Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rusza Sopot Molo Jazz Festival

W tym roku mamy sezon na jubileusze. Open'er, Festiwal Szekspirowski, a teraz Sopot Molo Jazz Festival. Impreza ma co prawda dużo dłuższą tradycję, ale pod obecnym szyldem odbędzie po raz dwudziesty. Rocznicową edycję uświetni gros mistrzów jazzu.

 

Sopot Molo Jazz Festival to gratka dla wszystkich fanów tradycyjnego jazzu. Rzadko kiedy na imprezie zdarzają się udziwnienia, awangarda czy odstępstwa od tradycji właśnie. Przez trzy dni widzowie, którzy zbiorą się wokół Muszli Koncertowej przy sopockim molo, będą mieli okazję posłuchać licznych wykonawców polskich, jak i zagranicznych.


Sławek Jaskułke


Festiwal w obecnej formule odbywa się od dwudziestu lat. Jednak jego początki przypadają na dokładnie sześć dekad wstecz. Wtedy to właśnie, w Sopocie, odbyła się pierwsza odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej. Dziś, po wielu latach, impreza dalej cieszy się ogromnym poważaniem i zainteresowaniem. Tym bardziej, że muzyka na niej prezentowana w dużej mierze brzmi dokładnie jak ta sprzed wielu lat, kiedy to jazz miał swój złoty okres. Festiwal z drugiej połowy lat 50. był jednym z pierwszych przejawów wolności artystycznej w powojennej Polsce, która była wtedy przykryta płaszczem Związku Radzieckiego.


Organizatorzy stanęli niemalże na głowie, aby uczcić ten podwójny jubileusz. Oto na scenie pojawi się dwóch muzyków, którzy właśnie wtedy, w 1956 roku, wystąpili na sopockiej scenie. W składzie London Vintage Jazz Orchestra pojawią się Dave Burnman i Laurie Chescoe. Jednak to nie jedyne legendy, które zagrają podczas Sopot Molo Jazz Festival. Wielu nestorów polskiego jazzu zaszczyci swą obecnością Muszlę Koncertową. Na czele, oczywiście, Jan Ptaszyn Wróblewski, którego występ zakończy jubileuszową edycję festiwalu.


A inni? Nie można nie wspomnieć o Januszu Strobelu i Włodzimierzu Nahornym w ich projekcie Akustyczni Panowie Dwaj czy zespole A'Freak-Komeda Projekt, w którym nazwiska są równie mocne: Wojciech Staroniewicz, Przemek Dyakowski i Larry Okey Ugwu. Nie zabraknie także młodego pokolenia polskiego jazzu w postaci chociażby Sławka Jaskułe.


Impreza zostanie, jak zwykle, ozdobiona tradycyjnym nowoorleańskim pochodem jazzowym, który w sobotę, o godz. 17, przejdzie całą ul. Bohaterów Monta Cassino – spod kościoła Św. Jerzego, aż pod Muszlę.


Sopot Molo Jazz Festival potrwa od piątku do niedzieli. Każdego dnia koncerty rozpoczną się o godz. 17.30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


* Dzień pierwszy, wystąpią: London Vintage Jazz Orchestra feat. Dave Burman i Lurie Chescoe, Marcin Wądołowski Trio, Janusz Strobel & Włodzimierz Nahorny, Sławek Jaskułke 3yo

* Dzień drugi, wystąpią: Sir Bourbon Dixieland Band feat. Ryszard Podgórski i Detko Band, Tribute To MIlan, Maciej Grzywacz i Skandynawowie, Illinois Jacqet In Memoriam

* Dzień trzeci, wystąpią: Global Schwung Quintet, Jazz Band Ball Orchestra feat. Stanley Breckenridge, A'Freak-Komeda Project, Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet


Patryk Gochniewski

fot. Dominik Staniszewski/mat. prasowe/jaskulke.com.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież