Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Orlen przed "dezorganizacją" Tuska - "Rozmowy (nie)kontrolowane" PO

Ocena użytkowników: / 39
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lutego 2023 13:47

altCzy to już dom wariatów?


Bo jest jak w "Rozmowach kontrolowanych" - lepiej czyli gorzej bo... za dobrze. Za dobrze dla rządu czyli gorzej dla jego zdezorientowanych oponentów.


Polityka PO, M. Kierwińskiego, martwią bardzo dobre proporcjonalnie wyniki PKN Orlen. Czy gdyby były kiepskie, lub żenujące, jak w 2013 za prezesa J. Krawca i premiera Tuska, byłoby wszystkim radośniej?


Czy to znaczy, że strata w 2013 roku na poziomie minus 4,7 mld zł przy przychodach rzędu 107 mld zł czyni z Krawca dyktatora, jak w gombrowiczowskiej "Operetce", nowych mód w biznesie, a plus 7,2 mld zł przy przychodach 109 mld zł w 2017 r. dewaluuje strój zarządu D. Obajtka?


To co cieszy akcjonariuszy Orlenu, w tym skarb państwa, obłudnie martwi polityków PO, reprezentantów ideowego programu "esbek+", którzy - patrz premier in spe I. Leszczyna i senator K. Kleina myszkujący w polityce od 3 dekad - planów gospodarczych PO nie ujawniają, by nie "zdezorganizować gospodarki".


Zanim więc Tusk, Kleina i Leszczyna zabiorą się za "dezorganizację gospodarki", by sfinansować flagowy program PO "esbek+" -


Wyniki Orlenu przed "dezorganizacją"...


Ku rozpaczy Kierwińskiego kwitują pomyślnie koncept koncernu na jego wieloletnią strategię rozwoju i odpowiadają globalnym, światowym tendencjom rejestrowanym na rynku petrochemicznym. To co w podnieceniu politycznym umyka różnym amatorom na władzę w Polsce, to wyniki z trudnego roku 2020. W czasie spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią, PKN Orlen zarobił 2,8 mld zł, a straty BP, Shella, ExxonMobila wynosiły odpowiednio 20,3 ,21,6 i 22,4 mld dolarów.


Rynek energetyczny 2022, rozchwiany wojną w Europie Wschodniej ,największym światowym koncernom przyniesie ok. 200 mld dol. zysku. ExxonMobil przy obrotach 402 mld dolarów, raportuje 55 mld dolarów (13 proc.) zysku netto. PKN Orlen przy 278 mld zł ma ok. 21,5 mld złotych (8 proc.) zysku. To są proporcje porównywalne do innych europejskich firm o podobnej skali działania.


Osiągane wyniki pozwalają zarządowi Daniela Obajtka na finansowanie gigantycznego programu inwestycyjnego ubezpieczającego innowacyjną konstrukcję polskiej gospodarki.


Przy tym za rok ubiegły PKN Orlen zapłacił prawie 40 mld zł różnych podatków w Polsce. Gdyby dręcząca teraz obywateli swoim infantylizmem ekonomicznym posłanka PO, A. Pomaska, z zasobu kadrowego Tuska, miała swój rozum własny, to jako radna Gdańska nie głosowałby za sprzedażą GPEC-u niemieckim socjaldemokratom z Lipska. Przekraczający 100 mln euro dochód Niemców, stanowiący ubytek w gdańskim portfelu, dekoruje dzisiejsze lamenty jej środowiska politycznego nad wynikami Orlenu.


Wytykanie sukcesu gospodarczego jako wady jest nowym frymuśnym zabiegiem PO na pozyskanie łaski wyborców. Tym sposobem Darren Woods, CEO ExxonMobila, miałby jeszcze mniejsze szanse na uznanie posła Kierwińskiego niż Daniel Obajtek, CEO PKN Orlen.


Z ubezpieczania wolności i demokracji w Polsce Tusk zrezygnował samodzielnie i bez przymusu jesienią 2014 roku. Patrząc na dzisiejszą gimnastykę intelektualną jego zespołu lepiej zdarzyć się nie mogło.

Nikt już polskich spraw na rosyjskie manowce prowadzić nie zamierza...

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież