Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 maja 2024 15:57

Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęście, bo jak to miasto miałoby funkcjonować bez tego strategicznego politycznego sojuszu.


Tak przynajmniej chcą to porozumienie przedstawić rządzący i sprzyjające im media. Teraz, kiedy ta burza w szklance wody już się zakończyła widać jak na dłoni, że chodziło o stanowiska a spór był czysto polityczny z zabarwieniem ekonomicznym, bo gdański wiceprezydent zarabia ponad 200 tys zł rocznie i ma możliwość zasiadania w spółkach.


Wygrani
Piotr Borawski, rzucił papierami, jednocześnie zachował stanowisko i osiągnął cel, czyli wprowadził do urzędu drugiego wiceprezydenta z platformy. Pokazał swoją niezależność, zbudował podwaliny pod swoją kandydaturę na stanowisko prezydenta, wbił szpilę Aleksandrze Dulkiewicz i publicznie za to nie przeprosił. Trudno o większy sukces.
- Muszę wyciągnąć z tego wnioski, żeby nie pisać niektórych rzeczy w emocjach, ale jestem człowiekiem z krwi i kości, takie mam emocje, takie mam czasem ambicje - mówił z uśmiechem na konferencji prasowej Piotr Borawski.


Emilia Lodzińska, która po 10 latach w Radzie Miasta Gdańska w końcu zasiądzie na eksponowanym stanowisku. Zajmie się istotnymi i bardzo trudnymi do opanowania miejskimi sprawami - mieszkalnictwem, remontami i przebudową miejskiego mienia komunalnego. Gorące krzesło, ale i ambicje niemałe. Nowa Pani wiceprezydent ma doświadczenie w tych kwestiach - w końcu firma w której jest kierownikiem, Green Cities Infrastructure, zajmowała się projektami miejskimi zlecanymi między innymi przez miasto Gdańsk, ZDiZ czy GoS. Jak będzie się układała ich współpraca po nominacji, możemy tylko zgadywać.


Platforma Obywatelska, również wychodzi z tego udawanego sporu zwycięsko. Okazuje się, że idea niezależnego stowarzyszenia zarządzającego miastem upada, a w Gdańsku, co prawda z tylnego rzędu, ale rządzi de facto PO.


Jest jeszcze jeden wygrany. W zasadzie to grupa ludzi gdańskiej władzy, którzy po tych wyborach mogą jeszcze bardziej cementować układ, który w Gdańsku funkcjonuje.
- Mamy do czynienie z czymś na kształt niebezpiecznych związków, bo sytuacja w której mąż wiceprezydent Gdańska jest szefem największej lokalnej rozgłośni radiowej [Radio Gdańsk - przyp. redakcji], może rodzić pytania na temat niezależności, nacisków i wpływów - mówi Andrzej Skiba, Radny PiS w Radzie miasta.

alt

Aleksandra Dulkiewicz z zastępcami. Od lewej: Piotr Grzelak, Monika Chabior, Aleksandra Dulkiewicz, Emila Lodzińska, Piotr Borawski


Przegrani
Przegranych jest dużo więcej: Aleksandra Dulkiewicz, która chciała zdobyć się na niezależność polityczną w “swoim” mieście, Jolanta Banach, która co tu dużo mówić, oszukała swoich wyborców i wstąpiła do WdG, a ostatecznie żadnego znaczącego stanowiska nie otrzymała, Piotr Kryszewski, dotychczasowy wiceprezydent, którego zastąpiła Emilia Lodzińska. Na pocieszenie został dyrektorem ds. Zieleni w końcu nie po to wpłacał 15 tys złotych na kampanię PO, żeby zostać bez bezpiecznej posady.
- Dyrektor Generalny ds. Zieleni będzie bezpośrednio podlegał mojej osobie. Cały obszar zieleni, cały program rozwoju Zielone Miasto będą także bezpośrednio u mnie. Cała błękitno-zielona polityka związana jest z zagospodarowaniem, edukacją ekologiczną, myśleniem o przyszłości, ale także z działką związaną z odpadami - mówiła na konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz.


Przegrywa również Wszystko dla Gdańska. Okazuje się, że uśmiechnięci ludzie z gdańskiego stowarzyszenia nie są na rękę ogólnopolskim siłom politycznym.
- Paradoksalnie największym przegranym jest WdG, które zwiększyło liczbę mandatów kosztem PiS, zdobyło jedyną kandydatkę spoza PO, WdG i PiS a mimo to traci wiceprezydenta i wpływ na sprawy miejskie - komentuje Andrzej Skiba.


Przegranymi starcia na szczycie są również gdańszczanie, którzy mieli szansę na coś nowego. Brak porozumienia i konflikt w Radzie Miasta mógł obnażyć słabość gdańskiej władzy, teraz jednak wszystko pozostaje w rodzinie. Stanowiska się porozdaje i przez 5 kolejnych lat można bezpiecznie rządzić. A ze sprzyjającymi mediami, również publicznymi będzie jeszcze łatwiej.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież