Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Akapit wydawcy: Polski lunch z Bidenem

Ocena użytkowników: / 27
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 lutego 2023 10:39

altMoże to tylko polityczne didaskalia, a może nie. Może polityczna siła i polityczny sens funkcjonowania państwa biorą swój zaczyn z jego gospodarczych trzewi.


Wizyta prezydenta Bidena w Polsce, wynikająca wprost z polskiej aktywności politycznej na linii Bruksela-Berlin-Paryż-Waszyngton podjętej w reakcji na uderzenie Rosji w Ukrainę, odbywa się w solidnych dekoracjach ekonomicznych.


Żaden polski polityk szczebla rządowego nie powie dziś, jak powiedział w Berlinie b. minister R. Sikorski, że perturbacje z euro są dla Europy groźniejsze niż "rosyjskie pociski, których rozmieszczeniem w pobliżu granic UE groził prezydent Miedwiediew".


Żaden polski premier nie powie już, że najazd Rosji na Krym mało go obchodzi skoro zadaniem prezesa Krawca (wówczas PKN Orlen) nie jest "uprawianie geopolityk" a "odpowiedzialność za dobre funkcjonowanie firmy, za to bierze pieniądze". Skoro nie było żadnych ideologicznych przesłanek, by poważnie nie rozważać sprzedaży Lotosu rosyjskim kontrahentom...


"Nie jestem amerykańskim prezydentem", zauważył też mało zgrabnie Donald Tusk, gdy administracja Obamy zniechęcała do udziału w forum gospodarczym Putina w St. Petersburgu w maju 2014.


Dziś wszyscy, może nawet Tusk, Sikorski i cała ta liberalna wataha, już chyba wiedzą, że granica miedzy światem pokoju a światem wojennych zbrodni przebiega o 75 sekund lotu pocisku z Kaliningradu do Gdańska. Gdyby wyeksportowali, jak bardzo chcieli, polskie aktywa poza zasób skarbu państwa a prąd kupowali, co deklarowali, z elektrowni jądrowej znad Cieśniny Pilawskiej, Polska byłaby europejską marionetką.


Z woli obywateli, wyrażonej bardziej demokratycznie niż w ostatnich w wyborach w Berlinie, które z powodu nieprzejrzystości powtórzono, nastąpiła nad Wisłą zasadnicza zmiana - zamiana lekkomyślnych konsumentów różnych cynicznych polityk europejskich na zwolenników "obowiązków polskich".


Prezydent i premier, stając dziś w różnych europejskich stolicach, witając Bidena w Warszawie, mają za sobą geopolityczną wrażliwość, którą wykazali się o czasie a nie... po czasie. I mają kraj, który przez siedem lat umocnił swoja gospodarczą rację stanu; zbudował strategiczną infrastrukturę, gazoport, gazociąg, osie komunikacyjne i wielki, sprawny koncern multienergetyczny. Ani w głowie jego obecnemu prezesowi podróże do St. Petersburga i umizgi do ekswicepremiera I. Sieczyna, by zechciał z Orlenem robić biznes, bo dziś Orlen jest w strategicznych relacjach z Saudi Aramco. Choć jest w Polsce inflacja, to nie ma bezrobocia, a ład społeczny nie trzeszczy jak we Francji.


To sprawia, że rozmowy z Bidenem mają solidny fundament. Można przy okazji zapytać prezydenta USA, co mógł mieć na myśli sekretarz A. Blinken mówiąc ostatnio w Monachium, że... "Niemcy były w ostatnim roku absolutnie nadzwyczajne w swoim przywództwie w zakresie pomocy dla Ukrainy".


Doceniając różne polityczne gesty, dwie wizyty prezydenta USA w Polsce w ciągu roku, nie można sobie pozwolić na drzemkę przy dyplomatycznym lunchu. Bo wtedy 5 tysięcy niemieckich hełmów przesłoni polską solidarność i będzie argumentem w rozmowach o powojennej odbudowie Ukrainy.

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież