Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańska daje kosztowny prezent UG i podnosi podatek od nieruchomości

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 27 września 2013 20:04

Głosami 23 radnych PO podczas sesji Rady Miasta Gdańska 26 września w Gdańsku podniesiono stawki podatku od nieruchomości o maksymalną dopuszczalną wysokość. Obecnie stawka podatku od lokalu mieszkalnego wynosi 0,73 zł za m kw., a dla gruntu 0,45 zł za m kw. Od przyszłego roku te stawki wzrosną odpowiednio do 0,74 i 0,46 zł. W efekcie tej podwyżki do kasy miasta ma trafić 338,5 mln zł z podatku od nieruchomości.


Radni PO zadecydowali o tej podwyżce pomimo tego, że przed budynkiem Rady Miasta zgromadziło się około 20 osób związanych z ugrupowaniem Kongres Nowej Prawicy, którzy protestowali przeciwko wprowadzeniu wyższych stawek podatku od nieruchomości. Zamiast stosowania takiej metody dla uzyskania większych wpływów do budżetu miasta, sugerowano cięcie wydatków chociażby na promocję miasta.


altRadny Wiesław Kamiński z PiS (na powyższym zdjęciu z lewej) sugerował, że nie podwyższanie, a raczej obniżanie podatków jest prorozwojowe dla miasta. A i nie wszystkie inwestycje w mieście temu służą.


altZ kolei skarbnik miasta Teresa Blacharska argumentowała, że  skutki podwyżek będą minimalne, bo zaledwie wzrosną o 1 grosz od metra kwadratowego. W jej ocenie wielkie miasta przyjmują maksymalne stawki, bo ponoszą większe wydatki w związku z utrzymaniem większej infrastruktury.


altDrugą bulwersującą sprawą było podjęcie głosami 21 radnych PO uchwały zezwalającej Uniwersytetowi Gdańskiemu sprzedaż budynku dla potrzeb Wyższej Szkoły Bankowej. Budynek ten, zlokalizowany przy al. Grunwaldzkiej 238 A, uczelnia otrzymała w formie darowizny w 1999 roku od władz Gdańska. Wówczas wyceniano go na ok. 2 mln zł, a obecnie cena jego sprzedaży wynosi 10 mln zł. Za tą kwotę – jak radnych zapewniał z mównicy osobiście rektor UG prof. Bernard Lammek (na zdjęciu powyżej), uczelnia chce podreperować swoją sytuację finansową. Uzasadniał również, że obecnie w uczelnianym kampusie trwa budowa budynku wydziału neofilologii i pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na dokończenie tej inwestycji. Zostanie za pozyskane pieniądze kupione wyposażenie do laboratoriów oraz do sal wykładowych i ćwiczebnych. Sprzedaż starego budynku, w którym od 14 lat funkcjonuje Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego, rektor argumentował też potrzebą podwyższania standardów, inwestując w nowe budynki. Właśnie to, w ocenie rektora Lammka, pozwala o wiele łatwiej pozyskiwać nowych studentów zarówno z kraju jak i z zagranicy.


altCo do podjęcia tej uchwały było wiele zastrzeżeń, głównie ze strony radnych PiS i SLD. Domagali się oni wycofania aktu darowizny i zażądania od UG zapłaty za ten budynek na rzecz Miasta.


Radny Piotr Gierszewski z PiS (na zdjęciu powyżej) stwierdził, że nie podoba mu się metodologia załatwiania tej sprawy. Może się ona stać precedensem na przyszłość. Skoro 14 lat temu gdańscy radni zadecydowali, że owszem należy pomóc tej uczelni publicznej, to dlaczego ten przekazany budynek obecnie ma trafić do szkoły niepublicznej? W umowie był przecież wyraźny zapis, że jeśli coś się zmieni, to budynek ten będzie musiał wrócić do zasobów Miasta.


Radna Jolanta Banach (SLD) argumentowała, że ostatnio dochody Miasta znacznie spadają, zatem logika nakazuje, aby atrakcyjne nieruchomości Miasto odzyskiwało. Ponadto część radnych było za odrzuceniem tej uchwały z powodów merytorycznych, a nie politycznych.


Radny Krzysztof Wiecki (PiS) również zwrócił uwagę na jakieś nowe standardy jakie zaczęły funkcjonować w Radzie Miasta Gdańska. Ilekroć jest jakiś temat niewygodny, a zgłosi się kilku radnych do dyskusji, to zaraz pada ze strony radnych PO wniosek o jej zamknięcie.  


Rektor Lammek widząc, że sprawa nie idzie po jego myśli ponownie zabrał głos z mównicy twierdząc: - My nie prosimy o nowe pieniądze, lecz chcemy wykorzystać i spożytkować to, co już od was dostaliśmy. Mimo unijnego dofinansowania na nowy budynek neofilologii, niestety musimy dołożyć własne pieniądze. Budynek od miasta nie zmieni przeznaczenia, bo cały czas będzie w nim prowadzona działalność edukacyjna. Poprzedni rektor Andrzej Ceynowa też sprzedał uniwersytecki budynek przy ul. Krzywoustego, dzięki czemu powstał budynek Wydziału Nauk Społecznych. Nie widzę logiki w rozumowaniu niektórych radnych. Przecież sprzedaż starych budynków pozwala na nowe inwestycje. Nasza uczenia nie może być rozrzucona w 20 różnych obiektach po całym Trójmieście - argumentował rektor Lammek.


W tym nad wyraz aktywnie wspierał go prezydent Miasta Paweł Adamowicz, apelując o zrozumienie tej sprawy ponad podziałami. - To nie jest rozrzutność czy też lekkomyślność, ale wsparcie dla publicznej uczelni. Jej rozwój jest ściśle związany z rozwojem gospodarczym miasta, przekonywał Adamowicz. Wtórował mu w tym wiceprezydent Wiesław Bielawski.


Na nic zdał się skierowany do radnych list otwarty Rady Dzielnicy Dolny Wrzeszcz w sprawie budynku UG.
„Przyjęcie takiej uchwały trzeba będzie uznać za nie moralne i niegospodarne. Niegospodarne, bowiem Uniwersytet Gdański żąda od Miasta Gdańska de facto dotacji w wysokości co najmniej kilku (kilkunastu?) milionów złotych. W sprawach dużo tańszych inicjatyw mieszkańców Gdańska władze miejskie nie są skłonne do takiej hojności, niejednokrotnie tłumacząc się obawami przed niegospodarnością lub zwykłym brakiem pieniędzy w kasie miejskiej. Niemoralne, bowiem preferowana ma być instytucja bogata, inwestująca setki milionów złotych, a do tego sławna ze swoich operacji na nieruchomościach - w ostatnich latach wystawione zostały na sprzedaż (bez żadnej próby zagospodarowania) obiekty przy ul. Pomorskiej w Jelitkowie, Dmowskiego w Górnym Wrzeszczu, Hallera i Legionów w Dolnym Wrzeszczu. W sprawie wykorzystania ostatniej z nich miejscowa Rada Dzielnicy występowała do UG w sprawie jej przyszłego losu. Uniwersytet wykazał się, hm, nazwijmy to... daleko idącym brakiem zainteresowania.
Oczywiście, po odrzuceniu uchwały należy przystąpić do negocjacji z Uniwersytetem. Należy je prowadzić tak, jak prowadzi się w Gdańsku negocjacje z innymi agencjami nieruchomości czy deweloperami. Należy spytać: Co Uniwersytet Gdański proponuje miastu w zamian?

Mam swoją propozycję: w rozrachunku należałoby przyjąć budynek dawnego Obserwatorium Meteorologicznego przy Lotnisku Wrzeszcz (aleja Legionów 9). To obiekt o wartości historycznej, położony na skraju tzw. Polenhofu, centrum ludności polskiej w czasach Wolnego Miasta Gdańska. Tuż obok – Gedania, historyczny polski stadion. Do tego obiekt świetnie nadaje się do zagospodarowania dla celów społecznych i biznesowych. Zgłoszona przez Radę Dzielnicy jeszcze w 2011 roku propozycja urządzenia tu stałej ekspozycji związanej z historią Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku nie doczekała się odpowiedzi. Teraz można proponować stworzenie w tym miejscu inkubatora przedsiębiorczości, ośrodka kultury i domu sąsiedzkiego - na wzór Domu Zarazy w Oliwie czy Domu Sąsiedzkiego na Oruni. W dzielnicy wymagającej rewitalizacji wydaje się to dobrym pomysłem.

Apeluję do radnych Miasta Gdańska: odrzućcie Państwo ten fatalny projekt uchwały! I zachęćcie prezydenta do negocjacji. Twardych negocjacji”.
Piotr Dwojacki, zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny

Na nic zdał się ten apel. Podczas wrześniowej sesji 21 radnych PO, przy tylko 7 przeciw ze strony wszystkich radnych PiS oraz 3 wstrzymujących, zgodziło się, aby Uniwersytet Gdański sprzedał darowiznę Wyższej Szkole Bankowej za 10 mln zł. Majątek szacowany na znacznie większą kwotę.
Radni podczas tej sesji przegłosowali też uchwały w sprawie przyjęcia projektu statutu poszczególnych dzielnic Gdańska.


altPodczas czwartkowej sesji jej obradom z uwagą przysłuchiwały się pracownice Biura Rozwoju Gdańska.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież