Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p...
Reklama
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W imieniu własnym: Od aktora, od autora - scena a życie

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
sobota, 05 lutego 2022 11:53

altNikt tak dobrze nie poradzi nam jak żyć – jak zrobią to celebryci, aktorzy, dziennikarze. Gdy cała prawda trwająca całą dobę wyszła na jaw i runął wizerunek jednego z popularniejszych autorytetów, telewidzowie, fani byli wstrząśnięci.


Wzorce do naśladowania – gdzie one są?


Kolejny absolutny wzorzec tej stacji, nie był też nigdy wcześniej podejrzewany o łamanie prawa Piotr Kraśko. Uprzejmy, wysportowany i do tego kolega Kingi Rusin jeździł sobie bez prawa jazdy wiele lat. Mnożyć można przykłady mniejszych i większych wybryków ludzi, których za coś ceniliśmy. Większości drobne potknięcia wybaczamy, albo usprawiedliwiamy, czasem nie dajemy wiary.


Upadek autorytetów w rozumieniu wzorców do naśladowania jest już prawie przesądzony. Jako pierwsza dostrzegła to młodzież, która jest szczególnie wrażliwa na prawdę, a raczej jej brak.


Fałsz bywa jednak dobrze zakamuflowany, a ludzie poddawani manipulacji, więc zauroczenia jednostkami o szczególnej lub charyzmatycznej osobowości to codzienność.


Zachwyt nasz dotyczy zwykle ludzi, którzy odnieśli sukces jak Stew Jobs nieprzeciętny, finansowy, ludzi jak kiedyś mawiano z pierwszych stron gazet, a dziś bohaterów Instagrama lub Tik-Toka, naczelnych celebrytów, a w tej grupie bardziej lub mniej wybitnych aktorów.


Moda na sukces wtargnęła do nas wiele lat temu, promocja haseł „możesz wszystko” zapoczątkowała erę ogromnej konkurencyjności, wyścigu szczurów.


Zmieniły się wartości, zapragnęliśmy bardziej mieć niż być, czuć się wyjątkowi, rozpoznawalni, a gdy to już osiągnęliśmy - doradzać innym jak mają żyć.


Wypiętrzyły się nowe elity.


Zaliczać się chcą do tej elity aktorzy i ich rodziny oczywiście nie tylko oni, nie mniej ta grupa jest głośna, widoczna, znana, lubiana - więc łatwo może docierać ze swoim przekazem za pośrednictwem przeróżnych mediów.


Rodziny Stuhrów, Krystyny Jandy i inne wykazują nadzwyczajne zaangażowanie polityczne z misją nauczania i promowania pewnych idei. Rodzina Stuhrów np. chętnie udziela się politycznie, odkrywa „rąbka” swojej prywatności, aby niby przypadkiem przypomnieć rodowód arystokratyczny nestora rodu. Ojciec i syn świetni aktorzy, ale czy we wszystkich dziedzinach życia? Maciej Stuhr Junior, samozwańczy człowiek wszechstronny, podobno gra jak nie pisze, pisze jak nie gra. Posiada ogromną wiarę w swój talent pisarski, a jego felietony drukowane są w Zwierciadle, piśmie o ambicjach psychologicznych. Czytam je czasem zaczerwieniona ze wstydu, jakież to on prawdy wypisuje. Dedykowane listy do córki Matyldy, pełne ekshibicjonizmu, czy też odezwy do swojego pasierba. To brak poszanowania własnej prywatności i mania wielkości w jednym. To prawda, felietonów się nie recenzuje, a znane nazwisko dobrze służy gazecie.


Aktorzy zmieniają świat, wiedzą wszystko?


Powszechnie lubiana aktorka Krystyna Janda też ma swoją „rubrykę” w piśmie kobiecym. Znana ze swoich poglądów i sympatii politycznych odpowiada chętnie na listy czytelniczek. Nie zawsze są one zbieżne w wymowie, lecz trzeba przyznać,że życiowe doświadczenie pani Krystyny pozwala jej w tym miejscu pohamować emocje i nie obrażać się, że ktoś myśli inaczej. Ale już w przestrzeni publicznej często utyskuje na obecne władze, skarżąc się na niedostateczne środki na jej teatr. Wyraża swoje niezadowolenie, na tym polega wolność słowa. Bywa niewiarygodna, ale słuszność jej zbudowana jest również na rolach, które wspaniale odgrywała. Trzeba pamiętać jednak, że życie to teatr…


A co „grają” nasi wybrzeżowi uczący nas aktorzy?


Na naszym gdańskim podwórku ma miejsce interesująca dysputa zasłyszana w kulisach Teatru Wybrzeże.


Na powszechnie szerzącą się przemoc i brak wolności narzeka Dorota Kolak – wybitna aktorka serialowa i etatowa w wywiadzie w Pani. Aktorka z klanu aktorskiego z wybrzeżowymi tradycjami, którą ceniłam za autentyczność, własny styl i wydawało mi się zdrowy stosunek do zawodu aktora. W wypowiedzi przypomina, to co i ja mam w pamięci, kiedy to przed laty (a był to rok 1982!) wraz z mężem Igorem Michalskim zatrudnieni zostali w Teatrze Wybrzeże (bynajmniej nie przemocą) przez ówczesnego zastępcę dyrektora, nomen omen ojca i teścia. Pan Stanisław był barwnym i charyzmatycznym człowiekiem PRL-u, postacią lubiana i akceptowaną przez wszystkie środowiska i władze, sam też był częścią tej władzy. Całej rodzinie w teatrze żyło więc się dobrze. Pani Dorota wykazywała się sporym talentem, aktorskim, została czołową postacią zespołu, ale dopiero jak wspomina, po latach, po udanym debiucie w Radio Romans, film dał jej szanse, popularność i pieniądze. Nic też dziwnego, że pociecha rodziny Michalskich poszła w ich ślady i „z wypaloną w sercu tolerancją” dołączyła do zespołu Teatru Wybrzeże, tym samym pracuje z własna matką.
Początkowo miła pogawędka autorki z Dorotą Kolak, wspomnienia z dzieciństwa, młodości, zamieniają się w manifest społeczno-polityczny. I mój czar pryska...


Od córki się uczy wolności, jak jest ważna, niezależności i co to jest emancypacja. I to dobitnie przekazuje czytelnikom. Młoda artystka Teatru Wybrzeże wyjaśnia skutecznie swojej matce w jakim przemocowym świecie dotąd wszyscy żyliśmy. Podobno nie obowiązywały nikogo żadne normy poza jedną, cytuję „zduszenia w zarodku wszelkich przejawów wolności”. Nie do wiary, zastanawiam się czy żyjemy w tym samym świecie.


Czego chce nas uczyć aktorka Dorota Kolak?


Myślę, że nie warto dać sobie wmówić, że żyło się w przemocowym świecie i wdrukowało go dzieciom. Lepiej się połączyć z samą sobą i pozostać wiarygodną, docenić własne osiągnięcia. I dać się cenić i lubić innym.


A przytaczane w wywiadzie słowo „przemoc” może mieć różne odcienie.


Przemocą według niektórych jest zakaz wracania do domu po 22.00, choć dla innych to zwyczajne ustalone zasady, zaś przemoc ekonomiczna - to „kiedyś zwykłe skąpstwo”.


Czy rzeczywiście odwagą jest chodzić na manify, których nikt nikomu nie zabrania?


Czy wygodnictwem i siedzeniem w strefie komfortu nie jest korzystanie z bezpiecznej, oskładkowanej posady w teatrze? A może to przejaw braku samodzielności i niezależności? Dzielności?


Można mówić głośno, otwarcie, mieć swoje w zdanie, ale nie w w pracy, bo grozi to wyrzuceniem na bruk.

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież