"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
Reklama
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Adamowicz: nic mnie nie ogranicza. Opozycja: do dymisji!

Ocena użytkowników: / 24
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 marca 2015 16:09

altPaweł Adamowicz twierdzi, że postawienie mu prokuratorskich zarzutów nie ogranicza go ani prawnie, ani faktycznie w sprawowaniu urzędu prezydenta miasta. Przecież został wybrany. Podanie fałszywych danych tłumaczy pisarską pomyłką. Sześciokrotną…  


Prezydent Adamowicz podczas krótkiego spotkania z mediami złożył oświadczenie i stwierdził, że na pytania odpowiadać nie będzie. Czy odpowie na kolejne pytania prokuratorów z Poznańskiej Prokuratury Apelacyjnej będzie zależało od jego linii obrony jako podejrzanego o składanie fałszywych oświadczeń majątkowych.


Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu przedstawiła prezydentowi Gdańska sześć zarzutów podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych z lat 2010-2012. Grozi mu trzyletnie więzienie.
- Pomyliłem się, a później powieliłem błąd w paru kolejnych oświadczeniach. Pomyłka była mechaniczna i popełniłem ją całkowicie nieświadomie. Kiedy zorientowałem się w pomyłce, poprawiłem i podawałem uzupełniony stan majątkowy - wyjaśnił Adamowicz podczas spotkania z mediami.


Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej oczekują od Adamowicza rezygnacji lub co najmniej zawieszenia pełnienia funkcji prezydenta Gdańska. Opozycja chce mu pomóc w podjęciu decyzji:
- Jest element zaskoczenia w tej gorszącej sytuacji. Od października 2013 roku jest prowadzone śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Pawła Adamowicza. Najpierw miał to być jakoby czysto redakcyjny błąd w ilości wpisanych mieszkań. Ubolewaliśmy, że prezydent nie jest w stanie wpisać prawidłowej ilości nieruchomości. Teraz okazuje się, że jest sześć zarzutów. To nie jest tylko błąd pisarski  – mówi Grzegorz Strzelczyk, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.


W swoim  oświadczeniu Adamowicz stwierdził: „Moja uczciwość wobec gdańszczan, którzy w niedawnych wyborach po raz kolejny obdarzyli mnie zaufaniem i powierzyli mi dalsze prowadzenie spraw naszego wspaniałego miasta wymaga, bym poinformował ich, że wczoraj w Prokuraturze Apelacyjnej w Poznaniu postawiono mi zarzuty z art. 233 par. 1 i 6 kodeksu karnego w związku z nieprecyzyjnym wypełnieniem oświadczeń majątkowych”.
- Prezydent Adamowicz nie zaskoczył swoją arogancją, gdy w pierwszym zdaniu oświadczenia obarczył odpowiedzialnością gdańszczan i zasugerował, że mieszkańcy wiedzieli kogo wybierają, a on dostał mandat w wyborach i zamierza pełnić swoją funkcję. Pomożemy więc prezydentowi Adamowiczowi w kształtowaniu właściwej obywatelskiej postawy składając wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska. Będziemy postulowali by Rada zwróciła się do prezydenta Adamowicza z apelem by złożył urząd lub przynajmniej zawiesił swoje czynności jako prezydent – powiedział nam Strzelczyk.


Był już precedens w gdańskiej PO. Były minister infrastruktury Sławomir Nowak, gdy spadała jego polityczna gwiazda po postawieniu podobnych zarzutów, złożył dymisję, a ówczesny premier Donald Tusk ocenił, że „ zachował się honorowo".
–  Kiedy prokuratura formułuje zarzuty wobec urzędnika państwowego, nie ma tu innego wyjścia – powiedział wówczas Tusk.


Strzelczyk zaś przypomina, że w samorządach bywało niestety inaczej.
- Mamy i takie kompromitujące sytuacje, jak ta, gdy prezydent Gorzowa Wielkopolskiego próbował zarządzać miastem z więzienia, ale my chcemy przypomnieć prezydentowi Gdańska o wysokich standardach i dać mu szansę na ich wypełnienie. Minister z Gdańska ma wyrok sądowy, a prezydent miasta – obaj z PO, ma zarzuty prokuratorskie. Czyżby nabierało nowego znaczenia hasło „Gdańsk miastem wolności”? – dopytuje radny Strzelczyk.


Adamowicz zapewnia, że Gdańsk szkód nie poniesie:
–  Chcę państwa zapewnić, że ta nowa i na pewno dla mnie niekomfortowa sytuacja w żaden sposób nie wpłynie na sprawy naszego miasta – oświadczył i dodał, że do zakończenia postępowania występuje o zawieszenie członkostwa w PO.


O rezygnacji z honorowego gremium popierającego kandydata Bronisława Komorowskiego na urząd prezydenta RP nie wspomniał. Czekamy zatem na odpowiedź szefa sztabu wyborczego prezydenta Komorowskiego posła PO Roberta Tyszkiewicza, czy 1373 zł i 88 groszy – koszt wizyty w Katowicach prezydenta Pawła Adamowicza i jego udziału w wyborczym spotkaniu z kandydującym Bronisławem Komorowskim zostanie rozliczona jako wydatek kampanijny, czy też zostanie do kasy Gdańska zwrócony przez partię?  
– Obecność prezydenta Adamowicza w komitecie poparcia Bronisława Komorowskiego każe na nowo czytać hasło kampanii „Zgoda i bezpieczeństwo” jako zgoda na patologie w działalności publicznej i bezpieczeństwo dla partyjnych druchów  – dodaje Strzelczyk.


Rezygnacji prezydenta Gdańska chce też gdański Sojusz Lewicy Demokratycznej.     
– Paweł Adamowicz, wzorem Jacka Karnowskiego, powinien poddać się ocenie i zorganizować referendum by w obecnej sytuacji mieć tytuł do zajmowania fotela prezydenta. Jeśli ma wątpliwości co robić niech zapyta gdańszczan. Prokuratura po skrupulatnym, detalicznym postępowaniu zdecydowała się postawić aż sześć zarzutów, które dotyczą zasobów finansowych, przychodów rejestrowanych i nieruchomości. Nie chciałbym pogłębiać frustracji prezydenta Adamowicza, bo to dla niego trudna chwila. Ale to trudne chwile też dla mieszkańców Gdańska, bo człowiek obarczony tyloma zarzutami nie ma w sobie odwagi by powiedzieć „pas”. Mówi zaś swoim pracodawcom, mieszkańcom Gdańska, iż popełnił jakieś drobne pomyłki. Czy uważa, że w Gdańsku mieszka kilkaset tysięcy mało rozgarniętych obywateli? – komentuje Marek Formela, członek władz krajowych SLD i dodaje, że zawieszenie Adamowicza w strukturach PO to „polityczna kosmetyka”.  


Paweł Adamowicz podczas briefingu wyraził zgodę na publikowanie swojego wizerunku i pełnego imienia i nazwiska. Ma teraz okazję by pokazać, jak kierować miastem z zarzutami prokuratorskimi, a bez ujmy dla honoru gdańszczan.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież