Rachunek za Turów » Komisja Europejska wystosuje "w odpowiednim czasie" wezwanie do zapłaty kar nałożonych na Polskę w s... Zabawa i nauka na Pikniku Naukowym UG » W piątek i sobotę na terenie kampusu UG w ramach Pikniku Naukowego "Klimat dla Nauki. Doświadcz, poz... Biblioteka Pedagogiczna zaprasza » Obchodząca w tym roku jubileusz 75-lecia działalności Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku z... Samorządowi włodarze też otrzymają podwyżki » 1 listopada br. samorządowi włodarze i radni doczekają się obiecanych podwyżek wynagrodzeń lub diet.... Rusza rejestracja uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Na... » Rusza rejestracja tzw. biernych uczestników V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z... Nowa Lewica i... frakcja PZPR » Lewica nowa, ale niezupełnie. Oprócz dwóch frakcji - martwej politycznie Wiosny i targanego sporami ... W tygodniku „Sieci”: Choroba jak wyrok » W najnowszym numerze „Sieci” europoseł Witold Waszczykowski mówi o swojej walce o życie. Jakaś siła ... Krzysztof Piekarski: Dziś nawet liberałowie mówią: wolny rynek i „500+... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym, wykładowcą z Zakładu Teorii Polityk... W strefie władzy - (PO)morskie relacje » Mają do dyspozycji kilkadziesiąt spółek: prezydenci Gdańska i Sopotu oraz zarząd woj. pomorskiego, w... Oddano hołd pomordowanym Obrońcom Poczty Polskiej » We wtorek, 5 października, przypadła 82. rocznica mordu na 38 Obrońcach Poczty Polskiej. Pamięć pomo...
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
czwartek, 30 września 2021 06:13
Au revoir SAUR Neptun Gdańsk, Bonjour Neptun Gdańsk...
Dobrze ułożyła się Francuzom współpraca z Miastem Gdańsk.
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
niedziela, 17 października 2021 20:21
Trefl z pierwszą wygraną w sezonie
Do trzeciego meczu w sezonie musieli czekać kibice Trefla na
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
sobota, 16 października 2021 18:44
Dwa ciosy dały Lechii fotel lidera
Lechia długo nie mogła przełamać defensywy Bruk-Bet Termaliki

Galeria Sztuki Gdańskiej

Johann Carl Schultz – Neapolitańskie  widoki
poniedziałek, 04 października 2021 09:58
Johann Carl Schultz – Neapolitańskie  widoki
W ostatnim czasie prywatne zbiory gdańskiego malarstwa wzbogaciły

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jacek Król: Rady dzielnic – najbliżej wyborców

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 marca 2015 08:03

22 marca odbędą się w Gdańsku wybory do rad dzielnic. - To „demokracja najbardziej bezpośrednia” i choć radni dzielnicowi nie mają tylu instrumentów do zmian w mieście co rada miejska, to mogą być np. ważnym ciałem doradczym i opiniującym – przekonuje Jacek Król kandydat na radnego gdańskiego Śródmieścia.  - Rady Dzielnic nie mają zbyt szerokich kompetencji jeśli chodzi o zmiany w mieście, czy właśnie w dzielnicach, w których są wybierane, są to organy doradcze, pomocnicze, opiniujące zamierzenia władz miejskich wobec dzielnic, w których działają. Rady dzielnic są najbliżej wyborców i właśnie takie problemy leżące najbliżej każdego mieszkańca powinny być przedmiotem ich działalności – wyjaśnił w rozmowie z GG Jacek Król.


Przyznał, że jego osobiście najbardziej interesuje kwestia zagospodarowania przestrzeni w zabytkowym centrum Gdańska, przestrzeni znajdującej się między budynkami, na które zwracają uwagę turyści. Jest to przestrzeń miejska, z której najczęściej i w największym zakresie korzystają mieszkańcy dzielnicy. – Rada Śródmieścia powinna działać w tym właśnie kierunku, te przestrzenie powinny być przyjazne dla mieszkańców – uważa kandydat do rady dzielnicy Śródmieście.


altJacek Król znany jest ze swojego zaangażowania w obronę Pałacu Młodzieży, jak deklaruje, ma być to w dalszym ciągu jednym z jego priorytetów działania. - Pałac musi dalej funkcjonować, ta placówka udowodniła, że jest niezwykle ważna dla dzieci i młodzieży nie tylko śródmieścia, ale i całego Gdańska. W najbliższych miesiącach czeka nas ogromna praca, trzeba zebrać jak najwięcej opinii merytorycznych, które będą głosem w dyskusji za pozostawieniem Pałacu Młodzieży w dotychczasowej formie – stwierdził Jacek Król.


Zaznaczył też, że na przykładzie Pałacu Młodzieży idealnie widać obszar działalności radnych dzielnicowych. – Takie rady powinny być instytucjami opiniotwórczymi przy tego typu przedsięwzięciach. Są najbliżej mieszkańców, powinny więc zabierać głos przy okazji dyskusji nad ważnymi dla miasta aspektami życia. Przedstawiciele rad dzielnic powinni stać się członkami wszelkich organów doradczych, w których toczą się dyskusje nad projektami zaproponowanymi przez miejskich urzędników. Dotyczy to oczywiście przedstawicieli rad wszystkich dzielnic w Gdańsku. To jest i powinna być podstawowa funkcja rad dzielnic – zakończył Jacek Król.
Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież