Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Gdyni spółka ważniejsza niż chory - kardiologia na zakręcie

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 marca 2015 11:08

Termin przeniesienia kardiologii ze szpitala w Redłowie do śródmieścia Gdyni nie jest znany. Na dziesięć dni przed planowaną na 15 marca br. operacją logistyczną nie ma ostatecznej decyzji. Ta zapadnie w poniedziałek 9 marca.Ważą się losy gdyńskich szpitali po fuzji Szpitala św. Wincentego à Paulo Sp. z o.o. w Gdyni i Szpitala Morskiego im. PCK Sp. z o.o. w Gdyni Redłowie, do której doszło z początkiem roku. Teraz to Szpitale Wojewódzkie w Gdyni Sp. z o.o. Na dobrą sprawę nikt nie potrafi uzasadnić jaki z tego pożytek. Jedno jest pewne - utworzenie spółki wywołało społeczny sprzeciw, a pacjenci obawiają się o opiekę kardiologiczną.


W środkowy wieczór w siedzibie gdyńskiej Rady Miasta przez blisko cztery godziny obradowała Komisja Polityki Społecznej Rodziny i Zdrowia burzliwie dyskutowano o przyszłości opieki medycznej w tym mieście. Salę obrad gdyńskiej Rady Miasta szczelnie wypełnili mieszkańcy, m.in. przedstawiciele darczyńców na rzecz gdyńskich szpitali.
– Z rozlicznych rozmów wynika negatywny obraz przekształceń. Chcę więc poznać racje urzędu marszałkowskiego. Mam serię pytań i oczekuję odpowiedzi jaki jest cel przekształceń i do czego mają one doprowadzić – mówił nam tuż przed komisją Marcin Horała, gdyński radny PiS i kandydat tej partii w wyborach na prezydenta Gdyni w 2014 r.


Po tym jak Zarząd woj. pomorskiego zdecydował, że cała opieka kardiologiczna  ma być świadczona w budynku Szpitala Św. Wincentego à Paulo przy pl. Kaszubskim będzie to jedyny oddział kardiologiczny dla mieszkańców Gdyni i Sopotu. Z gdyńskich placówek korzystają też niejednokrotnie mieszkańcy Rumi i Redy. Na dziesięć dni przed akcją przenoszenia oddziału z Redłowa do Śródmieścia nie wiadomo czy zostanie ona przeprowadzona i w jakim terminie.


Opór samorządów Gdyni i Sopotu, uchwalenie przez rajców i mieszkańców tych miast apeli do parlamentarzystów o refleksję nad planowanymi roszadami spowodowały, że decyzja o przeniesieniu oddziału kardiologicznego z Redłowa do Szpitala  św. Wincentego à Paulo zapadnie dopiero w poniedziałek 9 marca br. Wcześniej planowano, że już 15 marca oddział będzie przenoszony.


Przybyła na komisję Hanna Zych-Cisoń, członkini pomorskiego zarządu od pięciu lat odpowiedzialna za sprawy opieki zdrowotnej w woj. pomorskim, momentami zdawała się być bezradną wobec pytań rajców i gości. Przychodził jej w sukurs Janusz Boniecki, prezes nowo powołanej spółki Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.


Połączenie szpitali, wprowadzane bez uprzedzenia i jasno zakreślonego celu spowodowało, że gdyńscy radni pochyli się z troską nad zdrowiem mieszkańców. Tymczasem zarząd województwa choć zmian nie konsultował to zwraca się do samorządowców o pieniądze dla nowej spółki.
–  Proszę radnych o zastanowienie, ile środków finansowych gdyński samorząd może przekazać na integrację oddziałów – mówiła Hanna Zych-Cisoń i dodała, że w tym zapytaniu nie ma nic „zdrożnego” bo Gdynia ma też budować...kolejkę linową za miliony złotych.


Nie tylko miasto ma się do fuzji dołożyć, ale zapewne też ludzie dobrej woli i np. Gdyńskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia „Serca Sercom”, które już robiło kwestę właśnie na redłowski szpital. Czy teraz sponsorzy chętnie się zaangażują, skoro przy planowaniu zmian konsultacji zabrakło?
- Stowarzyszenia, środowiska sponsorskie pomagały więc dobrym obyczajem jest by z takimi ludźmi współpracować i ich szanować a przynajmniej umieć podziękować – mówi Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, przewodniczący gdyńskiej Rady Miasta.


Tego gestu zabrakło, gdy Zarząd woj. pomorskiego przygotowywał przeniesienie oddziału kardiologicznego z Redłowa do Śródmieścia by utworzyć centrum kardiologiczne. Nowy oddział ma znaleźć się w miejscu, w którym obecnie leczeni są pacjenci okulistyki. Okulistyka zaś powędruje ze Śródmieścia do Redłowa.


Kiedy plany roszady ujawniono okazało się, że jest możliwe porozumienie ponad podziałami między PiS a Samorządnością Wojciecha Szczurka. Apel do parlamentarzystów podpisali też radni PO. Podczas środkowej komisji radni PO milczeli.
– Najwyraźniej nastawili się na zdobywanie wiedzy – mówi jeden z obserwatorów.


Spotkanie z Zych-Cisoń i nowym prezesem miało pewien walor poznawczy.
– Przedstawicielka władz województwa nie potrafiła powiedzieć co planują na 15 marca. A to jest data rozpoczęcia procesu przenoszenia oddziałów. Nie było odpowiedzi na pytanie o plan docelowy, co ma się połączyć, co przenieść, co zostanie i dlaczego? Nie ma zapewne strategicznego planu. Z dnia na dzień padło na kardiologię, a później padnie na coś innego – zauważa Marcin Horała.


Hanna Zych-Cisoń zapewniała, że nie zostanie ograniczony potencjał opieki kardiologicznej. Jednak podczas dyskusji padały argumenty, że skoro w ramach jednej spółki przenosi się oddział i pacjentów zatem to dalej będzie tzw. „strata”, która dla zarządu województwa jest, obok punktacji NFZ, argumentem za roszadą oddziałów. Jeśli zaś nie przejdzie całość opieki medycznej to oznacza jej ograniczenie.
Bez odpowiedzi pozostało pytanie dlaczego spółka jako jeden podmiot nie wystąpi o kontrakt na kompleksową kardiologię z odziałem inwazyjnym w Śródmieściu a nieinwazyjnym w Redłowie?


Zarząd województwa powinien wyjść z założenia jaki poziom opieki zdrowotnej ma zapewnić w województwie i rywalizować o kontrakty w NFZ. Jeśli nie otrzymamy całości to dokładamy ze środków własnych. Jest analogia z subwencją oświatową. Gdybyśmy powiedzieli ile dostaniemy subwencji tyle będzie szkół to byśmy musieli 30 procent szkół zamknąć. Jako miasto dokładamy więc 100 milionów złotych by zapewnić standard usługi publicznej. Zarząd zaś mówi „nic nie możemy, NFZ nie da – zamykamy” – przekonuje Horała i wskazuje, że pomorski zarząd patrzy tylko na bieżący „cash flow'.
- Za dwa lata może się okazać, że kontraktacja NFZ uległa zmianie i leczenie nieinwazyjne zaczną lepiej wyceniać ale już nie będzie  z czym stawać do konkursu. Nie będzie sprzętu, personelu, sponsorów bo już im pokazano figę z makiem – dodaje Horała.


Radni Gdyni z „Samorządności” też są zaniepokojeni poczynaniami Urzędu Marszałkowskiego i koalicji PO-PSL.
- Starałem się zrozumieć w jakim trybie dochodzą oni do decyzji i jakie argumenty towarzyszą ich podejmowaniu. Niestety cel proponowanych zmian pozostaje nieznany. Nie rozumiem tej konstrukcji poza tym, że jest jeden zarząd i brak wewnętrznej konkurencji. Systemowych powodów przekształceń nie dostrzegam. Nie umiano profesjonalnie wytłumaczyć co dzięki temu zyskujemy, co jest prościej, wygodniej i taniej? - zastanawiał się w rozmowie z nami Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski tuż po zakończeniu komisji.  


Z kolei Hanna Zych-Cisoń poradziła by poczekać do poniedziałku. Być może trzeba czasu na ogarniecie chaosu i lepsze przygotowanie procesu zmian?  
4 marca nie możemy się dowiedzieć czy 15 marca przenoszenie kardiologii nastąpi. To jest niekomfortowa sytuacja przed planowaną przeprowadzką ludzi potrzebujących pomocy, sprzętu,  operacją logistyczną z zatrzymaniem zapisów, przekierowaniem pacjentów – dodaje Zmuda-Trzebiatowski i mówi, że znów zabrakło rzeczowego dialogu.


To już staje się cechą rządów PO. Komunikowanie o istotnych dla obywateli decyzjach władzy poprzez media. Tak stało się na Śląsku, gdy górnicy o planach likwidacji miejsc pracy dowiedzieli się z konferencji prasowej, tak też w Gdańsku, gdzie o planach likwidacji Pałacu Młodzieży i zmianach sieci szkól rodzice i uczniowie dowiedzieli się z mediów i portali społecznościowych.
- Podstawowe kanony komunikacji powinny obowiązywać. Zdumiewa, że nadal są takie błędy w komunikacji po 25 latach budowy samorządności.


Władze województwa chyba mają już poczucie, że źle zakomunikowały ważne decyzje – mówi przewodniczący Rady Miasta Gdyni.   
-  Zwracaliśmy się wraz z innymi związkami zawodowymi o spotkanie merytoryczne, by mieć wiedzę o kierunku i celu przekształceń. Niestety nikt z nami nie rozmawiał.  A mamy szereg wątpliwości co będzie się działo w Redłowie po wyprowadzeniu kardiologii – dopytuje Sylwia Jurczyszyn, przewodnicząca KZ NSZZ „S” w Szpitalu św. Wincentego à Paulo.


W Gdyni jak w soczewce skupiły się wykluczające się czynniki: pozorowanie powszechnego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, interesy prywatnych  firm, celujących w wysokorefundowane procedury medyczne i dyktat NFZ.


W sobotę w południe przed budynkiem szpitala św. Wincentego  à Paulo na pl. Kaszubskim stanie pikieta obywatelska w obronie gdyńskiej służby zdrowia, kardiologii i Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej.     
-  Oczekujemy od zarządu województwa planu w formie dokumentu, z bilansem ekonomicznym i strategii na najbliższe lata – mówi Horała.
Radni czekają na decyzję zarządu województwa.  
- Obawiam się, że zarząd województwa strategii nie ma, Jest plan doraźny – dodaje Zmuda–Trzebiatowski.   
Pacjenci nadal nie wiedza gdzie będą się leczyć po 15 marca br.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież