Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

70 lat Wałęsy: pielgrzymka na urodziny trwa

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
niedziela, 29 września 2013 12:59

Jak co roku kwiat pomorskiej polityki i biznesu spotyka się na urodzinach Lecha Wałęsy. Na niedzielne przyjęcie z okazji 70. urodzin byłego prezydenta zaproszonych zostało blisko 800 gości m.in.  prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk. Ozdobą stołu będzie 50-kilogramowy czekoladowy tort. Piotr Gulczyński, dyrektor Instytutu Lecha Wałęsy, ma  nadzieję, że "przybędzie grono sprawdzonych przyjaciół i osób życzliwych prezydentowi". 
W południe, po mszy świętej w bazylice Mariackiej goście przejdą do Dworu Artusa, w którym odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Lecha Wałęsy, którą w tym roku przyznano byłemu oligarsze Michaiłowi Chodorkowskiemu, przebywającemu obecnie w rosyjskim łagrze krytykowi Putina, prezydenta Federacji Rosyjskiej. Nagrodę odbierze syn więzionego biznesmena Paweł.


Nagroda przyznawana jest przez międzynarodową kapitułę, zaś były prezydent Lech Wałęsa  firmuje ją swoim nazwiskiem. Wielki urodzinowy bankiet dla Lecha Wałęsy zaplanowany jest na godz. 17:00 w Pałacu Opatów w Gdańsku. 


alt


A tak podczas wywiadu jaki ostatnio udzielił Lech Wałęsa tygodnikowi „Puls Tygodnia” wyglądała jego polityczna koncepcja:
„ - Mówiłem przecież: dzisiaj nosicie mnie na ramionach, a przyjdzie czas, że będziecie rzucać w Wałęsę kamieniami. Przecież wiedziałem, że jak komunizm rozwalimy, jak rozwalimy Związek Sowiecki to gospodarka PRL upadnie.
- Skąd ta wiedza?  Sam Pan mówił, ze nie czytał książek...
- No nie. Czytałem. Niewiele, ale trochę tak. To wymyśliła Oriana Fallaci. Przyszła na wywiad, kiedy miałem strajki. Samochód był już włączony, a jeszcze musiałem podpisać związkowe papiery, wypłaty ludziom, a ona nachalnie do mnie mówi, że chce rozmawiać cztery godziny. Wkurzyłem się i odpowiedziałem, że nie będę z nią  rozmawiał. Powiedziałem: tam są drzwi! A ona na to, że z królami, z prezydentami rozmawiała, że jakieś książki napisała. I mnie wkurzyła bardziej, więc odpowiedziałem, że ja książek nie przeczytałem i tego, co napisze pani też nie przeczytam. W tym momencie telefon dostałem, że strajk jest opanowany. Zaczęliśmy rozmawiać.  W moim życiu były takie przypadki, że po dziś dzień rozmyślam skąd to ja wiedziałem i co mnie kierowało.  Trzeba było działać szybko.
 - Ostatnio wrócił temat, sam Pan wspomniał o tym w jednym z wywiadów, inwigilacji gdańskiej opozycji przez agenturę wschodnioniemieckiego Ministerium für Staatssicherheit MfS i obecności agenta, nazwijmy go D. R. „Henryk”, w  otoczeniu m.in. Bogdana Borusewicza…
- Kiedyś prawda wyjdzie na jaw. I nie taka prawda grana dzisiaj. Tylko właśnie prawda.
- I myśli pan, że ta prawda kogoś politycznie zabije?
- Wie pan, że chyba nie zdąży. Bo to się już jakoś poukładało.”  


Andrzej Gwiazda, lider Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i jeden z wiceszefów NSZZ „Solidarność nie ma wątpliwości: Lech Wałęsa to wytwór propagandy, a ostatnio poprzez film w reż. Andrzeja Wajdy – wręcz nachalnej.
- Proszę sobie przypomnieć, jakimi rzewnymi i szczerymi łzami płakały miliony w 1953 roku po śmierci Stalina. Nachalna propaganda może niemal wszystko. Tak, że nie dziwi mnie tłum na imieninach Wałęsy. Proszę się tylko nie pytać, czy dostałem zaproszenie (śmiech) – mówi jeden z przywódców strajku Sierpnia’80.


Zdaniem Gwiazdy rola Lecha Wałęsy jako prezydenta też była rolą niesamodzielną.
- Wałęsa opowiada, że jako prezydent niewiele mógł, że mu przeszkadzali. Cóż, mógł tyle na ile mu pozwolił generał Kiszczak – z ironia komentuje Andrzej Gwiazda.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież