Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Szczyt NATO w Wilnie czy można było więcej?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 15 lipca 2023 10:16

altWyczekiwany Szczyt NATO w Wilnie raczej więcej przyniósł korzyści Wschodniej Flance w tym Polsce niż Ukrainie. Punkt 45 ogłoszonego podczas spotkania komunikatu głosi „modernizację” NATO-wskich „zdolności nuklearnych” oraz „poszerzenie” udziału państw członkowskich. To znak dla naszego kraju, że rozpoczyna się proces (przedtem poprzedzony debatą) powolnego włączania Polski do programu nuclear sharing, czyli obecności broni atomowej na terenie naszego kraju pod kontrolą USA. Doceniono rolę Polski we wzmacnianiu potencjału sił zbrojnych (istnieje realna możliwość, że za 7 lat będziemy mieli najsilniejszą armię w UE) i idąc za naszym przykładem nakazano pozostałym państwom podnieść wysiłek finansowy na obronność, by wreszcie osiągnąć 2 % PKB. Podjęto ustalenia, że nie ma odwrotu z tej drogi i w dodatku, jak twierdzą eksperci, kraje bogate takie jak Niemcy powinny wesprzeć te biedniejsze (np. Litwa) w budowie i utrzymaniu wojska. Szczyt jednoznacznie stwierdził również, że „najbardziej znaczącym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim” jest obecnie Rosja. Czyli jasno zdefiniował przeciwnika z czym jakiś czas temu był jeszcze problem.


Jeśli chodzi o Ukrainę, to prezydent Wołodymyr Zełeński nie krył swojego rozczarowania brakiem konkretnego zaproszenia jego kraju do Sojuszu Atlantyckiego. Co prawda zrezygnowano z konieczności uzyskania tzw. Planu Członkostwa (MAP), co - zgodnie z deklaracją szefa NATO Jensa Stoltenberga - powoduje, że akcesja w miejsce „dwustopniowej”, będzie miała charakter jednego kroku. Skraca to procedury, które np. w przypadku niektórych krajów trwały aż 20 lat. Jednak dla Ukrainy najważniejszy zapis zawarto w zdaniu: „Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki”, a to oznacza, że kwestia przystąpienia Kijowa do Sojuszu nie została podczas tego Szczytu de facto postanowiona. Co stanie się kiedy np. wojna się skończy, a nie będzie jednoznacznej zgody wszystkich członków (np. Niemiec, co jest bardzo prawdopodobne) na akcesję Ukrainy do Paktu Północnoatlantyckiego. Tu NATO zostawia pole politykom, którzy będą frymarczyć dopuszczeniem do Sojuszu Kijowa podczas ewentualnych negocjacji pokojowych z Moskwą. Niestety ta bariera nie została w Wilnie przełamana. Zełeński choć jest w sytuacji, że musi grać wysoko musi pogodzić się z realiami polityki Zachodu, który go wspiera. Taka jest rzeczywistość.


Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież