Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pauli: Świąteczna wolność od znanego

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2011 21:53Święta Bożego Narodzenia pozwalają nam stać się elementem zbiorowej wyobraźni. Tak właśnie wygląda przez moment świat, o którym marzymy – jest w nim miłość, radość, pojednanie. Święta stają się w tym momencie wyzwoleniem od tego, co znamy, od tego co otrzymujemy na co dzień, od tego, kim jesteśmy.

To, co jest nam znane, doświadczenie dnia powszedniego, jest stereotypowe. Oczekiwane. Utarte szlaki, uprzedzenia, żale, emocje, lęki. Szybkość współczesnego świata konstruuje nas na swoje podobieństwo. Nie jest to idealny wzorzec.

To, co świąteczne jest jednak intuicyjne a wnioski oparte na indywidualnej wręcz prekognicji człowieka. Święta, mimo mitu zbiorowego, każą nam zagłębić się w sobie, nie tylko w tym co było, ale przede wszystkim w tym, do czego zmierzamy, w tym, co może się stać.

Święta Bożego Narodzenia, bazujące na tych wspólnych wyobrażeniach mają jedno zadanie – łączyć. Niezależnie od głębokości religijnego zaangażowania, każdy z nas, wierzący, czy nie, ma w okresie Świąt możliwość przeżycia rodzinnego ciepła. Każdy, nawet oficer milicji w filmie Barei dzielący się ze współpracownikami jajeczkiem, ulega zbiorowemu mitowi.
Wierzący udadzą się na pasterkę, tonący w głębokich wodach konsumpcji przedstawiciele klasy średniej obejrzą w tv Kevina. Dwudziesty raz. Zapracowani, odpoczną. Zjadą się rodziny, otwarte zostaną butelki. Wszystkich połączy, mogę się założyć, chwila przed choinką, kiedy wrócą do swego dzieciństwa.

To chyba druga zaleta Świąt. Narodzenie Bożego Posłańca komunikuje możliwość stawania się na nowo. Oczyszczenia. Najprościej rzecz ujmując – rozpoczęcia wszystkiego jeszcze raz. Przemiany.

Janusz Palikot przez choinką nie wezwie do bojkotu Świąt Bożego Narodzenia. Sympatycy SLD wrócą pewnie myślą do radosnej chwili swej młodości i wytrwałości w kolejkach. Prawicowcy -  przebaczą. Kolędy zaśpiewają wszyscy: i poseł Biedroń, i poseł Jaworski.

Dzisiejszy świat, pełen nieautentycznych przeżyć, fałszywych uniesień, klęski odwagi, świat, w którym zły pieniądz wypiera lepszy, świat braku kompetencji, świat lęku przed odpowiedzialnością i podejmowaniem śmiałych decyzji, świat małych, w którym wyrzekanie się siebie, jest brane za słabość, ten świat odejdzie na chwilę. Odpłynie na kilka dni, by... niestety wrócić do nas z nową siłą, osłabionych noworocznym kacem. Refleksja tej krótkiej chwili, sprzed choinki, nie powinna być brana jako chwilowa słabość, jako zanikająca pieśń przeszłości. Powinna być naszą siłą, tłukącą codzienne, krzywe zwierciadła rzeczywistości.

Zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Jacek Pauli


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież