Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Posterunek Straszyn: Choć rakieta była ukraińska, to była wina Rosjan

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 19 listopada 2022 15:31

altWe wsi Przewodów na lubelszczyźnie, 7 km od granicy z Ukrainą, rakieta/rakiety trafiły w ciągnik i suszarnie zboża, zabijając dwóch Polaków. Wg tamtejszego proboszcza byli to bardzo przyzwoici ludzie. Podwójna strata. Pisząc ten tekst wiemy już jedno. Na podstawie zdjęć szczątków rakiety/rakiet (bowiem jeszcze nie podano oficjalnie ile śmiercionośnych pocisków spadło na Polskę) widać, że pokazane na zdjęciach fragmenty należały do silnika typu 48D6 z serii 5Y55 systemu rakietowego S-300. To przestarzała konstrukcja produkcji rosyjskiej używana w obronie przeciwlotniczej o zasięgu 100-200 km i fatalnej celności.

Rakieta nie mogła zostać wystrzelona z terytorium Federacji Rosyjskiej ponieważ jest za daleko. Odpalenie rakiety mogło nastąpić z terytorium Białorusi, ale nie potwierdzają tego dane NATO. W miejscowości Łabunie, w linii prostej znajdującej się ok. 50 km od Przewodowa mamy system radarowy RAT-31, który jest jednym z trzech NATO-wskich radarów tego rodzaju, zbudowanych w Polsce, będących elementem ochrony naszej przestrzeni powietrznej. Ma on zasięg 500 km i na pewno widać by na nim było skąd został wystrzelony pocisk S-300.

Najprawdopodobniej podczas zmasowanego ataku rakietowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (tego dnia wystrzelono ok.100 rakiet głównie z zamiarem niszczenia infrastruktury energetycznej) z samolotu Tu-95 z rejonu Morza Czarnego wystrzelono pocisk Kh-101 (zasięg 4500- 5000 km), którego celem była elektrownia węglowa Dobrotwór oraz, co najważniejsze, połączenia 220 kV Dobrotwór-Zamość, jedyna działająca obecnie linia przesyłowa prądu Ukrainy z Polską. Zapewnia ona możliwość zarówno eksportu energii przez Kijów, jak i importu w sytuacjach krytycznych. Linia ta przebiega w odległości 4 do 5 km od Przewodowa, a po ukraińskiej stronie granicy w Dobrotwórsku (w linii prostej 44 km od Przewodowa) znajduje się węzeł przesyłowy.

Wystrzelenie przez Ukraińców jednego/dwóch pocisków systemu S-300 było samoobroną i dlatego pełną odpowiedzialność za śmierć dwóch polskich obywateli ponosi zbrodniczy reżim na Kremlu. Nie było szans na strącenie zabłąkanych rakiet ponieważ od granicy dzieliło wieś Przewodów kilka sekund lotu. Natomiast gdyby tak jak apelowała wielokrotnie Ukraina i Polska ustanowiono 100 km pas bezpieczeństwa od granic państw NATO chroniony przez siły powietrzne nie doszłoby do tragedii. Miejmy nadzieję, że teraz NATO i rząd USA wyciągną wnioski i powstanie tzw. „no fly zone” (strefa bez latania).

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież