"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
Reklama
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Skok na SKOK przed wyborami

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 marca 2015 14:59

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak uruchomił machinę propagandową po tym, jak w pismach rozesłanych do najważniejszych osób i instytucji - marszałka Senatu, premier, CBA, ABW zarzucił senatorowi PiS Grzegorzowi Biereckiemu, twórcy systemu unii kredytowych, czyli SKOK w Polsce wyprowadzenie pieniędzy. Biereckiego bronią szefowie światowej unii związków kredytowych WOCCU.


Politycy PiS i część komentatorów uważa, że właściwym celem ataku jest Andrzej Duda, kandydat na prezydenta RP. Był on bowiem wiceministrem sprawiedliwości i podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdy ten odesłał do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o SKOK.
Polityczni oponenci, głównie z PO, nie bacząc, że sprawą dotyczy drażliwej sfery finansów i 2,5 miliona członków kas zaczęli od środy mówić o „aferze” SKOK.  


Przewodniczący KNF Jakubiak zarzuca bowiem Biereckiemu rzekome wyprowadzenie 70 mln zł ze zlikwidowanej Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych, zbudowanej na początku lat 90. z inicjatywy m.in. Lecha Kaczyńskiego, późniejszego prezydenta RP 2005-10, na pieniądzach prywatnych  fundatorów. Głównym donatorem fundacji była prywatna Światowa Rada Unii Kredytowych (World Council of Credit Unions - WOCCU), która nie posiadała pieniędzy tworzonych wówczas SKOK-ów.
– Chcę przypomnieć, że środki Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych nigdy nie były środkami publicznymi, ani środkami spółdzielców. Były to fundusze przekazane Fundacji przez konkretną organizację Światową Radę Unii Kredytowych (WOCCU) na konkretny cel. Fundusze te dysponowane były zgodnie z wolą Fundatora – pisze Grzegorz Bierecki w przesłanym oświadczeniu.


Wspiera go w tym Brian Branch, prezes WOCCU, dysponującej kapitałem ponad półtora bilionów dolarów swoich 196 mln członków.
- Dotarła do nas informacja, że w polskiej prasie pojawiła się publikacja błędnie interpretująca decyzję dotyczącą przekazania środków Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych do Spółdzielczego Instytutu Naukowego. W celu uniknięcia przyszłych nieporozumień lub nieprawidłowych interpretacji tej kwestii pragnę potwierdzić, że WOCCU podjęła decyzję, jako założyciel Fundacji, aby wspierać działania z zakresu badań i publikacji dotyczących spółdzielczości i powierzyć je ludziom, do których ma pełne zaufanie – napisał Brian Branch do Rafała Matusiaka, obecnego prezesa Krajowej SKOK, wskazując, że zagraniczni fundatorzy w 2007 r. zobowiązali zarząd likwidowanej Fundacji do przekazania jej majątku Spółdzielczemu Instytutowi Naukowemu w Sopocie.


Dla związanych ze SKOK ekspertów i części polityków, głownie z prawej strony sceny politycznej, rzekoma afera Biereckiego to efekt kampanii wyborczej i ostrej walki na rynku finansowym. Tutaj swoje interesy mają też potężne banki. Przypomnijmy, że tylko w ub.r. sektor bankowy w blisko 80 proc. znajdujący się w obcych rękach, wygenerował dla siebie w Polsce 16 mld zł czystego zysku. W latach 2006-2014 oficjalny zysk netto sektora bankowego w naszym kraju przekroczył 100 mld zł, z których połowa została wytransferowana za granicę. 


- A może to wszystko jest próbą zdyskredytowania senatora Biereckiego w środowisku PIS-u i w opinii publicznej, dlatego że odważył się ujawnić patologiczne zjawiska w sektorze bankowym i odpowiedzialność KNF, samego przewodniczącego Jakubiaka i polskich władz w sprawie tzw. „kredytów frankowych” i zaproponował 5-cio punktowe skuteczne rozwiązanie, ale korzystne dla „frankowiczów”, a nie dla banków? Warto przypomnieć, że w 2013 roku senator G. Bierecki interweniował w stosunku do KNF o wyjaśnienie sprawy tzw. polisolokat opiewających na 50 mld złotych. A może też chodzi o to, że to senator Bierecki interpelował do premiera Tuska, instytucji nadzoru, a nawet w NIK-u prosząc o wyjaśnienie opinii publicznej czy w minionych 10 latach nie mogło dojść i czy nie doszło do manipulacji stawką WIBOR, podobnie jak to się stało z nadużyciami i manipulacją stawką LIBOR w Londynie? – zastanawia się główny ekonomista SKOK Janusz Szewczak.   


To środowisko SKOK, w tym Bierecki, doprowadziło do ostudzenia  apetytów bankierów. Teraz pożyczając 1000 złotych oddajemy bankowi lub innej instytucji finansowej maksymalnie 120-130 złotych, a nie np. 500 złotych, jak miało to miejsce. 20 lutego 2006 roku weszła bowiem w życie nowelizacja kodeksu cywilnego i zmiana w ustawie o kredycie konsumenckim, potocznie nazywana ustawą antylichwiarską, określając, iż maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek wynikające z czynności prawnej rocznie nie może przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP.   


Przypomnijmy, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe powstawały na początku lat 90. na bazie kas zapomogowo-pożyczkowych, działających w przedsiębiorstwach i przy parafiach.
Instytucje państwowe, jak Komisja Nadzoru Finansowego, mają na SKOK-i szczególne baczenie. Od października 2012 roku spółdzielcze kasy podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. W 2013 roku system SKOK został objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.


W marcu 2013 roku KNF opublikowała pismo, w którym wskazała na potencjalne problemy wynikające z różnic w metodzie wyliczania aktywów, jakie mogą wpłynąć na wyniki finansowe. Według KNF, sytuacja kapitałowa w kasach jest złożona, a fundusze własne, mimo czterokrotnego wzrostu w latach 2006-12, są nieadekwatne do prowadzonej działalności. KNF zobowiązała 44 kasy (na 55 istniejących) do podjęcia działań naprawczych.   Senator PiS Grzegorz Bierecki, przez 20 lat lider Krajowej SKOK, argumentując, że przez 20 lat nikt nie stracił w SKOK-ach złotówki.
Do czarnego public relations wokół SKOK-ów przyczyniła się ostatnio SKOK Wołomin. Mimo że Krajowa SKOK alarmowała wcześniej o nieprawidłowościach w tej autonomicznej kasie, dopiero 12 grudnia 2014 r. KNF wystąpiła do sądu z wnioskiem o upadłość SKOK Wołomin. Jej członkowie otrzymują zwrot depozytów z BFG za pośrednictwem PKO BP SA.
Prezes i wiceprezes kasy z Wołomina zostali zatrzymani pod zarzutem działania na szkodę SKOK przez wyłudzanie pożyczek.

 
Sprawa pisma przewodniczącego KNF ma być omawiana podczas utajnionego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Przewodnicząca komisji jest posłanka PO Krystyna Skowrońska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Przecławiu, który też podlega KNF i jest konkurencją dla SKOK.

ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież