Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Roszady we władzach Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 22 maja 2024 06:56

altPrzyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych. Teraz, kiedy powyborczy kurz opadł, dominują raczej zagryzione wargi i zaciśnięte pięści.


Tuż przed pierwszą sesją nowej Rady Miasta Gdańska okazało się, że jedyna radna spoza stałej trójki (WdG, PO, PiS), Jolanta Banach z Lewicy, wstąpiła do ugrupowania gdańskiej prezydentki. To ta sama pani, która szła do wyborów z hasłem "kruszenia gdańskiego betonu". Brzydko się to zestarzało, chyba że Jolanta Banach zamierza kruszyć beton od środka.


Piotr Borawski, dotychczasowy wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny między innymi za FALĘ i MEVO, czyli chyba najbardziej problematyczne projekty miejskie ostatniej kadencji, rzucił papierami i nazwał swoją szefową "festyniarą". Tak przynajmniej interpretują jego słowa przeciwnicy Aleksandry Dulkiewicz, bo sam Borawski ubrał to w bardziej eleganckie słowa:
- Nie mamy porozumienia. Uważamy, jako Koalicja Obywatelska, że demokracja nie polega na festynach i błyskotkach czy przeciąganiu radnych z innych list, a na szacunku dla głosu wyborców, ich werdyktu i poparcia. Zasady albo się stosuje w czynach, albo się o nich jedynie mówi - pisze w oświadczeniu o dymisji Piotr Borawski.


Tajemnicą poliszynela jest to, że platforma chciała wprowadzić do urzędu trzech wiceprezydentów. Jako ugrupowanie, które de facto wygrało wybory, wprowadziło najwięcej radnych i firmowało wspólną listę, chcieli zwiększyć swój wpływ na proces decyzyjny w mieście. Pani prezydent jest jednak "zadowolona w 200 procentach z funkcjonowania urzędu", co skutkuje kryzysem w koalicji. Czym ten kryzys się objawi, trudno przewidzieć, bo pierwsze głosowanie zakończyło się jednogłośnym wyborem Agnieszki Owczarczak na przewodniczącą Rady Miasta. Radni zapowiadają jednak, że będą dokładnie czytali, co głosują, i zależnie od tego będą podejmowali decyzję o poparciu lub nie. Czyżby do tej pory robili inaczej?


- Nie mamy porozumienia, było to częścią naszych rozmów i nie jest to tajemnicą, ponieważ pani prezydent mówi o tym publicznie – pani prezydent zależy na zachowaniu status quo, jeśli chodzi o całe funkcjonowanie urzędu miejskiego i podległych jednostek - twierdzi Cezary Śpiewak-Dowbór.


Politycy platformy nabrali wody w usta i nie chcą publicznie komentować negocjacji. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w Gdyni umowy koalicyjne zostały zerwane przez Koalicję Obywatelską, a debiutująca w dużej polityce samorządowej Aleksandra Kosiorek została na lodzie, bez sprawnej większości w Radzie Miasta. W Gdyni poszło nie tyle o ilość wiceprezydentów, co o jakość. Platforma chciała większych kompetencji i wpływu na kształtowanie miasta. Brzmi znajomo? Czy to samo dzieje się teraz w Gdańsku?


Pytanie, co dalej, bo Aleksandrze Dulkiewicz najwyraźniej pasuje aktualny układ sił w magistracie, a Borawski razem z dymisją stracił dochód z dwóch miejskich spółek, w których zarządach zasiadał - to ponad 56 tys. zł za 2023 rok, a pensja radnego nijak ma się do uposażenia wiceprezydenta, które za rok 2023 wynosiło w przypadku Piotra Borawskiego prawie 232 tys. zł. Z drugiej strony, nie firmuje on własną twarzą kolejnych problemów FALI, o których będzie jeszcze głośno, a jego sympatycy mają nadzieję, że twardym stanowiskiem wobec Aleksandry Dulkiewicz buduje swoją pozycję do walki o fotel prezydenta w kolejnych wyborach.


Koalicja Obywatelska nie może sobie pozwolić na oddanie za darmo wiceprezydentów wojewódzkiego miasta. Tym bardziej, że oprócz prestiżu idą za nimi potężne pieniądze. Platformie do samodzielnej większości w Radzie Miasta brakuje zaledwie dwóch głosów. Koalicja z PiS-em jest raczej niemożliwa, wskazuje na to chociażby sytuacja z Wejherowa. Czy Wszystko dla Gdańska jest monolitem, okaże się na najbliższych głosowaniach, bo tarcia między naturalnymi koalicjantami są aż nadto widoczne.


Jedno jest pewne: dopóki w koalicji rządzącej Gdańskiem nie będzie porozumienia, Aleksandra Dulkiewicz może się przekonać, że nie wszystko idzie w Gdańsku gładko, jak do tej pory. Pytanie, ile będzie chciała oddać, bo Platforma ewidentnie chce mieć większy wpływ na kształtowanie Gdańska, a władzę, jak wiadomo, oddaje się najtrudniej.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież