Dr hab. Grzegorz Berendt powołany na stanowisko p.o. Dyrektora MIIWŚ w... » Z dniem 24 lipca 2021 r. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powie... Żniwa na dobre w Elewarr Oddział Malbork » Na Pomorzu rozpoczęły się żniwa, a wraz z nimi skup rzepaku i pszenicy. Pierwsze dostawy wjechały do... Karol Nawrocki zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Muzeum II Wojny Świ... » 23 lipca 2021 r. dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ... Karol Nawrocki wybrany na nowego prezesa IPN » Senat wyraził zgodę na powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN. 52 senatorów było... Iwiński ostro o Czarzastym » Eksperyment pod nazwą autorska partia Włodzimierza Czarzastego kończy się na naszych oczach. Niezale... Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy » Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu: Fundacji PZU oraz Instytutu Dzie... Agnieszka Wojciechowska van Heukelom: Kto głosuje na oszustów jest ich... » Ze społeczniczką, byłą działaczką opozycji antykomunistycznej ( NZS na Uniwersytecie Łódzkim), aktyw... W cieniu bursztynu - sportowa nędza... » Pozostają w cieniu stadionu w Letnicy. Zapomniane, opuszczone, zlikwidowane, wyburzone. Nie mają bur... Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" po wystąpieniu Donalda Tuska w Gda... » Członkowie Stowarzyszenia Godność, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 r. strajkowali w s... Ofensywa polityczna Platformy wyrusza » Polska rządzona przez PiS i koalicjantów jako kraj permanentnej inwigilacji, podsłuchowego programu ...
Reklama
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
niedziela, 11 lipca 2021 20:22
Gdańska sędzia wesprze marszałka - zespół kobiet Struka
Dorota Zabłudowska, sędzia X wydziału karnego Sądu Rejonowego
Igrzyska z Gdańską
sobota, 24 lipca 2021 09:43
Igrzyska z Gdańską


Trójmiejscy medaliści
Krótka radość Lechii w Białymstoku
sobota, 24 lipca 2021 19:11
Krótka radość Lechii w Białymstoku
Na inaugurację sezonu 2021/2022 Lechia zdobyła jeden punkt.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Morze, nasze morze
poniedziałek, 12 lipca 2021 14:50
Morze, nasze morze
Motyw morza, często decyduje o atrakcyjności obrazu. Dlatego bardzo

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Górski: 1939-1989 – długa droga do wolności

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 września 2011 10:58


alt


Czy bezpieczeństwo Europy dane jest raz na zawsze? Tak myśleli zachodni dyplomaci, kiedy podpisywali w 1938 roku pakt monachijski. Winston Churchill powiedział o Zachodzie: „Zgodziliśmy się na hańbę by uniknąć wojny. Będziemy mieli i jedno i drugie”.

Nim rozległy się strzały na placówce woskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte sytuacja nabierała dynamiki od marca 1939 roku. Zaczęło się przemeblowywanie Europy. Hitler starał się zjednać Polaków. Ceną za współpracę z dyktatorem miał być Gdańsk i autostrada łącząca Berlin z Królewcem. Jednak ani polscy oficerowie, ani dyplomaci nie zamierzali pokłonić się „fuhrerowi”, byłemu kapralowi. Kiedy Hitler to zrozumiał niemiecka propaganda ukierunkowana została na sprawę Gdańska i „korytarza” przez Pomorze.

Pod koniec marca Brytyjczycy udzielili Polsce gwarancji bezpieczeństwa. W tym czasie zaś nazistowskie Niemcy przystąpiły do opracowania planu zajęcia Wolnego Miasta Gdańska i wojny z Polską. Na południu zaś uległa dynamicznej zmianie mapa Europy. Czechy i Morawy zostały protektoratem Niemiec. Słowacja, pod przywództwem księdza Tiso uzyskała niepodległość i weszła w alians z państwami „osi”. Węgrzy odzyskali Ruś zakarpacką. Na północy oddziały niemieckie zajęły litewską Kłajpedę. 2 kwietnia faszystowskie Włochy zaatakowały Albanię. W Mongolii trwał konflikt sowiecko - japoński, w którym to Armia Czerwona odnosiła serię zwycięstw. Rozpoczęła się wojna. Jednak to bombardowanie Wielunia, atak na most w Tczewie i Pocztę Polską w Gdańsku i ostrzał Westerplatte przerodziły eskalację konfliktu w wojnę światową. 3 września wojnę Niemcom wypowiedziały Anglia i Francja. Co prawda Francuzi nie chcieli „umierać za Gdańsk”, tak jak później nie zamierzali „umierać za Paryż” i honor Francji uratował dopiero pułkownik de Gaulle to konflikt światowy stał się faktem.

Doprowadziło do niego porozumienie zwarte między Niemcami a ZSRS. Te przyjazne stosunki kwitły już w latach 20. kiedy niemieccy inżynierowie szkolili swoich radzieckich kolegów, ropa i ruda żelaza szły z ZSRR do Niemiec, a wojska Wehrmachtu korzystały z poligonów na wschodzie w zamian za nowoczesne technologie przekazane Moskwie. Hitler uznał, że sowieci nie zdołają ich wdrożyć jak np. planów bombowca nurkującego, przed wzajemnym konfliktem – srodze się pomylił.

Wojenne puzzle ostatecznie ułożone zostały 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie. Świat obiegła wieść, że nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podpisały pakt o nieagresji. Pakt Ribbentrop-Mołotow uzupełniono tajnym protokołem o „granicy ich obopólnych stref interesów w Europie Wschodniej”. Zatem sowiecko - nazistowski pakt o nieagresji de facto był paktem agresji. Dyktatorzy Hitler i Stalin dali sobie nawzajem licencję na wojnę. 1 września rozpoczęły ją Niemcy Hitlera. Niemieckie oddziały wdarły się na teren Polski z trzech kierunków. Rozpoczęły się masowe bombardowania. Wojsko Polskie szykowało kontrofensywę znad Bzury. Oddziały polskie rozpoczęły przegrupowania na kierunku południowo-wschodnim szykując się do obrony na linii Lwów-Brześć. Warszawa, choć oblężona, stawiała opór. 17 września ruszyły w bój oddziały Stalina. Armia Czerwona przewaliła się przez wschodnią granicę Rzeczpospolitej i zmierzała wprost do linii ustalonych w tajnym protokole. Do 1941 r. Niemcy błyskawicznie podbili zachodnią Europę, a sowieci przesunęli swoje państwo na linię Narwi i Sanu zajmując wszystkie, utracone przez carską Rosję tereny.

41 lat później, w 1980 roku, również w Gdańsku rozpoczęło się mozolne demontowanie porządku ustalonego w wyniku światowej wojny. Dla krajów Europy środkowowschodniej dopiero po pół wieku od jej wybuchu nastał czas samostanowienia.

1 września 1939, 31 sierpnia 1980 i jesień 1989 – do daty bliskie sobie w europejskim kalendarzu.

Artur Górski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież