Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p...
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nie ma żadnej symetrii

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
sobota, 26 kwietnia 2025 21:35

altMija 15 lat od Smoleńska. Doniosłe, niewyobrażalne w skutki, jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej współczesnej historii. Jak powiedział Przemysław Czarnek: „Dziś wszystko jest już jasne i udowodnione. To nie była żadna katastrofa, to był zamach.” Ze strony rządowej znowu propozycja „odbudowania wspólnoty i wzajemnego szacunku”. Mamy zapomnieć przemysł pogardy wobec Lecha i Jarosława Kaczyńskich, Palikota, farmy trolli, wściekłość na 500+ i 800+, zapomnieć Jagodno, "unieważnianie" referendum, akty zemsty politycznej z torturami i systemowe obdzieranie Polski. Na dzień przed tą rocznicą wielki gest „zasypania podziałów”. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie domyka wolność słowa. Uchylił decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji sprzed blisko roku, w wyniku której miejsca na ogólnopolskim multipleksie MUX-8 otrzymały Telewizja Republika i telewizja wPolsce24, bo ich programy będą „gwarantem zachowania różnorodnej i pluralistycznej oferty programowej na rynku mediów w Polsce”. Przegrał w konkursie nadawca MWE Networks.


KRRiT jako państwowy regulator rynku mediów ma prawo wybrać wygranych, prawo do uznaniowości, innych uzasadnień takich decyzji nie stosuje się. Swoją decyzją WSA odbiera Republice i wPolsce24 te przyznane im blisko rok temu koncesje. Na razie wyrok nie jest prawomocny, po apelacji sprawa znajdzie się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Wiele osób przypomniało przy tej okazji sprawę koncesji dla TVN24, która toczyła się w KRRiT w 2021 roku. Wielu uważa, że obie sprawy to jest „to samo”. Ci odbierają tym, tamci innym. Otóż nie ma tu żadnej symetrii. TVN nie został zamknięty, natomiast Republice i wPolsce24 sąd odebrał koncesję.

TVN24 napsuł sporo krwi elektoratowi konserwatywnemu. Dostawaliśmy jako KRRiT dziesiątki, setki skarg na programy informacyjne (np. za wezwania na miejsce zbiórek protestujących podczas „puczu” w 2016 r.), publicystykę (np. audycja 40 minut o tym, że „prof. Binienda nie umie liczyć do ośmiu”), obyczajowe (królowa prostytutek) itp. Ogólnie rzecz ujmując, TVN stwarzał naszym zdaniem rzeczywistość alternatywną do tego, co rzeczywiście się działo i lekceważył polski interes, łamał też zobowiązania koncesyjne. Nikt nie zamknął w 2021 roku TVN, choć rozważaliśmy wtedy, czy udzielić kolejnej koncesji jednemu z ich 15 kanałów, TVN24, co popularnie nazywano przedłużeniem. Udzieliliśmy im tej koncesji.

TVN24 w 2015 roku, za ówczesnego składu KRRiT, dostał koncesję z naruszeniem prawa, nie spełniał bowiem kryterium ograniczenia do 49% kapitału spoza Unii Europejskiej (dotyczy to zarówno „dużej” spółki TVN, jak i poszczególnych kanałów, każdy z nich dostaje koncesję osobno). TVN24 działał więc w sytuacji, gdy amerykański kapitał zagraniczny posiadał w nim 100% udziałów, podczas gdy dozwolone jest 49%. Takie jest prawo Unii Europejskiej i tak jest we wszystkich krajach Unii, w rozmaitym procencie. W Stanach regulator (tak, tam też taki istnieje) pozwala posiadać spółkom maksymalnie 25% udziału kapitału zagranicznego.


Prawa bywają różne. Dyrektywy unijne są tak długie, skomplikowane i opatrzone dziesiątkami niwelujących jednoznaczność zastrzeżeń, że często da się coś twierdzić a potem nabrać wątpliwości. Ustawa o KRRiT, o której zmianę wołały od 25 lat zastępy polityków i ludzi mediów, napisana językiem ezopowym, utopiona w dziesiątkach paragrafów do artykułów, setkach punktów i podpunktów, ma podobne właściwości. Sejm postanowił wyczyścić przynajmniej niektóre sprawy. Stąd pomysł na tzw. popularnie LEX-TVN. Żeby raz w jednym konkretnym przepisie wyraźnie ustalić kwestię wielkości dozwolonego kapitału zagranicznego, rozsypaną w ustawie w kilku miejscach. Pamiętają Państwo, co się po tym działo. Ostatecznie w naszej decyzji o kolejnej koncesji dla TVN24 zwyciężyła konstytucyjna zasada zachowania wolności słowa, bo gdzie prawo jest niedopracowane, przestarzałe lub budzi wątpliwości, tam stosuje się bezpośrednio konstytucję.


Nie ma zatem żadnej symetrii. Rządy lat 2015-2023 nie odebrały koncesji żadnemu podmiotowi z grupy TVN.TVN24 i po nim „duży” TVN, takie, jakie one są, dostały koncesje na kolejne 10 lat.
Rząd Tuska na dzień przed 15 rocznicą Smoleńska, największej kości niezgody i przyczyny ostrego podziału społecznego w Polsce, a także w centrum prezydenckiej kampanii wyborczej odbiera prawo nadawania dwóm niezależnym, konserwatywnym telewizjom, reprezentującym publiczność, elektorat, który wygrał ostatnie wybory a potem oddał spokojnie i zgodnie z prawem władzę koalicji partii pojedynczo przegranych.


Opinia prawna na temat orzeczenia WSA
Marcin Warchoł, dr hab. nauk prawnych, wykładowca UW:
„Sądy administracyjne nie oceniają słuszności podejmowanych decyzji przez organy, tylko ich zgodność z prawem. Innymi słowy sąd nie miał uprawnień do oceny, czy KRRiT słusznie czy niesłusznie przyznała koncesje, tylko mógł ocenić, czy zrobiła to legalnie. Co więcej, ustawa pozwala Krajowej Radzie podejmować decyzje na zasadzie uznaniowości. A to oznacza, że sąd w tym przypadku przekroczył aż dwie granice - niezgodnie z prawem ocenił słuszność decyzji o przyznaniu koncesji i podważył ustawowe prawo Krajowej Rady do uznaniowości w podejmowaniu decyzji. (…) Sędzia nie potrafiła wskazać ani jednego złamanego przepisu przez Krajową Radę w procedurze koncesyjnej, ale za to uznała, że Rada nie zbadała, czy… w sytuacji wojny na Ukrainie obie stacje mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo państwa. A także, że darowizny, z których utrzymywane są stacje, są zbyt niepewnym źródłem finansowania.
Żaden przepis nie dyskryminuje darowizn, żaden też przepis nie nakazuje Krajowej Radzie badania wpływu wojny na działalność stacji. Sędzia zarzuciła Radzie, że naruszyła swobodną ocenę dowodów, gdyż jednym dowodom dała wiarę, a innym nie. Ale na tym właśnie polega swobodna ocena dowodów”.

Teresa Bochwic


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież