“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Górski: 1939-1989 – długa droga do wolności

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 września 2011 10:58


alt


Czy bezpieczeństwo Europy dane jest raz na zawsze? Tak myśleli zachodni dyplomaci, kiedy podpisywali w 1938 roku pakt monachijski. Winston Churchill powiedział o Zachodzie: „Zgodziliśmy się na hańbę by uniknąć wojny. Będziemy mieli i jedno i drugie”.

Nim rozległy się strzały na placówce woskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte sytuacja nabierała dynamiki od marca 1939 roku. Zaczęło się przemeblowywanie Europy. Hitler starał się zjednać Polaków. Ceną za współpracę z dyktatorem miał być Gdańsk i autostrada łącząca Berlin z Królewcem. Jednak ani polscy oficerowie, ani dyplomaci nie zamierzali pokłonić się „fuhrerowi”, byłemu kapralowi. Kiedy Hitler to zrozumiał niemiecka propaganda ukierunkowana została na sprawę Gdańska i „korytarza” przez Pomorze.

Pod koniec marca Brytyjczycy udzielili Polsce gwarancji bezpieczeństwa. W tym czasie zaś nazistowskie Niemcy przystąpiły do opracowania planu zajęcia Wolnego Miasta Gdańska i wojny z Polską. Na południu zaś uległa dynamicznej zmianie mapa Europy. Czechy i Morawy zostały protektoratem Niemiec. Słowacja, pod przywództwem księdza Tiso uzyskała niepodległość i weszła w alians z państwami „osi”. Węgrzy odzyskali Ruś zakarpacką. Na północy oddziały niemieckie zajęły litewską Kłajpedę. 2 kwietnia faszystowskie Włochy zaatakowały Albanię. W Mongolii trwał konflikt sowiecko - japoński, w którym to Armia Czerwona odnosiła serię zwycięstw. Rozpoczęła się wojna. Jednak to bombardowanie Wielunia, atak na most w Tczewie i Pocztę Polską w Gdańsku i ostrzał Westerplatte przerodziły eskalację konfliktu w wojnę światową. 3 września wojnę Niemcom wypowiedziały Anglia i Francja. Co prawda Francuzi nie chcieli „umierać za Gdańsk”, tak jak później nie zamierzali „umierać za Paryż” i honor Francji uratował dopiero pułkownik de Gaulle to konflikt światowy stał się faktem.

Doprowadziło do niego porozumienie zwarte między Niemcami a ZSRS. Te przyjazne stosunki kwitły już w latach 20. kiedy niemieccy inżynierowie szkolili swoich radzieckich kolegów, ropa i ruda żelaza szły z ZSRR do Niemiec, a wojska Wehrmachtu korzystały z poligonów na wschodzie w zamian za nowoczesne technologie przekazane Moskwie. Hitler uznał, że sowieci nie zdołają ich wdrożyć jak np. planów bombowca nurkującego, przed wzajemnym konfliktem – srodze się pomylił.

Wojenne puzzle ostatecznie ułożone zostały 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie. Świat obiegła wieść, że nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki podpisały pakt o nieagresji. Pakt Ribbentrop-Mołotow uzupełniono tajnym protokołem o „granicy ich obopólnych stref interesów w Europie Wschodniej”. Zatem sowiecko - nazistowski pakt o nieagresji de facto był paktem agresji. Dyktatorzy Hitler i Stalin dali sobie nawzajem licencję na wojnę. 1 września rozpoczęły ją Niemcy Hitlera. Niemieckie oddziały wdarły się na teren Polski z trzech kierunków. Rozpoczęły się masowe bombardowania. Wojsko Polskie szykowało kontrofensywę znad Bzury. Oddziały polskie rozpoczęły przegrupowania na kierunku południowo-wschodnim szykując się do obrony na linii Lwów-Brześć. Warszawa, choć oblężona, stawiała opór. 17 września ruszyły w bój oddziały Stalina. Armia Czerwona przewaliła się przez wschodnią granicę Rzeczpospolitej i zmierzała wprost do linii ustalonych w tajnym protokole. Do 1941 r. Niemcy błyskawicznie podbili zachodnią Europę, a sowieci przesunęli swoje państwo na linię Narwi i Sanu zajmując wszystkie, utracone przez carską Rosję tereny.

41 lat później, w 1980 roku, również w Gdańsku rozpoczęło się mozolne demontowanie porządku ustalonego w wyniku światowej wojny. Dla krajów Europy środkowowschodniej dopiero po pół wieku od jej wybuchu nastał czas samostanowienia.

1 września 1939, 31 sierpnia 1980 i jesień 1989 – do daty bliskie sobie w europejskim kalendarzu.

Artur Górski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież