Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Złapał Kozak Tatarzyna, czyli Trzecia Droga i Lewica w pułapce koalicyjnego układu

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 października 2023 08:06

altFakt, że PiS pomimo wygranych wyborów nie jest w stanie stworzyć koalicji, zapewniającej większość parlamentarną, może być negowany tylko przez tych, którzy naiwnie wierzą w to, że można zyskać PSL i jeszcze paru posłów Konfederacji. Przykład radnego Kałuży dobitnie świadczy o tym, na co byliby narażeni, w znacznie większym wymiarze ci, którzy na taki krok by się poważyli. Kilkuletnia negatywna propaganda (że użyję bardzo łagodnego stwierdzenia) polityków opozycji i mediów im sprzyjających uczyniła z ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego coś w rodzaju Czarnego Luda, trędowatego, zarażonego HiV i na dodatek opryszczką. Takiemu nawet ręki nie można podać, a cóż dopiero wchodzić w jakieś polityczne układy.


Nic więc dziwnego, że zarówno przed wyborami, jak i teraz liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy zarzekają się, że z PiS nawet rozmawiać nie będą, deklarując jednocześnie pełną lojalność wobec zwycięzcy wyborów na opozycji, czyli Donalda Tuska. Tym samym sami stawiają się na straconej negocjacyjnej pozycji, skazani na to, że muszą zgodzić się na wszystko, co Donald Tusk im oferuje. A wcale nie dostaną tego, co chcą. Trzy najważniejsze stanowiska w państwie do obsadzenia po wyborach mają być powierzone politykom PO – Donald Tusk szefem rządu, Borys Budka marszałkiem Sejmu, a Kidawa-Błońska – Senatu. Szymon Hołownia o trzymaniu laski marszałkowskiej może jedynie pomarzyć, skończy pewnie jako jeden z kilku wicepremierów z mocno ograniczonymi kompetencjami. PSL chce ministerstwa rozwoju i rolnictwa, a skończy się zapewne na ministerstwie rodziny i zdrowia oraz podobno edukacji, i tak Kosiniak-Kamysz może po raz drugi stać się twarzą rządu, który odbiera obywatelom świadczenia (najpierw wiek emerytalny, teraz 800+ i inne), próbuje reformować opiekę zdrowotną, której w tym kształcie żadne klajstrowanie nie pomoże i użera się z ZNP i jego odwiecznym przewodniczącym Broniarzem. Hołownia może także pożegnać się z marzeniami o resorcie spraw zagranicznych, a jego doradca generał w stanie spoczynku o resorcie obrony, bo strategiczne resorty muszą być w rękach ludzi premiera, czego chyba tylko nowicjusz w polityce nie jest w stanie zrozumieć.


Lewica, mocno poturbowana po tych wyborach (zdobyła 26 mandatów, w 2019 – 49), musi pilnować, by jej posłowie nie dali się skusić Tuskowi i przejść do Koalicji Obywatelskiej, co wydaje się bardzo prawdopodobne wobec zachwiania pozycji Czarzastego, który ledwo przeczołgał się do Sejmu, zdeklasowany przez ostatniego na swojej liście lokalnego aktywistę Lewicy.


I tak oto politycy, którzy rękoma i nogami bronili się przed jedną listą opozycji w wyborach, obawiając się zdominowania przez Tuska i w efekcie wchłonięcia ich ugrupowań przez PO, tak jak to miało miejsce z przystawkami obecnie funkcjonującymi w ramach Koalicjo Obywatelskiej, znaleźli się w jeszcze gorszej pułapce. Pójście w wariancie jednej listy dawało szansę zawarcia umowy, jasno precyzującej podział władzy i zasadnicze, zbieżne cele programowe oraz wykaz najpilniejszych działań do podjęcia w pierwszych miesiącach rządzenia. Teraz nie mają nic. Dostaną to, co w swej łaskawości Tusk im zrzuci z pańskiego stołu i będą musieli robić dobrą minę do złej gry, zapewniając swoich wyborców, że właśnie o to im chodziło.


„Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma”…. I dlatego nigdy nie należy mówić nigdy. Zwłaszcza w polityce.

Aleksandra Jakubowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież