Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pauli: Świąteczna wolność od znanego

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2011 21:53Święta Bożego Narodzenia pozwalają nam stać się elementem zbiorowej wyobraźni. Tak właśnie wygląda przez moment świat, o którym marzymy – jest w nim miłość, radość, pojednanie. Święta stają się w tym momencie wyzwoleniem od tego, co znamy, od tego co otrzymujemy na co dzień, od tego, kim jesteśmy.

To, co jest nam znane, doświadczenie dnia powszedniego, jest stereotypowe. Oczekiwane. Utarte szlaki, uprzedzenia, żale, emocje, lęki. Szybkość współczesnego świata konstruuje nas na swoje podobieństwo. Nie jest to idealny wzorzec.

To, co świąteczne jest jednak intuicyjne a wnioski oparte na indywidualnej wręcz prekognicji człowieka. Święta, mimo mitu zbiorowego, każą nam zagłębić się w sobie, nie tylko w tym co było, ale przede wszystkim w tym, do czego zmierzamy, w tym, co może się stać.

Święta Bożego Narodzenia, bazujące na tych wspólnych wyobrażeniach mają jedno zadanie – łączyć. Niezależnie od głębokości religijnego zaangażowania, każdy z nas, wierzący, czy nie, ma w okresie Świąt możliwość przeżycia rodzinnego ciepła. Każdy, nawet oficer milicji w filmie Barei dzielący się ze współpracownikami jajeczkiem, ulega zbiorowemu mitowi.
Wierzący udadzą się na pasterkę, tonący w głębokich wodach konsumpcji przedstawiciele klasy średniej obejrzą w tv Kevina. Dwudziesty raz. Zapracowani, odpoczną. Zjadą się rodziny, otwarte zostaną butelki. Wszystkich połączy, mogę się założyć, chwila przed choinką, kiedy wrócą do swego dzieciństwa.

To chyba druga zaleta Świąt. Narodzenie Bożego Posłańca komunikuje możliwość stawania się na nowo. Oczyszczenia. Najprościej rzecz ujmując – rozpoczęcia wszystkiego jeszcze raz. Przemiany.

Janusz Palikot przez choinką nie wezwie do bojkotu Świąt Bożego Narodzenia. Sympatycy SLD wrócą pewnie myślą do radosnej chwili swej młodości i wytrwałości w kolejkach. Prawicowcy -  przebaczą. Kolędy zaśpiewają wszyscy: i poseł Biedroń, i poseł Jaworski.

Dzisiejszy świat, pełen nieautentycznych przeżyć, fałszywych uniesień, klęski odwagi, świat, w którym zły pieniądz wypiera lepszy, świat braku kompetencji, świat lęku przed odpowiedzialnością i podejmowaniem śmiałych decyzji, świat małych, w którym wyrzekanie się siebie, jest brane za słabość, ten świat odejdzie na chwilę. Odpłynie na kilka dni, by... niestety wrócić do nas z nową siłą, osłabionych noworocznym kacem. Refleksja tej krótkiej chwili, sprzed choinki, nie powinna być brana jako chwilowa słabość, jako zanikająca pieśń przeszłości. Powinna być naszą siłą, tłukącą codzienne, krzywe zwierciadła rzeczywistości.

Zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Jacek Pauli


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież