Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dwóch chłopczyków

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 15 lipca 2023 10:12

altCiekawa jestem, czy w dzisiejszych czytankach dla dzieci istnieje nadal historia o chłopcu, który uratował przed zalaniem holenderskie miasto Spaarndam. Holandia, jak wiadomo, leży w depresji, ląd dużej części kraju położony jest poniżej poziomu morza i w wielu tamtejszych opowieściach występuje wątek ratowania kraju przed zalaniem przez morze. Wynika nich, że ratowanie ziemi przed zniszczeniem to naczelny nakaz moralny Holendrów. W czytance, której sama uczyłam się wiele, wiele lat temu, 10-12-letni chłopiec wraca wieczorem do domu i zauważa, że w grobli dzielącej drogę do wsi od morskich wód powstał przeciek. Każde holenderskie dziecko wiedziało, co to znaczy: przeciek będzie się powiększał, woda zacznie wymywać coraz większą dziurę w grobli, aż ta ustąpi i woda zaleje drogę, a potem wieś i pola uprawne, kto wie, czy nie cały kraj.


Według opowieści, która zdaniem wielu była tylko legendą, opowiadaną dzieciom przez holenderskie matki, które wyemigrowały za chlebem do Ameryki, chłopiec uklęknął obok przecieku i zatkał go paluszkiem. Było mu zimno, palec mu drętwiał, ale trzymał go w przeciekającym miejscu, bo wiedział, że ratuje w ten sposób cały swój świat. Rano rolnicy idący na pola znaleźli zmartwiałe z zimna dziecko, które nadal, choć nieprzytomne, zatrzymywało rączką zagrożenie dla całej społeczności.


W ten sposób Holendrzy uczyli swoje dzieci patriotyzmu i poświęcenia dla kraju. Historia może była przez emigrantkę holenderską wymyślona, ale opowiadana długie lata nie tylko w holenderskich, ale i europejskich czytankach, uczyła dzieci odpowiedzialności za kraj i wspólnotę. W wielu miastach Europy i Ameryki stoją pomniki dzielnego chłopca.


Przypomniała mi się ta historia, gdy dowiedziałam się o likwidacji kilku tysięcy gospodarstw hodowlanych w Holandii, bo bydło z tych gospodarstw „zrzuca za dużo azotu”. Azot to jakaś nowość, dotychczas szkodził podobno dwutlenek węgla i metan. Decyzję podjął Parlament Europejski. Rolnicy protestowali cały rok a nawet dłużej. Zwracali uwagę, że bez azotu, produkowanego przez bydło, nie będzie żywności. Zalali część tych gospodarstw, co dla nich musiało być niewyobrażalnym posunięciem. Ziemia, którą człowiek zgodnie z Bożym nakazem uczynił sobie poddaną, zostanie „zrekultywowana” do stanu sprzed setek lat. „Dziś wieczorem ostatni raz doiliśmy nasze krowy. Po 90 latach ekologicznego przemysłu mleczarskiego to już koniec, walczyliśmy przez trzy lata. Nazywają nas największym zanieczyszczeniem.” – powiedział jeden ze zrozpaczonych rolników.


Ustąpili, dostaną za to miliard euro. Upadł zaś rząd premiera Ruttego, który głuchy na wszelkie argumenty przeprowadził skutecznie tę operację i kto wie, jak potoczą się sprawy.


To dopiero początek. Teraz Polska. Co słychać w naszych sprawach? Pani Kalli z zarzutami korupcyjnymi i obrączką więzienną na nodze głosowała za trzydziestą którąś rezolucją, potępiającą Polskę za niepraworządność. A w drodze mamy ustawowe uregulowanie ochrony naturalnych torfowisk i podmokłych łąk przez przywrócenie ich do stanu sprzed setek lat, czytaj – zniszczenie dzisiejszych ziem uprawnych. Jestem jak najdalsza od zachowawczego podejścia do istniejących metod agrarnych i interesów rolniczych. Stan rzeczy budzi daleko idące zastrzeżenia, a nawet grozę. Skład masowo produkowanej i zatruwanej „ulepszaczami” i „utrwalaczami” żywności, pochodzącej z zatrutych chemią pasz i upraw, koszmarne warunki życia zwierząt w idących w miliony hodowlach, czekających na swój smutny koniec w tłoku, smrodzie i chorobach, szprycowanie ich antybiotykami itp. – to na pewno nie to, co Pan Bóg miał na myśli, gdy oddawał ziemię człowiekowi. Jednakże pięknie brzmiące plany i zalecenia kończą się często tym, że niektórzy ludzie w niektórych krajach na nich korzystają finansowo, inni zaś traktowani brutalnie i bezdusznie, są jak zbędny sam w sobie element przyrody.


Niedaleko Holandii leży niewielka Belgia. Niedaleko pomników chłopczyka, który uratował ziemię Holandii przed zniszczeniem przez morze, stoi w Brukseli Manneken Pis – Siusiający Chłopiec. Na kogo i w czyim imieniu on siusia?

Teresa Bochwic


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież