Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Gdańskie niedorajdki?

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 listopada 2022 15:32

altBył dobrobyt, chcieli więcej władzy.


Państwo miało być do kitu, a samorządowcy ze złota.


Z tej okazji ogłosili 21 postulatów.


Żeby Polska była wreszcie Polską... samorządną, solidarną, "w której mieszkańcy sami decydują o losach swoich lokalnych wspólnot".


Chcieli więcej władzy, nowych jej narzędzi, więcej wspólnego majątku i europejskich pieniędzy, a mniejszej wobec państwa podległości.


Rosły w tych latach znacząco dochody z tytułu podatków, bo pod rządami nieliberalnej polityki społeczno-gospodarczej rosły pensje, świadczenia, przychody firm. Budżet gminy Gdańsk spęczniał do ponad 4 mld złotych...


Chciało się żyć, a nie wyć... przy własnych wypłatach.


Z tej okazji kupili sobie za pieniądze podatników tort za 6 tys. zł, który zjedli w imieniu "drogich " miejscowych mieszczan. Jak to powiedział przy toaście Wałęsa "Zdrowie wasze w gardła nasze".


Dziś z okazji prezentacji projektu budżetu Gdańska na rok 2023, lamentują lament fałszując.


Chce się im wyć, a nie rządzić?


Wskazują winnych swojego stresu: inflację, drożyznę, koszty energii, złą politykę fiskalną rządu, która księstwa gminne zubaża a obywateli w gotówkę doposaża. Ani słowa o wojnie, kosztach wsparcia obywateli Ukrainy, zmianach gospodarczej geopolityki dotykającej kraje Europy.


Sprytne ale płytkie.


20 lat temu budżet Gdańska wynosił 700 mln złotych. Miasto funkcjonowało, władza się wyżywiła, ludność przeżyła. Dziś budżet to 4 mld zł, wciąż 6 razy więcej niż w 2002.


Nie podołać sprawom gdańskim za tyle miliardów złotówek?


Różne można przy tym stosować wyrzeczenia, poczynając od siebie. Przestać jeździć po próżnicy w te i nazad, stroić pielgrzyma w Watykanie, wydawać setki tysięcy złotych na usługi gastronomiczne, udawać szczodrość rozdając kupowane za środki z budżetu pączki, cebulki kwiatów, fundując różne fasady władzy. Zacząć chodzić pieszo i jeździć tramwajem do urzędu, dzieci swoje do szkół publicznych posyłać, zrezygnować z rad nadzorczych i finansowego tuczenia swojej okolicy politycznej. Nie brać też pieniędzy na kampanię od swoich podwładnych. Reprezentować interes obywateli w relacjach z silnymi firmami budowlanymi i ekspansją przemysłu, w tym przemysłu rozrywki, w substancję społeczną dzielnic. Przestać też mamić ludność swoją znaczeniem okruchów z budżetu obywatelskiego, bo budżet obywatelski to właśnie cały budżet miasta.


I nie tumanić "drogich gdańszczanek i gdańszczan", że "sami decydują", bo mamy system przedstawicielski a nie demokrację bezpośrednią.


Stojąc tak razem na zdjęciu,między pełnymi koszami na śmieci, brudnymi ulicami, zarośniętymi trawnikami, ciemnymi ulicami, wyglądają jak polscy piłkarze w meczu z Holandia. Kupa nieszczęścia, choć indywidualnie każdy na grubym plusie. Albowiem w tym przypadku inflacja podwyżki pensji ładnie tłumaczy.


Czy Gdańska nie stać na lepsza drużynę w 2024?


Marek Formela

PS. Gdańskiem, wbrew obawom strapionych projektem budżetu, nie rządzą niedorajdki. Szacować można, że sezon 2022 A. Dulkiewicz pokwituje na poziomie 250 tys. zł, skarbnik Izabela Kuś przekroczy 350 tys. zł, poziom 300 tys. zł przekroczą Piotr Grzelak, Piotr Borawski i Danuta Janczarek, z biedą na poziomie 240-250 tys. zł będą borykać się Monika Chabior i Piotr Kryszewski.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież