Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Hojność prezydenta

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 września 2013 18:11

Gdańscy włodarze nie sporządzili wyceny miejskiego gruntu, jaki nabędzie od TVP prywatny przedsiębiorca. Prywatna firma budowlana Inpro za ok. 19 mln zł brutto nabyła niezagospodarowany na razie grunt należący do Gminy Gdańsk od użytkującego go gdańskiego ośrodka TVP SA. Klucz do biznesowego sukcesu jest teraz w rękach gdańskich radnych.


Działkę, unikalny teren w dyspozycji Telewizji Polskiej, u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej w Oliwie – jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - rzeczoznawcy przed czterema laty wycenili na około 38 mln zł. Po przekwalifikowaniu funkcji z usługowej na „mieszkaniówkę” wartość poszybuje do… No właśnie…Zależeć to będzie od wysokości zabudowy.


Właściciel terenu wyraził désintéressement.  Miasto nie skorzystało z prawa pierwokupu. Gdański magistrat nie sporządził nawet operatu szacunkowego wartości tej nieruchomości.


Tymczasem sprawa nabiera tempa. Przypomnijmy, że umowę przedwstępną między TVP SA a Inpro podpisano 20 czerwca 2013. Radni Gdańska na sesji 29 sierpnia przyklepali przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania tej części Oliwy. 


Na wstrzymanie się ze sprzedażą do czasu zmiany planu podnoszącego wartość nieruchomości nie decydowała się publiczna spółka TVP SA., choć powinna brać pod uwagę najbardziej dochodowy wariant sprzedaży.
- Ten pośpiech można wytłumaczyć fatalną sytuacją telewizyjnego budżetu – dodaje Formela, który swego czasu dyrektorował TVP Oddział Gdańsk.


O powód takiej transakcji zapytaliśmy Jacka Rakowieckiego, kierownika Zespołu Centrum Informacji Telewizji Polskiej i czekamy na odpowiedź.
Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest niezbędna by deweloper mógł postawić na tym gruncie budynki mieszkalne. I oczywiście na nich zarobić. Deweloper  z samej definicji swojej działalności  kupuje działki, wiedząc, że będzie mógł na niej postawić bloki.


Umowę sprzedaży podpisano w piątek 20 września. Zapłata za nieruchomość 15,6 mln netto (19,1 mln brutto) poszła w dwóch transzach 6 mln i 13 mln zł. To wartość czterdziestu średniej wielkości mieszkań w Oliwie, czyli czteroklatkowego budynku. 


- Biznesowy sukces zależy teraz od gdańskich radnych, czyli de facto od wysokości zabudowy po zmianie planu zagospodarowania. Wysokość i gęstość zabudowy będzie determinowała wartość inwestycji i zysk przedsiębiorstwa. Ta może poszybować w górę w setki milionów złotych. Prezydent sprawuje pieczę nad majątkiem gminy i ma na stać na straży interesów mieszkańców, nie deweloperów. Im większy zysk prywatnego przedsiębiorcy, tym większą będzie strata mieszkańców. W sytuacji tak znakomitego dyskonta handlowego nie skorzystanie z prawa pierwokupu zadziwia – mówi Marek Formela, lider gdańskiego SLD.


Nowy właściciel wystąpił o zmianę planu. Biuro Rozwoju Gdańska  przygotowało projekt uchwały, który rozpocznie proces zmiany planu zagospodarowania przestrzennego Oliwa Górna rejon ulicy Opackiej.
- Przystąpienie do prac nad planem miejscowym podyktowane jest potrzebą weryfikacji zapisów obecnie obowiązującego planu w zakresie warunków urbanistycznych, zmiany  intensywności zabudowy i wysokości zabudowy oraz zmiany przeznaczenia z usługowego na mieszkaniowo-usługowe – napisano w  uzasadnieniu, a radni wyrazili zgodę na przystąpienie do prac nad nowym planem, którego celem jest dopuszczenie funkcji mieszkaniowej.


Sąsiedztwo urokliwego Parku Oliwskiego i gdańskiej TVP to dodatkowy atut nieruchomości. Jednak nad gruntem przy ul. Opackiej wisi fatum.  Pod koniec lat 90. pośliznęła się na nim jedna z wielkich sieci handlowych, która zamarzyła sobie wystawienie wielkopowierzchniowej hali w sąsiedztwie Parku Oliwskiego. Francuska sieć Carrefour płaciła do kasy telewizji rocznie 2 mln zł netto za jej bezproduktywną dzierżawę.


W końcu umowę podpisała spółka Inpro, znaczący gracz na rynku mieszkaniowym. Póki co, według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, działka przy al. Grunwaldzkiej przeznaczona jest pod budowę obiektów usługowych.  Najwyższe budynki mogą na niej sięgnąć 15 m wysokości.  Do pełni szczęścia trzeba więc przekwalifikowania gruntu z usług na budownictwo. W obecnym składzie rady nie będzie zabieg nazbyt trudny. 


alt


Jeśli władze Gdańska nie skorzystają prawa pierwokupu przejdzie ona na własność dewelopera.


Zwróciliśmy się do magistratu o odpowiedź na pytania o los działki u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Opackiej, w użytkowaniu Telewizji Polskiej SA Oddział Gdańsk, o powierzchni 35 610 m kw.   


Na pytanie czy prezydent Miasta Paweł Adamowicz planował skorzystanie z prawa pierwokupu nieruchomości prezydencki rzecznik Antoni Pawlak odpowiedział: Nie.
Na pytanie czy UMG sporządził operat szacunkowy wartości nieruchomości (taki dokument urzędowy dałby podstawy do dalszego działania w oparciu o opinie rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości) padła odpowiedź rzecznika: Nie.


Jako, że Prezydent Miasta Gdańska jest organem wykonawczym Miasta Gdańska, który m.in. podejmuje decyzje w sprawach zwykłego zarządu majątkiem Miasta po nader lakonicznej odpowiedzi rzecznika (którą on sam określił jako „może i lakoniczną, ale merytoryczną”) zwróciliśmy się o odpowiedź w trybie udzielenia informacji publicznej  jakie postępowanie zostało przeprowadzone celem ustalenia wartości gruntu dzierżawionego przez spółkę TVP SA  w związku z wystawieniem na sprzedaż przez TVP SA nieruchomości będącej własnością Gminy Gdańsk i w jakim trybie i na jakiej podstawie Prezydent Miasta Gdańska odstąpił od przystąpienia do prawa pierwokupu w/w nieruchomości? 


Jak się nieoficjalnie dowiedział portal wybrzeze24.pl przed czterema laty sporządzana była wycena gruntu. Opiewała na około 1100 zł za m kw., czyli nieruchomość warta miałaby być około 38,5 mln zł.  


Z analizy i rekonesansu wykonanego wśród trójmiejskich deweloperów i kupców wynika, że teren w Oliwie po zmianie przeznaczenia z usług na cele mieszkaniowe zyska na wartości drugie tyle, a po zabudowaniu apartamentowcami nawet dziesięciokrotnie.
- Miasto nie jest deweloperem – zauważył prezydencki rzecznik Pawlak.


Grzegorz Strzelczyk z klubu radnych PiS, który był za skorzystaniem przez Gdańsk z prawa pierwokupu dziwi się, że Miasto nie skorzystało z szansy na zarobienie na gruncie w Oliwie.
- Miasto nie musi być deweloperem. Nie musi budować. Za 15 mln zł Miasto kupując grunt, zarobiłoby odsprzedając teren po przekształceniu jego funkcji – mówi Strzelczyk.


Miasto jednak zachowuje się pasywnie, mimo, że Telewizja Polska SA jest jedynie użytkownikiem wieczystym miejskiego gruntu. Dziwne to w mieście, którego włodarz zna się na nieruchomościach i chwali się na swoim blogu umiejętnością dbania o finanse – swoje i Miasta.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież