Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Macron nie dorówna Napoleonowi

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 lutego 2022 19:31

altW związku z wizytą prezydenta Francji Emmanuel’a Macrona na Kremlu chciałbym przypomnieć pewną rocznicę.

215 lat temu, 7-8 lutego, pod Pruską Iławą (niem. Preußisch Eylau, dzisiejszy Bagrationowsk w obwodzie kaliningradzkim w Rosji) w zawiei śnieżnej i przy kilkustopniowym mrozie odbyła się jedna z najkrwawszych bitew pomiędzy Wielką Armią (ok. 65 tys. żołnierzy i 200 dział) pod dowództwem Napoleona Bonaparte, a połączonymi armiami Rosji i Prus (ok. 82 tys. wojska plus 470 armat) pod dowództwem generała Levina von Bennigsena. Trwała wtedy tzw. Pierwsza Wojna Polska Napoleona w konsekwencji, której powstało Księstwo Warszawskie. Bitwa pod Pruską Iławą przeszła do historii jako nierozegrana masakra. Ale podczas niej miała miejsce jedna z największych szarż kawalerii w historii wojen. W śnieżnej zamieci Francuzi stracili orientację i zmienili kierunek marszu, przedefilowując przed szykami przeciwnika. Baterie rosyjskie dosłownie dziesiątkowały VII korpus marsz. Augereau (12 tys. ludzi). Dzieła zniszczenia dokonała szarża rosyjskiej kawalerii wdzierając się w centrum pozycji Wielkiej Armii. Bonaparte widząc, że wszystko się wali, podjechał do dowódcy swojej kawalerii marsz. Murata i powiedział z uśmiechem tak swobodnym, jak tego wymagała rozpaczliwość sytuacji: "Joachimie, nie pozwolisz chyba, by ci Azjaci zjedli nas żywcem?". „Wówczas pierwszy jeździec Francji – jak pisał Waldemar Łysiak w „Cesarskim pokerze”, - syn karczmarza w wyszukanym złotym kożuszku [...] i z pękami strusich piór u kapelusza, siedząc w siodle podesłanym zamiast czapraka lamparcią skórą i dyrygując laską o złotej gałce, poprowadził po lodzie największą szarżę kawaleryjską w dziejach świata”. 90 szwadronów (ponad 10 tys. jazdy) runęło na wroga. Uderzenie było tak potworne, jak uderzenie obuchem w głowę. Szarża ta została odtworzona pod muzykę Franciszka Schuberta w filmie „Colonel Chabert” przez polskich jeźdźców i kaskaderów. Linie rosyjskie pękły i zostały stratowane. Straty francuskie wyniosły 3 tys. żołnierzy zabitych i 7 tys. rannych. Rosjanie i Prusacy stracili ok. 7 tys. ludzi oraz 20 tys. rannych plus 4 tys. jeńców. Bitwa ta, nierozegrana, ("Quel massacre! Et sans resultat" – (Co za masakra! I bez żadnego rezultatu!) – miał powiedzieć marsz. Ney) choć Rosjanie z Prusakami wycofali się, była ostatnią w kampanii zimowej 1807 roku. Na rozstrzygnięcie "pierwszej wojny polskiej" i powstanie Księstwa Warszawskiego przyszło poczekać do wiosny i bitwy pod Frydlandem.

Dziś prez. Francji Emmanuel Macron, który lubi się wzorować na Napoleonie, zazdroszcząc mu jego sławy, prowadzi z Rosją politykę ugody. Ale panie prezydencie, nie ma pan szans dorównać swojemu idolowi. Bowiem, jak mawiają, Amerykanie: „No guts, no glory”, co w dowolnym tłumaczeniu oznacza „nie ma jaj, nie ma sławy”.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież