Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Uczynić ziemię rajem

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 lipca 2023 18:21

altEuropa Zachodnia była kiedyś rajem. Każdy młody człowiek marzył, żeby się tam choć na krótko z Polski komunistycznej wydostać, pojechać, popatrzeć na bogactwo świata, popracować i choć trochę tego bogactwa uszczknąć. Siermiężna Polska nie mogła dogonić Zachodu nie tylko z powodu straszliwych zniszczeń wojennych z ręki Niemców i Rosjan, ale z powodu usidlenia nas w systemie sowieckiej, „planowej” gospodarki i „sprawiedliwości społecznej”, równego dzielenia biedy i złodziejstwa komunistycznej mafii.


Nie widziałam nigdy wojny. Urodzona parę lat po jej zakończeniu, przez następne długie lata słuchałam opowieści rodziców i dziadków o profesorskim Wilnie, bajkowym Lwowie i wspaniałych wakacjach w Truskawcu. Jak oni tęsknili! Dziadek, ojciec Mamy, trzymał w szafie dwie butelki wódki wyborowej na powrót do Lwowa. Mama, po jego śmierci za głębokiego Gomułki, zaprosiła rodzinę i przyjaciół, wypili cały ten alkohol.


„I tak nie ma co marzyć o powrocie” – orzekła rodzina.


Wojny więc nie widziałam, za to widziałam Warszawę zrównaną z ziemią, zwalone całe dzielnice, dzieci o protezach nóżek, przebijanie ulic przez ruiny, brak wszystkiego – fabryk, pociągów, towarów, jedzenia. W Warszawie po wojnie były cztery samochody – rządowe chevrolety podarowane przez Amerykanów. W przedszkolu spaliśmy na gołej podłodze na przyniesionych kocach z darów UNRRY.


Zachód pomagał, nie powiem. Pamiętam kompozytora, pana Alojzego Karkoszkę z Frankfurtu nad Menem, który przyjechał w latach 60.-tych na festiwal Warszawska Jesień i przeszedł się z moją Mamą po Warszawie. Milczał, gdy pokazywała mu ciągle widoczne zniszczenia i ruiny po powstaniu. Do końca Mamy życia przysyłał jej leki, pomagał. Pełni poczucia winy za zbrodnie II wojny Niemcy przysyłali nam paczki z żywnością i ubraniami w stanie wojennym, zapraszali na parę tygodni do siebie.


Sporo ludzi wyemigrowało z Polski, ale prawdziwym celem Polaków było zawsze uczynić Polskę Zachodem. Kulturalnie zawsze się nim czuliśmy, należał się nam jeszcze Zachód pod każdym względem.


Niemcy nadal mają poczucie winy, a ich przodkowie zbrodni w Europie i poza nią dokonali co niemiara, choć np. Saksonia protestowała w XVIII wieku przeciwko rozbiorowi Polski przez Prusy. Dziś Niemcy, którzy niedawno spłacili reparacje dla Francji  sprzed stu lat, chcą wynagradzać ofiarom swych zbrodni i ucisku w Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Jak wyjaśniał mi znajomy Niemiec: „My naprawdę teraz już jesteśmy dobrzy i chcemy to pokazać. My musimy to udowodnić”.


Dla Polski zaskakujące, że chcą się z nami tą swoją winą i gotowością zadośćuczynienia podzielić. Dlatego od lat dzielą się odpowiedzialnością za Holocaust, a „zadośćuczyniają” mieszkańcom odległych ziem, gniewnie żądając od całej Europy uczestnictwa w ich byciu dobrymi ludźmi. Żądają np. wspólnego obowiązku relokacji imigrantów, również siłą, zapominając o prawach człowieka, by osiedlał się, gdzie chce, jeżeli to zgodne z lokalnym prawem.


Nie bez własnej korzyści, naturalnie. Młodzi przybysze, nauczeni języka, oczywiście niemieckiego, wykształceni i utrzymywani przez zbiorowy wysiłek finansowy krajów Unii, będą budowali niemiecki dobrobyt. Niemcom nie przeszkadza im perspektywa obozów, przymusowych wywózek.


Mam nadzieję, że te plany to tylko farsowa powtórka z tragedii, jaką Niemcy urządzili 84 lata wielu europejskim narodom. To tylko nieporozumienie.

Teresa Bochwic


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież