Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Klęska Tuska na froncie jedności

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 lutego 2023 14:41

altZa komuny była taka instytucja społeczno-polityczna podporządkowana PZPR i realizująca jej cele polityczne, a nazywała się Front Jedności Narodu (FJN). Działał od 1952 r. (Bolesław Bierut był I Przewodniczącym) i został zastąpiony w 1983 r. przez PRON czyli Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego pod auspicjami Jaruzelskiego. Natomiast jedną z podstawowych ról Frontu Jedności Narodu było zaangażowanie w wybory do Sejmu i rad narodowych poprzez monopol na zgłaszanie kandydatów. Teraz baczni obserwatorzy naszej sceny politycznej widzą powrót do idei FJN w wykonaniu Donalda Tuska, jako wspólnego frontu zjednoczonych sił opozycji. Tusk czepił się tej koncepcji jak pijany płotu nie pomny, że oprócz niego i kilku akolitów z Koalicji Obywatelskiej nikt nowego FJN-u nie chce.

Po pierwsze dlatego, co w miarę jasno wyartykułował Szymon Hołownia mając na uwadze wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, że w przypadku powstania jednego opozycyjnego bloku wyniki sondażowe w prawdziwym głosowaniu nie sumują się, a są mniejsze. Hołownia odwrócił się tyłem do Tuska w głosowaniu w Sejmie nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym za co odsądzono go od czci i wiary, a red. Tomasz Lis spostponował go, nazywając jego ugrupowania „Kałownią 2050”.

Powstaje pytanie dlaczego Tusk prze tak silnie do wspólnej listy? Odpowiedź jest w miarę prosta. To nie ważne ile punktów procentowych stracą na połączeniu we Front Jedności Narodu. Chodzi o to, żeby w sumie zdobyć więcej niż Prawo i Sprawiedliwość na co szansa rzeczywiście istnieje. Tusk obawia się, że choć podzielona opozycja uzyska razem więcej mandatów, żadna z partii nie pokona PiS-u. Wtedy ruch należy do Prezydenta RP, który powierza misję tworzenia rządu ugrupowaniu, które osiągnęło najlepszy wynik wyborczy. Nawet jeśli miałby to być rząd mniejszościowy. A wtedy dla Tuska i reszty oznacza to mimo wszystko klęskę.

Najbliższe wybory prezydenckie dopiero w 2025 roku, a jak wiadomo Głowa Państwa dysponuje prawem weta. Poza tym miałby przewodniczący Platformy całą opozycję w garści. To on rozdzielałby fundusze, o ile wyborcy głosowaliby na jedną listę opozycji. Niedoczekanie mówi reszta. Tuska niczym politycznego wampira boją się przywódcy poszczególnych ugrupowań, ponieważ znają jego apetyt na władzę i bezwzględność w likwidowaniu konkurencji. Nie pomogą żadne demonstracje w stylu posłanki Hanny Gill-Piątek, która właśnie opuściła w ramach protestu formację Polska 2050. Po wielu miesiącach gróźb i próśb Donald Tusk sam ogłosił w pierwszy poniedziałek lutego, że Platforma Obywatelska, wystartuje do wyborów samodzielnie.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież