Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Choć rakieta była ukraińska, to była wina Rosjan

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 19 listopada 2022 15:31

altWe wsi Przewodów na lubelszczyźnie, 7 km od granicy z Ukrainą, rakieta/rakiety trafiły w ciągnik i suszarnie zboża, zabijając dwóch Polaków. Wg tamtejszego proboszcza byli to bardzo przyzwoici ludzie. Podwójna strata. Pisząc ten tekst wiemy już jedno. Na podstawie zdjęć szczątków rakiety/rakiet (bowiem jeszcze nie podano oficjalnie ile śmiercionośnych pocisków spadło na Polskę) widać, że pokazane na zdjęciach fragmenty należały do silnika typu 48D6 z serii 5Y55 systemu rakietowego S-300. To przestarzała konstrukcja produkcji rosyjskiej używana w obronie przeciwlotniczej o zasięgu 100-200 km i fatalnej celności.

Rakieta nie mogła zostać wystrzelona z terytorium Federacji Rosyjskiej ponieważ jest za daleko. Odpalenie rakiety mogło nastąpić z terytorium Białorusi, ale nie potwierdzają tego dane NATO. W miejscowości Łabunie, w linii prostej znajdującej się ok. 50 km od Przewodowa mamy system radarowy RAT-31, który jest jednym z trzech NATO-wskich radarów tego rodzaju, zbudowanych w Polsce, będących elementem ochrony naszej przestrzeni powietrznej. Ma on zasięg 500 km i na pewno widać by na nim było skąd został wystrzelony pocisk S-300.

Najprawdopodobniej podczas zmasowanego ataku rakietowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (tego dnia wystrzelono ok.100 rakiet głównie z zamiarem niszczenia infrastruktury energetycznej) z samolotu Tu-95 z rejonu Morza Czarnego wystrzelono pocisk Kh-101 (zasięg 4500- 5000 km), którego celem była elektrownia węglowa Dobrotwór oraz, co najważniejsze, połączenia 220 kV Dobrotwór-Zamość, jedyna działająca obecnie linia przesyłowa prądu Ukrainy z Polską. Zapewnia ona możliwość zarówno eksportu energii przez Kijów, jak i importu w sytuacjach krytycznych. Linia ta przebiega w odległości 4 do 5 km od Przewodowa, a po ukraińskiej stronie granicy w Dobrotwórsku (w linii prostej 44 km od Przewodowa) znajduje się węzeł przesyłowy.

Wystrzelenie przez Ukraińców jednego/dwóch pocisków systemu S-300 było samoobroną i dlatego pełną odpowiedzialność za śmierć dwóch polskich obywateli ponosi zbrodniczy reżim na Kremlu. Nie było szans na strącenie zabłąkanych rakiet ponieważ od granicy dzieliło wieś Przewodów kilka sekund lotu. Natomiast gdyby tak jak apelowała wielokrotnie Ukraina i Polska ustanowiono 100 km pas bezpieczeństwa od granic państw NATO chroniony przez siły powietrzne nie doszłoby do tragedii. Miejmy nadzieję, że teraz NATO i rząd USA wyciągną wnioski i powstanie tzw. „no fly zone” (strefa bez latania).

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież