Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Uczynić ziemię rajem

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 02 lipca 2023 18:21

altEuropa Zachodnia była kiedyś rajem. Każdy młody człowiek marzył, żeby się tam choć na krótko z Polski komunistycznej wydostać, pojechać, popatrzeć na bogactwo świata, popracować i choć trochę tego bogactwa uszczknąć. Siermiężna Polska nie mogła dogonić Zachodu nie tylko z powodu straszliwych zniszczeń wojennych z ręki Niemców i Rosjan, ale z powodu usidlenia nas w systemie sowieckiej, „planowej” gospodarki i „sprawiedliwości społecznej”, równego dzielenia biedy i złodziejstwa komunistycznej mafii.


Nie widziałam nigdy wojny. Urodzona parę lat po jej zakończeniu, przez następne długie lata słuchałam opowieści rodziców i dziadków o profesorskim Wilnie, bajkowym Lwowie i wspaniałych wakacjach w Truskawcu. Jak oni tęsknili! Dziadek, ojciec Mamy, trzymał w szafie dwie butelki wódki wyborowej na powrót do Lwowa. Mama, po jego śmierci za głębokiego Gomułki, zaprosiła rodzinę i przyjaciół, wypili cały ten alkohol.


„I tak nie ma co marzyć o powrocie” – orzekła rodzina.


Wojny więc nie widziałam, za to widziałam Warszawę zrównaną z ziemią, zwalone całe dzielnice, dzieci o protezach nóżek, przebijanie ulic przez ruiny, brak wszystkiego – fabryk, pociągów, towarów, jedzenia. W Warszawie po wojnie były cztery samochody – rządowe chevrolety podarowane przez Amerykanów. W przedszkolu spaliśmy na gołej podłodze na przyniesionych kocach z darów UNRRY.


Zachód pomagał, nie powiem. Pamiętam kompozytora, pana Alojzego Karkoszkę z Frankfurtu nad Menem, który przyjechał w latach 60.-tych na festiwal Warszawska Jesień i przeszedł się z moją Mamą po Warszawie. Milczał, gdy pokazywała mu ciągle widoczne zniszczenia i ruiny po powstaniu. Do końca Mamy życia przysyłał jej leki, pomagał. Pełni poczucia winy za zbrodnie II wojny Niemcy przysyłali nam paczki z żywnością i ubraniami w stanie wojennym, zapraszali na parę tygodni do siebie.


Sporo ludzi wyemigrowało z Polski, ale prawdziwym celem Polaków było zawsze uczynić Polskę Zachodem. Kulturalnie zawsze się nim czuliśmy, należał się nam jeszcze Zachód pod każdym względem.


Niemcy nadal mają poczucie winy, a ich przodkowie zbrodni w Europie i poza nią dokonali co niemiara, choć np. Saksonia protestowała w XVIII wieku przeciwko rozbiorowi Polski przez Prusy. Dziś Niemcy, którzy niedawno spłacili reparacje dla Francji  sprzed stu lat, chcą wynagradzać ofiarom swych zbrodni i ucisku w Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Jak wyjaśniał mi znajomy Niemiec: „My naprawdę teraz już jesteśmy dobrzy i chcemy to pokazać. My musimy to udowodnić”.


Dla Polski zaskakujące, że chcą się z nami tą swoją winą i gotowością zadośćuczynienia podzielić. Dlatego od lat dzielą się odpowiedzialnością za Holocaust, a „zadośćuczyniają” mieszkańcom odległych ziem, gniewnie żądając od całej Europy uczestnictwa w ich byciu dobrymi ludźmi. Żądają np. wspólnego obowiązku relokacji imigrantów, również siłą, zapominając o prawach człowieka, by osiedlał się, gdzie chce, jeżeli to zgodne z lokalnym prawem.


Nie bez własnej korzyści, naturalnie. Młodzi przybysze, nauczeni języka, oczywiście niemieckiego, wykształceni i utrzymywani przez zbiorowy wysiłek finansowy krajów Unii, będą budowali niemiecki dobrobyt. Niemcom nie przeszkadza im perspektywa obozów, przymusowych wywózek.


Mam nadzieję, że te plany to tylko farsowa powtórka z tragedii, jaką Niemcy urządzili 84 lata wielu europejskim narodom. To tylko nieporozumienie.

Teresa Bochwic


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież