Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Polska staje się lokalnym mocarstwem o coraz większej strefie wpływów

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 08 grudnia 2022 15:55

altDo portu w Gdyni dotarła pierwsza dostawa sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Objęła 10 czołgów i 24 haubice K9A1. Uroczystość przywitania tych czołgów odbyła się z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz szefa BBN Jacka Siewiery. W lipcu podpisano z koncernem Hyundai Rotem umowę ramową na dostawę do 1000 czołgów K2/K2PL, a w sierpniu - pierwszą umowę wykonawczą na dostawę 180 czołgów wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym oraz symulatorami w latach 2022-2025, za kwotę 3,34 mld USD. Umowa obejmuje także pakiet amunicji. Druga z umów wykonawczych dotyczy 212 haubic samobieżnych K9A1, produkowanych przez firmę Hanwha Aerospace. Podobnie jak w wypadku czołgów, umowa obejmuje haubice oraz pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz dużą ilość amunicji. Haubice będą wyposażone w polskie środki łączności. W dodatku Departament Stanu USA wyraził niedawno zgodę na sprzedaż 116 używanych czołgów Abrams wraz z amunicją do Polski, które zaczną napływać do naszego kraju w przyszłym roku oprócz 250 zamówionych dużo wcześniej w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. Do tego dojdzie w 2024 r. pierwsza dostawa supernowoczesnych wielozadaniowych samolotów F-35 Lightning II i 48 koreańskich FA-50.

Wbrew pozorom i propagandowemu gadaniu, na wschód od Bugu Rzeczpospolita Polska postrzegana jest jako lokalne mocarstwo. Jak pisał korespondent wojenny na Ukrainie Jakub Maciejewski: „Jeden major pod Bachmutem znacząco kiwał głową mówiąc, że armia nasza, polska, jest drugą siłą w NATO. Nie wyprowadzałem go z błędu. Inny oficer agitował mnie za Andrzejem Dudą - mnie, człowieka obozu niepodległościowego postrzeganego jako „pisowski” - ukraiński mundurowy przekonywał, że głowa polskiego państwa to prawdziwy mąż stanu. Jeden z pułkowników, opisanych zresztą później w „Tygodniku Sieci”, kilkukrotnie podkreślał, że chce by w tekście o nim podkreślić jego sympatię dla rządu Prawa i Sprawiedliwości i do prezydenta”.

Nasi ukraińscy sojusznicy tak naprawdę niewiele się mylili. Dzięki błyskawicznym, jak na zakup takiej ilości (ale także i jakości) uzbrojenia, decyzjom rządu szybciej staniemy się potęgą militarną niż Moskwa zdoła odbudować swój wojskowy potencjał stracony podczas agresji na Ukrainę. Razem z Kijowem (mam nadzieję, że nasi sąsiedzi wygrają te starcie z ruskim molochem) będziemy mogli skutecznie postawić tamę ewentualnym zakusom Kremla na nasze ziemie i wpływanie na naszą politykę zagraniczną. Wreszcie nadchodzą czasy kiedy to Moskal zacznie się nas bać, a nie odwrotnie! I nie jest to pisanie na wyrost. Pierwsze czołgi, który rozładowano na gdyńskim nabrzeżu niech będą tego zwiastunem.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież