siebie
Daniel Obajtek, prezes Grupy ORLEN, odwiedził siedzibę klubu Energa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
piątek, 24 września 2021 18:24
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Bez problemów Lechia zdobyła trzy punkty. Biało-zieloni w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
wtorek, 14 września 2021 08:12
U Berlewiego przy Senatorskiej w Warszawie
Pracownia malarska Henryka Berlewiego znajdowała się przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Międzynarodowy Dzień Lasów

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 marca 2015 20:26

„Lasy, Klimat, Zmiana” to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów. W genewskim Pałacu Narodów zostanie otwarta wystawa, na której Lasy Państwowe zaprezentują model polskiego leśnictwa.


W 2012 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL), od 2013 r. obchodzonym na całym świecie.


W tym dniu przypomina się, jak ważny jest las w życiu człowieka. Lasy dostarczają czystego powietrza, odnawialnego surowca jakim jest drewno, zapewniają bioróżnorodność oraz strzegą przed zmianami klimatycznymi poprzez wchłanianie i przechowywanie  węgla z atmosfery w roślinności i glebie. W lasach świata zmagazynowane jest w ten sposób ok. 650 mld. ton węgla co jest ilością porównywalną z węglem unoszącym się w atmosferze (ok. 760 mld. ton).  


Poza łagodzeniem skutków zmian klimatycznych lasy  gromadzą zapasy wody, ułatwiają jej dostępność i zapobiegają zjawisku pustynnienia.  Dla wielu ludzi są również miejscem pracy, źródłem pokarmu i miejscem schronienia. Życie na Ziemi w dużej mierze jest możliwe dzięki lasom.
Europejska Komisja Gospodarcza ONZ i Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa uroczyste obchody MDL organizuje 20 marca (www.unece.org).


Odbędą się one pod hasłem „Lasy dla Żywności – Żywność dla Lasów” (Forests for Food, Food for Forests). Na obchody złoży się szereg wydarzeń, w tym konferencja prasowa i wystawy. Ekspozycję na temat modelu polskiego leśnictwa przygotowały także Lasy Państwowe. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 marca o godz. 18.00 w Pałacu Narodów.

Ekspozycję w formie napisu FOREST zbudowano z dwumetrowych, podświetlonych liter. Każda z nich jest poświęcona innemu obszarowi tematycznemu związanemu z lasami. Dzięki informacjom zamieszczonym na poszczególnych literach będzie można się m.in. dowiedzieć w jaki sposób pozyskuje się i wykorzystuje drewno, jak prowadzona jest edukacja leśna, a także jak korzystać z lasu w celach rekreacyjnych. Na zwiedzających czekać będą również niezwykłe zdjęcia i opisy zwierząt chronionych.


Wystawa jest zaprojektowana tak, aby oddziaływać na wszystkie zmysły zwiedzających. Będzie można nie tylko zobaczyć leśne krajobrazy, ale też usłyszeć odgłosy ptaków, a także dotknąć kory drzewa.


W otwarciu wystawy weźmie udział Piotr Otawski, wiceminister środowiska, Główny Konserwator Przyrody oraz Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


Zapraszamy do obejrzenia spotu wyprodukowanego na zlecenie FAO i przetłumaczonego na język polski przez LP. W spocie na temat zmian klimatu wypowiadają się: Barack Obama, Leonardo DiCaprio, Rajendra Pachauri, Jose Manuel Barroso i Ban Ki-moon. Komentarz do filmu, mówiący o roli lasu w walce ze zmianami klimatycznymi, czyta Krystyna Czubówna, znana polska dziennikarka i lektorka filmów przyrodniczych. Spot dostępny na stronie www.gdansk.lasy.gov.pl


altZasadź swoje drzewko
W dniu 28 marca w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku odbędzie się akcja sadzenia lasu z udziałem mieszkańców naszego regionu, która, poza nawiązaniem do Międzynarodowego Dnia Lasów, rozpocznie obchody 70. rocznicy istnienia gdańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. Pod hasłem „Las zaprasza”  leśnicy w wyznaczonych miejscach oczekiwać będą na każdego, kto zechce w pomorskich lasach posadzić swoje drzewko. Corocznie w trakcie wiosennej akcji odnowieniowej i zalesieniowej gdańscy leśnicy sadzą ok. piętnastu milionów sztuk nowych drzew!! W tym, w samych tylko lasach Trójmiasta ok. pół miliona! Stanowi to wystarczającą gwarancję, że lasów nie ubywa. Przeciwnie w 1945 r. ich powierzchnia stanowiła 19,8% a obecnie, dzięki pracy trzech pokoleń gdańskich leśników, wzrosła do prawie 29%. Szczegółowe informacje dotyczące terminu i lokalizacji akcji w poszczególnych nadleśnictwach znaleźć można będzie na stronach internetowych jednostek, do których dotrzeć można poprzez stronę www.gdansk.lasy.gov.pl.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież