Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Czy Ukraina będzie mogła atakować?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 stycznia 2023 19:00

altNiestety wtorkowa - kolejna konferencja prasowa w bazie amerykańskiej Ramstein (Niemcy) nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Wzięli w niej udział szef NATO Jens Stoltenberg i nowy, niemiecki Minister Obrony Narodowej Boris Pistorius (SPD). Zamiast jasnej deklaracji przekazania Leopardów Ukrainie i udzielenia zgody innym krajom na reeksport tych maszyn do Kijowa usłyszeliśmy kolejne piętrowe zdania z gatunku, jak już mówi się w światowej polityce – „szolcowania”. Trwa kwerenda ilości posiadanych czołgów w składach Bundeswehry, ale w swojej łaskawości Berlin wskazał, że możemy już szkolić ukraińskie załogi na tym sprzęcie. Nawiasem mówiąc już je od jakiegoś czasu szkolimy. Czyli jak na razie w Niemczech bez zmian i Putin może zacierać ręce. Choć nie do końca. Są jeszcze inne kraje, które dostrzegają poziom zagrożenia ze strony Moskwy. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel tuż po powrocie z Kijowa stwierdził, że najbliższe dwa – trzy tygodnie mogą okazać się kluczowymi dla Ukrainy. O takim nastawieniu świadczy też podjęta teraz przez władze Unii Europejskiej decyzja o kolejnym, wartym 500 mln euro pakiecie pomocy wojskowej. Ale nie tylko. Pojawiły się też niezwykle interesujące deklaracje rządu Holandii. Wopke Hoekstra, minister spraw zagranicznych powiedział, że Holandia może przekazać Ukrainie, jeśli ta o to poprosi swoje myśliwce F16. Jest to kolejna wypowiedź, po deklaracjach niderlandzkiej minister obrony Kajsy Ollongren, która w Davos powiedziała, że jej rząd może wykupić niemieckie Leopardy i przekazać je Kijowowi.

Wypowiedzi te świadczą o tym, że przedstawiciele państw wspierających Ukrainę działają pod wpływem oceny sytuacji na froncie i chcą relatywnie szybko doprowadzić do przełomu. Niemałe dostawy systemów artyleryjskich deklaruje Dania – 19 haubic Caesar, a z kolei Szwecja oferuje samobieżne haubice Archer. Estonia wszystkie jakimi dysponuje ciągnione systemy artyleryjskie. No i wreszcie USA. Dwa zatwierdzone przez Pentagon pakiety wsparcia mają łączną wartość 5,7 mld dolarów. W amerykańskim pakiecie pomocy jest 304 tys. pocisków artyleryjskich różnych kalibrów, 904 pojazdy, w tym transportery opancerzone i pojazdy bojowe, które znakomicie zwiększą mobilność i szybkość przemieszczania się ukraińskich oddziałów. Duże znaczenie mają dostawy amunicji precyzyjnej (Excalibur), systemy umożliwiające rażenie celów na większych, bo szacowanych na 140 km za linią frontu. Pojawią się też mobilne systemy przeciwlotnicze Avenger służące do bezpośredniego wsparcia wojska. Dostawy te mają zwiększają siłę ognia strony ukraińskiej, niezbędną do niszczenia moskiewskiej piechoty. W wyniku dostaw, ma wzrosnąć ruchliwość oddziałów ukraińskich i zostać wreszcie ustanowieny parytet w sprzęcie i skuteczności ogniowej między stroną ukraińską a rosyjską. Do kompletu brakuje jeszcze nowoczesnych czołgów, a ruski niebawem będzie się miał z pyszna.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież