Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: United we conquer! - Zjednoczeni zwyciężymy

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 23 grudnia 2022 16:34

altKiedy piszę te słowa właśnie prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński wylądował małym, odrzutowym samolotem SAM 860 należącym do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Joint Base Andrew, 24 km od Waszyngtonu, lotem prosto z potężnej bazy US Air Force w Ramstein. Już sam fakt zapewnienia bezpiecznego przelotu (zorganizowała go armia amerykańska) i wzięcia pełnej odpowiedzialności za wizytę mówi wiele o spotkaniu Zełeński-Biden. To pierwszy raz od początku inwazji, kiedy prezydent walczącej Ukrainy opuścił swój kraj. Choć raczej nie miał takiego zamiaru (jeszcze przedwczoraj odwiedzał linię frontu w Bachmucie), to wyjątkowość sytuacji niewątpliwie wpłynęła na decyzję Zełeńskiego.

Dlaczego ta wizyta ma priorytetowe znaczenie? Przede wszystkim chodzi o pokazanie władzom Federacji Rosyjskiej, że supermocarstwo jakim jest USA stoi przy broniącej swojej niepodległości Ukrainie ramię przy ramieniu i nic w tej kwestii się nie zmieniło. Jednym z głównych celów spotkania Zełeński-Biden jest wyraziste pokazanie krajom Europy Zachodniej jakie kierunki polityki zagranicznej w 2023 roku obierze administracja waszyngtońska. Wizyta i jej oprawa wskazują, że ma być to wspieranie Ukrainy.

Obok spotkania z prezydentem Joe Bidenem, Wołodymyr Zełenski wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych. Ale za symbolicznymi gestami idą czyny. Stany przekażą Kijowowi baterię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. 8 wyrzutni wiele nie zmieni, ale już np. stolica czy jedna z atomowych siłowni na Ukrainie może czuć się bezpieczna. System Patriot posiada bowiem renomę niemal 100 % skuteczności w zwalczaniu nadlatujących celów (w tym pocisków balistycznych z głowicami nuklearnymi). Kreml już podnosi wrzask, ale John Kirby, rzecznik Białego Domu odpowiedział, że „Rosja nie może dyktować warunków pomocy obronnej, jakiej udzielamy Ukrainie". – To Rosja jest w tej wojnie agresorem – dodał.

Poza tym ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów. Ukraina potrzebuje militarnego wsparcia jak kania dżdżu. Krążąca w Waszyngtonie lista priorytetowych pozycji dla Ukrainy zawiera m.in. 300 czołgów, 1000 bojowych wozów piechoty BMP, 30 systemów artylerii rakietowej, 250 systemów artyleryjskich kalibru 155mm, oraz ponad 130 radarów. Zdaniem jednego z wyższych dowódców wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy bez tego sprzętu nie będzie możliwe przeprowadzenie skutecznej kontrofensywy i zagrożenie Półwyspowi Krymskiemu.

W trakcie wizyty w Kongresie odbyć ma się głosowanie nad projektem budżetu Stanów Zjednoczonych, przewidującym 45 mld dolarów na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy. W pierwszym głosowaniu proceduralnym we wtorek w Senacie za dalszym procedowaniem ustawy zagłosowało 70 z 100 senatorów. I to będzie najważniejsze ustalenie odbywającej się właśnie wizyty prezydenta Zełeńskiego w Waszyngtonie. Razem zwyciężymy.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież