Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rusza Sopot Molo Jazz Festival

W tym roku mamy sezon na jubileusze. Open'er, Festiwal Szekspirowski, a teraz Sopot Molo Jazz Festival. Impreza ma co prawda dużo dłuższą tradycję, ale pod obecnym szyldem odbędzie po raz dwudziesty. Rocznicową edycję uświetni gros mistrzów jazzu.

 

Sopot Molo Jazz Festival to gratka dla wszystkich fanów tradycyjnego jazzu. Rzadko kiedy na imprezie zdarzają się udziwnienia, awangarda czy odstępstwa od tradycji właśnie. Przez trzy dni widzowie, którzy zbiorą się wokół Muszli Koncertowej przy sopockim molo, będą mieli okazję posłuchać licznych wykonawców polskich, jak i zagranicznych.


Sławek Jaskułke


Festiwal w obecnej formule odbywa się od dwudziestu lat. Jednak jego początki przypadają na dokładnie sześć dekad wstecz. Wtedy to właśnie, w Sopocie, odbyła się pierwsza odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej. Dziś, po wielu latach, impreza dalej cieszy się ogromnym poważaniem i zainteresowaniem. Tym bardziej, że muzyka na niej prezentowana w dużej mierze brzmi dokładnie jak ta sprzed wielu lat, kiedy to jazz miał swój złoty okres. Festiwal z drugiej połowy lat 50. był jednym z pierwszych przejawów wolności artystycznej w powojennej Polsce, która była wtedy przykryta płaszczem Związku Radzieckiego.


Organizatorzy stanęli niemalże na głowie, aby uczcić ten podwójny jubileusz. Oto na scenie pojawi się dwóch muzyków, którzy właśnie wtedy, w 1956 roku, wystąpili na sopockiej scenie. W składzie London Vintage Jazz Orchestra pojawią się Dave Burnman i Laurie Chescoe. Jednak to nie jedyne legendy, które zagrają podczas Sopot Molo Jazz Festival. Wielu nestorów polskiego jazzu zaszczyci swą obecnością Muszlę Koncertową. Na czele, oczywiście, Jan Ptaszyn Wróblewski, którego występ zakończy jubileuszową edycję festiwalu.


A inni? Nie można nie wspomnieć o Januszu Strobelu i Włodzimierzu Nahornym w ich projekcie Akustyczni Panowie Dwaj czy zespole A'Freak-Komeda Projekt, w którym nazwiska są równie mocne: Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski i Larry Okey Ugwu. Nie zabraknie także młodego pokolenia polskiego jazzu w postaci chociażby Sławka Jaskułe.


Impreza zostanie, jak zwykle, ozdobiona tradycyjnym nowoorleańskim pochodem jazzowym, który w sobotę, o godz. 17, przejdzie całą ul. Bohaterów Monta Cassino – spod kościoła Św. Jerzego, aż pod Muszlę.


Sopot Molo Jazz Festival potrwa od piątku do niedzieli. Każdego dnia koncerty rozpoczną się o godz. 17.30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


* Dzień pierwszy, wystąpią: London Vintage Jazz Orchestra feat. Dave Burman i Lurie Chescoe, Marcin Wądołowski Trio, Janusz Strobel & Włodzimierz Nahorny, Sławek Jaskułke 3yo

* Dzień drugi, wystąpią: Sir Bourbon Dixieland Band feat. Ryszard Podgórski i Detko Band, Tribute To MIlan, Maciej Grzywacz i Skandynawowie, Illinois Jacqet In Memoriam

* Dzień trzeci, wystąpią: Global Schwung Quintet, Jazz Band Ball Orchestra feat. Stanley Breckenridge, A'Freak-Komeda Project, Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet


Patryk Gochniewski

fot. Dominik Staniszewski/mat. prasowe/jaskulke.com.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież