“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Henryk Piec: Podatkami w biednych

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2011 19:08
Śmieszą mnie pomysły szukania pieniędzy w tzw. "głębkich kieszeniach" czytaj:  w portfelach przemysłowców i bankierów, jednym słowem - bogaczy. Pomysł, że w ten sposób można uchronić "pytkie kieszenie", czytaj ubogich są – w mojej ocenie – strzałem kulą w płot. No, bo przypatrzmy się takiej oto sytuacji, kiedy to banki zostają obłożone nowym "sprawiedliwym" podatkiem. Co zrobią bankierzy? Odejmą sobie od ust? Wolne żarty razy trzy.

Oni – i owszem - odejmą od ust swoim pracownikom, ale w pierwszej kolejności wprowadzą nową taryfę opłat za cały wachlarz nowych i – oczywiście - lepszych produktów dla swoich kochanych klientów: tu podwyżka 50 gr, tam 2,30 zł, a o tu o jedyne 10 gr. Tyle co nic. Jako klient  banku, nawet tej podwyżki nie zauważę, ale bank – w myśl zasady "masa robi kasę" – już tak. Jeżeli podniosą cenę benzyny, to zgadnijcie Państwo (co zrobi dajmy na to taki kierowca taksówki) kto za podwyżkę paliwa zapłaci? Właściciel taksówki? Nie! To klient zapłaci jak tylko wejdzie do rzeczonej taksówki. Jeżeli wzrośnie podatek na papier, to wydawca gazety, albo podniesie cenę za jeden egzemplarz (masa robi kasę), albo utrzyma cenę, ale będzie ciął po kosztach. A zgadnijcie Państwo, gdzie w kosztach najłatwiej można znaleźć "wolne moce przerobowe"? Oczywiście, że najprościej zaoszczędzić na ludziach. Miała być podwyżka, ale z przyczyn obiektywnych - nie będzie. Miła być premia – nie będzie. Miały być talony na święta – figa z makiem. Gdzieś te koszty trzeba znaleźć, by wykazać się tak dobrym wynikiem, jak w zeszłym roku. A może nawet jeszcze lepszym! Pan prezes jak rok temu był na wczasach na Bahama (czy gdzieś tam, gdzie nigdy Państwa nie będzie), tak i w tym roku tam pojedzie. A może uda się gdzie indziej, gdzie drożej, bo tam go jeszcze nie było. Zmierzam do tego, że obłożenie nowym podatkiem bogaczy zawsze, ale to zawsze przełoży się na biednych. Człowiek majętny nie ograniczy swojego dostępu do luksusu, tym bardziej od niego nie odstąpi. Ma on natomiast w swoim arsenale środków tyleż narzędzi, że jest w stanie "zrzucić" podatek na barki innych, słabszych od siebie.  Nie wiem kto to powiedział, iż  mądre państwo troszczy się o bogatych, głupie o biednych. Oczywiście, że żaden polityk tego nie powie wprost, gdyż demokracja ma istotny feler - w myśl obowiązujących zasad zwycięża ten, kto oszczędniej gospodaruje prawdą.
Henryk Piec

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież