Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Henryk Piec: Podatkami w biednych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2011 19:08
Śmieszą mnie pomysły szukania pieniędzy w tzw. "głębkich kieszeniach" czytaj:  w portfelach przemysłowców i bankierów, jednym słowem - bogaczy. Pomysł, że w ten sposób można uchronić "pytkie kieszenie", czytaj ubogich są – w mojej ocenie – strzałem kulą w płot. No, bo przypatrzmy się takiej oto sytuacji, kiedy to banki zostają obłożone nowym "sprawiedliwym" podatkiem. Co zrobią bankierzy? Odejmą sobie od ust? Wolne żarty razy trzy.

Oni – i owszem - odejmą od ust swoim pracownikom, ale w pierwszej kolejności wprowadzą nową taryfę opłat za cały wachlarz nowych i – oczywiście - lepszych produktów dla swoich kochanych klientów: tu podwyżka 50 gr, tam 2,30 zł, a o tu o jedyne 10 gr. Tyle co nic. Jako klient  banku, nawet tej podwyżki nie zauważę, ale bank – w myśl zasady "masa robi kasę" – już tak. Jeżeli podniosą cenę benzyny, to zgadnijcie Państwo (co zrobi dajmy na to taki kierowca taksówki) kto za podwyżkę paliwa zapłaci? Właściciel taksówki? Nie! To klient zapłaci jak tylko wejdzie do rzeczonej taksówki. Jeżeli wzrośnie podatek na papier, to wydawca gazety, albo podniesie cenę za jeden egzemplarz (masa robi kasę), albo utrzyma cenę, ale będzie ciął po kosztach. A zgadnijcie Państwo, gdzie w kosztach najłatwiej można znaleźć "wolne moce przerobowe"? Oczywiście, że najprościej zaoszczędzić na ludziach. Miała być podwyżka, ale z przyczyn obiektywnych - nie będzie. Miła być premia – nie będzie. Miały być talony na święta – figa z makiem. Gdzieś te koszty trzeba znaleźć, by wykazać się tak dobrym wynikiem, jak w zeszłym roku. A może nawet jeszcze lepszym! Pan prezes jak rok temu był na wczasach na Bahama (czy gdzieś tam, gdzie nigdy Państwa nie będzie), tak i w tym roku tam pojedzie. A może uda się gdzie indziej, gdzie drożej, bo tam go jeszcze nie było. Zmierzam do tego, że obłożenie nowym podatkiem bogaczy zawsze, ale to zawsze przełoży się na biednych. Człowiek majętny nie ograniczy swojego dostępu do luksusu, tym bardziej od niego nie odstąpi. Ma on natomiast w swoim arsenale środków tyleż narzędzi, że jest w stanie "zrzucić" podatek na barki innych, słabszych od siebie.  Nie wiem kto to powiedział, iż  mądre państwo troszczy się o bogatych, głupie o biednych. Oczywiście, że żaden polityk tego nie powie wprost, gdyż demokracja ma istotny feler - w myśl obowiązujących zasad zwycięża ten, kto oszczędniej gospodaruje prawdą.
Henryk Piec

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież