Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dwóch chłopczyków

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 15 lipca 2023 10:12

altCiekawa jestem, czy w dzisiejszych czytankach dla dzieci istnieje nadal historia o chłopcu, który uratował przed zalaniem holenderskie miasto Spaarndam. Holandia, jak wiadomo, leży w depresji, ląd dużej części kraju położony jest poniżej poziomu morza i w wielu tamtejszych opowieściach występuje wątek ratowania kraju przed zalaniem przez morze. Wynika nich, że ratowanie ziemi przed zniszczeniem to naczelny nakaz moralny Holendrów. W czytance, której sama uczyłam się wiele, wiele lat temu, 10-12-letni chłopiec wraca wieczorem do domu i zauważa, że w grobli dzielącej drogę do wsi od morskich wód powstał przeciek. Każde holenderskie dziecko wiedziało, co to znaczy: przeciek będzie się powiększał, woda zacznie wymywać coraz większą dziurę w grobli, aż ta ustąpi i woda zaleje drogę, a potem wieś i pola uprawne, kto wie, czy nie cały kraj.


Według opowieści, która zdaniem wielu była tylko legendą, opowiadaną dzieciom przez holenderskie matki, które wyemigrowały za chlebem do Ameryki, chłopiec uklęknął obok przecieku i zatkał go paluszkiem. Było mu zimno, palec mu drętwiał, ale trzymał go w przeciekającym miejscu, bo wiedział, że ratuje w ten sposób cały swój świat. Rano rolnicy idący na pola znaleźli zmartwiałe z zimna dziecko, które nadal, choć nieprzytomne, zatrzymywało rączką zagrożenie dla całej społeczności.


W ten sposób Holendrzy uczyli swoje dzieci patriotyzmu i poświęcenia dla kraju. Historia może była przez emigrantkę holenderską wymyślona, ale opowiadana długie lata nie tylko w holenderskich, ale i europejskich czytankach, uczyła dzieci odpowiedzialności za kraj i wspólnotę. W wielu miastach Europy i Ameryki stoją pomniki dzielnego chłopca.


Przypomniała mi się ta historia, gdy dowiedziałam się o likwidacji kilku tysięcy gospodarstw hodowlanych w Holandii, bo bydło z tych gospodarstw „zrzuca za dużo azotu”. Azot to jakaś nowość, dotychczas szkodził podobno dwutlenek węgla i metan. Decyzję podjął Parlament Europejski. Rolnicy protestowali cały rok a nawet dłużej. Zwracali uwagę, że bez azotu, produkowanego przez bydło, nie będzie żywności. Zalali część tych gospodarstw, co dla nich musiało być niewyobrażalnym posunięciem. Ziemia, którą człowiek zgodnie z Bożym nakazem uczynił sobie poddaną, zostanie „zrekultywowana” do stanu sprzed setek lat. „Dziś wieczorem ostatni raz doiliśmy nasze krowy. Po 90 latach ekologicznego przemysłu mleczarskiego to już koniec, walczyliśmy przez trzy lata. Nazywają nas największym zanieczyszczeniem.” – powiedział jeden ze zrozpaczonych rolników.


Ustąpili, dostaną za to miliard euro. Upadł zaś rząd premiera Ruttego, który głuchy na wszelkie argumenty przeprowadził skutecznie tę operację i kto wie, jak potoczą się sprawy.


To dopiero początek. Teraz Polska. Co słychać w naszych sprawach? Pani Kalli z zarzutami korupcyjnymi i obrączką więzienną na nodze głosowała za trzydziestą którąś rezolucją, potępiającą Polskę za niepraworządność. A w drodze mamy ustawowe uregulowanie ochrony naturalnych torfowisk i podmokłych łąk przez przywrócenie ich do stanu sprzed setek lat, czytaj – zniszczenie dzisiejszych ziem uprawnych. Jestem jak najdalsza od zachowawczego podejścia do istniejących metod agrarnych i interesów rolniczych. Stan rzeczy budzi daleko idące zastrzeżenia, a nawet grozę. Skład masowo produkowanej i zatruwanej „ulepszaczami” i „utrwalaczami” żywności, pochodzącej z zatrutych chemią pasz i upraw, koszmarne warunki życia zwierząt w idących w miliony hodowlach, czekających na swój smutny koniec w tłoku, smrodzie i chorobach, szprycowanie ich antybiotykami itp. – to na pewno nie to, co Pan Bóg miał na myśli, gdy oddawał ziemię człowiekowi. Jednakże pięknie brzmiące plany i zalecenia kończą się często tym, że niektórzy ludzie w niektórych krajach na nich korzystają finansowo, inni zaś traktowani brutalnie i bezdusznie, są jak zbędny sam w sobie element przyrody.


Niedaleko Holandii leży niewielka Belgia. Niedaleko pomników chłopczyka, który uratował ziemię Holandii przed zniszczeniem przez morze, stoi w Brukseli Manneken Pis – Siusiający Chłopiec. Na kogo i w czyim imieniu on siusia?

Teresa Bochwic


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież