Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Posterunek Straszyn: Klęska Tuska na froncie jedności

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 lutego 2023 14:41

altZa komuny była taka instytucja społeczno-polityczna podporządkowana PZPR i realizująca jej cele polityczne, a nazywała się Front Jedności Narodu (FJN). Działał od 1952 r. (Bolesław Bierut był I Przewodniczącym) i został zastąpiony w 1983 r. przez PRON czyli Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego pod auspicjami Jaruzelskiego. Natomiast jedną z podstawowych ról Frontu Jedności Narodu było zaangażowanie w wybory do Sejmu i rad narodowych poprzez monopol na zgłaszanie kandydatów. Teraz baczni obserwatorzy naszej sceny politycznej widzą powrót do idei FJN w wykonaniu Donalda Tuska, jako wspólnego frontu zjednoczonych sił opozycji. Tusk czepił się tej koncepcji jak pijany płotu nie pomny, że oprócz niego i kilku akolitów z Koalicji Obywatelskiej nikt nowego FJN-u nie chce.

Po pierwsze dlatego, co w miarę jasno wyartykułował Szymon Hołownia mając na uwadze wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, że w przypadku powstania jednego opozycyjnego bloku wyniki sondażowe w prawdziwym głosowaniu nie sumują się, a są mniejsze. Hołownia odwrócił się tyłem do Tuska w głosowaniu w Sejmie nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym za co odsądzono go od czci i wiary, a red. Tomasz Lis spostponował go, nazywając jego ugrupowania „Kałownią 2050”.

Powstaje pytanie dlaczego Tusk prze tak silnie do wspólnej listy? Odpowiedź jest w miarę prosta. To nie ważne ile punktów procentowych stracą na połączeniu we Front Jedności Narodu. Chodzi o to, żeby w sumie zdobyć więcej niż Prawo i Sprawiedliwość na co szansa rzeczywiście istnieje. Tusk obawia się, że choć podzielona opozycja uzyska razem więcej mandatów, żadna z partii nie pokona PiS-u. Wtedy ruch należy do Prezydenta RP, który powierza misję tworzenia rządu ugrupowaniu, które osiągnęło najlepszy wynik wyborczy. Nawet jeśli miałby to być rząd mniejszościowy. A wtedy dla Tuska i reszty oznacza to mimo wszystko klęskę.

Najbliższe wybory prezydenckie dopiero w 2025 roku, a jak wiadomo Głowa Państwa dysponuje prawem weta. Poza tym miałby przewodniczący Platformy całą opozycję w garści. To on rozdzielałby fundusze, o ile wyborcy głosowaliby na jedną listę opozycji. Niedoczekanie mówi reszta. Tuska niczym politycznego wampira boją się przywódcy poszczególnych ugrupowań, ponieważ znają jego apetyt na władzę i bezwzględność w likwidowaniu konkurencji. Nie pomogą żadne demonstracje w stylu posłanki Hanny Gill-Piątek, która właśnie opuściła w ramach protestu formację Polska 2050. Po wielu miesiącach gróźb i próśb Donald Tusk sam ogłosił w pierwszy poniedziałek lutego, że Platforma Obywatelska, wystartuje do wyborów samodzielnie.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież