W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Henryk Piec: Podatkami w biednych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2011 19:08
Śmieszą mnie pomysły szukania pieniędzy w tzw. "głębkich kieszeniach" czytaj:  w portfelach przemysłowców i bankierów, jednym słowem - bogaczy. Pomysł, że w ten sposób można uchronić "pytkie kieszenie", czytaj ubogich są – w mojej ocenie – strzałem kulą w płot. No, bo przypatrzmy się takiej oto sytuacji, kiedy to banki zostają obłożone nowym "sprawiedliwym" podatkiem. Co zrobią bankierzy? Odejmą sobie od ust? Wolne żarty razy trzy.

Oni – i owszem - odejmą od ust swoim pracownikom, ale w pierwszej kolejności wprowadzą nową taryfę opłat za cały wachlarz nowych i – oczywiście - lepszych produktów dla swoich kochanych klientów: tu podwyżka 50 gr, tam 2,30 zł, a o tu o jedyne 10 gr. Tyle co nic. Jako klient  banku, nawet tej podwyżki nie zauważę, ale bank – w myśl zasady "masa robi kasę" – już tak. Jeżeli podniosą cenę benzyny, to zgadnijcie Państwo (co zrobi dajmy na to taki kierowca taksówki) kto za podwyżkę paliwa zapłaci? Właściciel taksówki? Nie! To klient zapłaci jak tylko wejdzie do rzeczonej taksówki. Jeżeli wzrośnie podatek na papier, to wydawca gazety, albo podniesie cenę za jeden egzemplarz (masa robi kasę), albo utrzyma cenę, ale będzie ciął po kosztach. A zgadnijcie Państwo, gdzie w kosztach najłatwiej można znaleźć "wolne moce przerobowe"? Oczywiście, że najprościej zaoszczędzić na ludziach. Miała być podwyżka, ale z przyczyn obiektywnych - nie będzie. Miła być premia – nie będzie. Miały być talony na święta – figa z makiem. Gdzieś te koszty trzeba znaleźć, by wykazać się tak dobrym wynikiem, jak w zeszłym roku. A może nawet jeszcze lepszym! Pan prezes jak rok temu był na wczasach na Bahama (czy gdzieś tam, gdzie nigdy Państwa nie będzie), tak i w tym roku tam pojedzie. A może uda się gdzie indziej, gdzie drożej, bo tam go jeszcze nie było. Zmierzam do tego, że obłożenie nowym podatkiem bogaczy zawsze, ale to zawsze przełoży się na biednych. Człowiek majętny nie ograniczy swojego dostępu do luksusu, tym bardziej od niego nie odstąpi. Ma on natomiast w swoim arsenale środków tyleż narzędzi, że jest w stanie "zrzucić" podatek na barki innych, słabszych od siebie.  Nie wiem kto to powiedział, iż  mądre państwo troszczy się o bogatych, głupie o biednych. Oczywiście, że żaden polityk tego nie powie wprost, gdyż demokracja ma istotny feler - w myśl obowiązujących zasad zwycięża ten, kto oszczędniej gospodaruje prawdą.
Henryk Piec

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież