Rachunek za Turów » Komisja Europejska wystosuje "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych na Polskę w s... Zabawa i nauka na Pikniku Naukowym UG » W piątek i sobotę na terenie kampusu UG w ramach Pikniku Naukowego "Klimat dla Nauki. Doświadcz, poz... Biblioteka Pedagogiczna zaprasza » Obchodząca w tym roku jubileusz 75-lecia działalności Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku z... Samorządowi włodarze też otrzymają podwyżki » 1 listopada br. samorządowi włodarze i radni doczekają się obiecanych podwyżek wynagrodzeń lub diet.... Rusza rejestracja uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Na... » Rusza rejestracja tzw. biernych uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z... Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. Oprócz dwóch frakcji - martwej politycznie Wiosny i targanego sporami ... W tygodniku „Sieci”: Choroba jak wyrok » W najnowszym numerze „Sieci” europoseł Witold Waszczykowski mówi o swojej walce o życie. Jakaś siła ... Krzysztof Piekarski: Dziś nawet liberałowie mówią: wolny rynek i „500+... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym, wykładowcą z Zakładu Teorii Polityk... W strefie władzy - (PO)morskie relacje » Mają do dyspozycji kilkadziesiąt spółek: prezydenci Gdańska i Sopotu oraz zarząd woj. pomorskiego, w... Oddano hołd pomordowanym Obrońcom Poczty Polskiej » We wtorek, 5 października, przypadła 82. rocznica mordu na 38 Obrońcach Poczty Polskiej. Pamięć pomo...
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
czwartek, 30 września 2021 06:13
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
Dobrze ułożyła się Francuzom współpraca z Miastem Gdańsk.
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
niedziela, 17 października 2021 20:21
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
Do trzeciego meczu w sezonie musieli czekać kibice Trefla na
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
sobota, 16 października 2021 18:44
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
Lechia długo nie mogła przełamać defensywy Bruk-Bet Termaliki

Galeria Sztuki Gdańskiej

niedziela, 10 października 2021 17:44
Raz jeszcze sięgnąłem do rodziny Meyerheimów, ale tym razem

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

100 dni nowych radnych

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 marca 2015 16:32

10 marca mija 100 dni od zaprzysiężenia Rady Miasta Gdańska kadencji 2014-2018. Jak te okres oceniają radni, którzy po raz pierwszy zostali wybrani do Rady Miasta?


1 grudnia 2014 radni Rady Miasta Gdańska kadencji 2014-2018 złożyli ślubowanie. Jak sto dni od ślubowania oceniają radni, którzy po raz pierwszy zostali wybrani do Rady Miasta? Jak odnaleźli się w nowej sytuacji?


Andrzej Kowalczys (radny PO): Decydując się na kandydowanie zdecydowałem się na dodatkową pracę i służbę miastu. Szczerze mówiąc liczyłem na to, że szybciej zacznę sam kreować politykę w moim mieście. Sprawy z jakimi się mierzyłem, trudne sprawy, między innymi dotyczące gdańskiej oświaty, spowodowały, że wiele czasu, energii, swojego doświadczenia skierowałem na to, by szkolnictwo zawodowe w Gdańsku było lepsze. To jak wygląda praca radnego nie było dla mnie zaskoczeniem, ale muszę powiedzieć, że "dopadła" mnie świadomość jak wiele trudnych zadań przede mną. Przy każdym z projektów uchwał, który dotyczy spraw społecznych, oświaty, spraw komunalnych, żeby nie podjąć pochopnej decyzji trzeba te sprawy dokładnie poznać. Za każdym dokumentem liczącym zaledwie 2-3 strony kryją się sprawy dotyczące albo aspektów ludzkich, albo społecznych, albo finansowych. Chce być odpowiedzialną osobą. Sto dni zasiadania w Radzie Miasta pokazało mi jak duża jest odpowiedzialność rajców za miasto. Powiem coś może bardzo kontrowersyjnego - to nie jest tylko przegłosowanie uchwały za lub przeciw. To są decyzje, które w konsekwencji będą kształtowały przyszłość rozwoju mojego miasta. Widzę duże możliwości, aby droga pomocy dla osoby, która tego potrzebuje albo dla instytucji, która niesie pomoc jeśli chodzi o sprawy społeczne, była krótsza. Chciałbym, i będę do tego zmierzał żeby więcej środków finansowych było przeznaczonych dla organizacji pozarządowych niosących pomoc. Nie może się powtórzyć sytuacja, która ostatnio przydarzyła się w Gdańsku, gdzie matka, która zachorowała na chorobę nowotworową, wychowująca samotnie syna z autyzmem, została pozbawiona zasiłku opiekuńczego. W przyszłości jakikolwiek urzędnik zanim podejmie taką decyzję o odebraniu przysługującego zasiłku musi się poczwórnie zastanowić.


altŁukasz Hamadyk (radny PiS): Jeśli chodzi o mnie to bardzo pozytywnie oceniam pierwsze sto dni Rady Miasta nowego kadencji. Miałem obawy, że będzie mi się ciężko przebić z jakimikolwiek inicjatywami tylko dlatego, że jestem z opozycji, ale jestem mile zaskoczony. Widocznie moje propozycje są na tyle ciekawe, że udaje się zyskać uznanie nie tylko mieszkańców, ale i u urzędników. Udało mi się załatwić na przykład sprawy, które mieszkańcy starali się zmienić od lat pisząc pisma. Mam pozytywne rozstrzygnięcia. Jestem zadowolony z tego początkowego okresu w Radzie Miasta. Zgłosiłem kilkanaście interpelacji, z których część udało się zrealizować. W przygotowaniu mam, muszę ostrzec, prawie 20 kolejnych. Mam nadzieję, że nie "zanudzę" urzędników swoimi propozycjami. Jestem zaskoczony, ale pozytywnie, współpracą. Nie ma konfliktów. Gdy dochodzi do sesji to jest inna sytuacja, bo wchodzą kwestie polityczne, ale jeśli chodzi o pozostałą pracę w komisjach to sytuacja ogólnopolska polityczna nie przekłada się na naszą gdańską. I oby tak zostało, bo to będzie pozytywne dla mieszkańców. Wychodzę za założenia, że kampania wyborcza się skończyła, następna za cztery lata, i do tego czasu powinniśmy współpracować. Na pewno jeśli było się działaczem na przykład dzielnicowym przestawić się na pracę w Radzie Miasta niż z pułapu społecznika lub politykiera, noszącego teczkę za starszymi kolegami. Takie osoby mogą mieć ciężej. Ja znam te tematy, często je kontynuuję. Kandydując planowałem co będę chciał robić jak zostanę radnym. Staram się stopniowo wykonywać te zadania, które przed sobą postawiłem. Dochodzi również mnóstwo nowych z racji dyżurów czy sytuacji nagłych. Przykładem może być sprawa 100-letniego mostu na Przeróbce, który mógłby być kładką pieszo-rowerową. Udało mi się zgłosić zarówno do Komisji Sportu i do Komisji Zrównoważonego Rozwoju, których jestem członkiem, kilkanaście pomysłów do planu pracy na 2015 rok. Jest co robić i pewnie pracy będzie coraz więcej, ale po to chciałem zostać radnym, żeby tymi zadaniami się zająć.


altTomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież