Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Choć rakieta była ukraińska, to była wina Rosjan

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 19 listopada 2022 15:31

altWe wsi Przewodów na lubelszczyźnie, 7 km od granicy z Ukrainą, rakieta/rakiety trafiły w ciągnik i suszarnie zboża, zabijając dwóch Polaków. Wg tamtejszego proboszcza byli to bardzo przyzwoici ludzie. Podwójna strata. Pisząc ten tekst wiemy już jedno. Na podstawie zdjęć szczątków rakiety/rakiet (bowiem jeszcze nie podano oficjalnie ile śmiercionośnych pocisków spadło na Polskę) widać, że pokazane na zdjęciach fragmenty należały do silnika typu 48D6 z serii 5Y55 systemu rakietowego S-300. To przestarzała konstrukcja produkcji rosyjskiej używana w obronie przeciwlotniczej o zasięgu 100-200 km i fatalnej celności.

Rakieta nie mogła zostać wystrzelona z terytorium Federacji Rosyjskiej ponieważ jest za daleko. Odpalenie rakiety mogło nastąpić z terytorium Białorusi, ale nie potwierdzają tego dane NATO. W miejscowości Łabunie, w linii prostej znajdującej się ok. 50 km od Przewodowa mamy system radarowy RAT-31, który jest jednym z trzech NATO-wskich radarów tego rodzaju, zbudowanych w Polsce, będących elementem ochrony naszej przestrzeni powietrznej. Ma on zasięg 500 km i na pewno widać by na nim było skąd został wystrzelony pocisk S-300.

Najprawdopodobniej podczas zmasowanego ataku rakietowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (tego dnia wystrzelono ok.100 rakiet głównie z zamiarem niszczenia infrastruktury energetycznej) z samolotu Tu-95 z rejonu Morza Czarnego wystrzelono pocisk Kh-101 (zasięg 4500- 5000 km), którego celem była elektrownia węglowa Dobrotwór oraz, co najważniejsze, połączenia 220 kV Dobrotwór-Zamość, jedyna działająca obecnie linia przesyłowa prądu Ukrainy z Polską. Zapewnia ona możliwość zarówno eksportu energii przez Kijów, jak i importu w sytuacjach krytycznych. Linia ta przebiega w odległości 4 do 5 km od Przewodowa, a po ukraińskiej stronie granicy w Dobrotwórsku (w linii prostej 44 km od Przewodowa) znajduje się węzeł przesyłowy.

Wystrzelenie przez Ukraińców jednego/dwóch pocisków systemu S-300 było samoobroną i dlatego pełną odpowiedzialność za śmierć dwóch polskich obywateli ponosi zbrodniczy reżim na Kremlu. Nie było szans na strącenie zabłąkanych rakiet ponieważ od granicy dzieliło wieś Przewodów kilka sekund lotu. Natomiast gdyby tak jak apelowała wielokrotnie Ukraina i Polska ustanowiono 100 km pas bezpieczeństwa od granic państw NATO chroniony przez siły powietrzne nie doszłoby do tragedii. Miejmy nadzieję, że teraz NATO i rząd USA wyciągną wnioski i powstanie tzw. „no fly zone” (strefa bez latania).

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież