Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Open'er 2017: pierwsze ogłoszenie i od razu bomba!

Jeszcze dobrze nie opadł kurz po tegorocznej edycji, a Alter Art już pokazuje, że następna będzie najpewniej jeszcze mocniejsza i aspirująca programowo do najważniejszych festiwali w Europie. Do Gdyni zawita bowiem zespół, który dla wielu jest religią – Radiohead.


- Czekam na ten moment od pierwszej edycji festiwalu, od 15 lat. To ogłoszenie jest niepowtarzalne, oczekiwane przez bardzo wielu i co tu dużo mówić, historyczne. Po raz pierwszy w Gdyni! Po raz pierwszy na Open'erze! Radiohead! - tak mówił Mikołaj Ziółkowski podczas ogłaszania pierwszego headlinera Open'era 2017. Ekscytacja o tyle uzasadniona, że będzie to też dopiero trzeci koncert Anglików w Polsce. Wcześniej występowali w Sopocie (1994) i Poznaniu (2009).


Zabieganie o ich przyjazd trwało latami. Jednak zawsze były jakieś kłopoty logistyczne. Zespół ma bowiem bardzo surowe wymagania techniczne, związane głównie z ochroną środowiska. Scenę muszą oświetla ekologiczne lampy itp. Dla fanów udało się na szczęście w końcu przekonać muzyków do tego, aby ponownie odwiedzili Polskę. Oczywiście, ostatnie koncerty pokazują, że Radiohead daleko jest do najwyższej formy. Sprawiają wrażenie jakby niezainteresowanych niczym innym, jak tylko odegraniem setlisty i pojechaniem dalej. Nie idą z duchem czasu, nie przejmują się własnymi słabościami. Dlatego najwięcej przyjemności z ich występu będą czerpać oddani fani. Reszta przyjdzie po prostu z ciekawości, bo takie legendy po prostu trzeba zobaczyć.


Bo na takie miano sobie solidnie zapracowali. Radiohead powstało w 1985 roku pod Oxfordem, a ich założycielami są Colin Greenwood , Jonny Greenwood, Ed O'Brien, Philip Selway i Thom Yorke. Skład pozostał niezmienny przez cały okres działalności zespołu.
Na świecie rozeszło się niemal 30 milionów płyt, jednak nie to zapewniło im dożywotnie miejsce w annałach muzyki rockowej. Ich siłą było to, że każdy z albumów wpisywał się w okres jego wydania. Stąd też dzisiejsza kultowość albumów „OK Computer” czy „Kid A”. Do samego przekazu warto dodać, że Radiohead wyznaczali pewne trendy w podejściu do awangardowego rocka. Trendy też pojawiały się w innych sprawach. Jak chociażby wydanie albumu. „In Rainbows” było precedensem i zapoczątkowało falę upubliczniania muzyki za darmo (lub co łaska) z oficjalnych źródeł.


Na gdyńskim koncercie pewnie nie zabraknie najważniejszych utworów w dorobku zespołu, ale trzeba być przygotowanym przede wszystkim na repertuar z ostatniego albumu, „A Moon Shaped Pool”. Anglicy są pierwszym headlinerem, więc tak naprawdę otwierają cały festiwal – wystąpią w środę, 28 czerwca na głównej scenie Open'era.


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież