O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Latarką w półmrok: Zdrowe serce... "siusiumajtki"

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
piątek, 27 marca 2015 14:55

alt"Byłam wtedy siusiumajtką" - powiedziała przed szerokim audytorium w Filharmonii Bałtyckiej Hanna Zych- Cisoń, członek zarządu województwa pomorskiego przed odczytaniem oficjalnego listu prezydenta RP z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar. Wzbudziło to zażenowanie i zdumienie, że wysoki przedstawiciel samorządu pozwala sobie na taką frywolność. Czy to przypadek, czy brak wyczucia, czy brak kompetencji?


Zastanówmy się wspólnie. Od blisko 5-ciu lat najpierw jako v-ce marszałek, a obecnie członek zarządu odpowiada za realizację polityki ochrony zdrowia w naszym województwie. Likwidacja w tych latach czterech wojewódzkich przychodni: wenerologiczno-dermatologicznej, endokrynologicznej, sportowej i rehabilitacyjnej nie przyniosła widocznych efektów, może tylko pozorne oszczędności finansowe. Nadal istnieją wielotygodniowe, a nawet kilkumiesięczne (endokrynologia, dermatologia itp.) kolejki do specjalistów. W przypadkach koniecznych trzeba powszechnie korzystać z usług komercyjnych.


Przekształcenia szpitali publicznych w spółki nie wprowadziło zasadniczych zmian w dostępności do specjalistycznych oddziałów, a w Trójmieście wprowadziło chaos, ciągłą reorganizację podnoszącą koszty, a to co dzieje się na szpitalnych oddziałach ratunkowych zakrawa skandal. Pogorszyła się sytuacja wśród kadry medycznej, szczególnie średniego personelu. Rozpętanie jesienią ubiegłego roku przez p. Zych-Cisoń wojny politycznej z przedstawicielami pielęgniarek i położnych, odłożyło aż do wiosny poważne rozmowy o statusie materialnym i rozwoju zawodowym zanikającego zawodu pielęgniarki. Beznadziejna sytuacja chorych na stwardnienie rozsiane w naszym województwie, najgorsza sytuacja w Polsce, oraz ostatnie zmiany i likwidacja wysoko standardowej kardiologii w szpitalu redłowskim są dowodem na to, że urzędnicy pod kierownictwem H. Zych-Cisoń kierują się tylko i wyłącznie interesem ekonomicznym, zapominając o swoich powinnościach publicznych i obywatelskich.


Argumenty przedstawiane przez członka zarządu na spotkaniach, w prasie, telewizji są często dostosowane do potrzeb chwili i słuchaczy, często nieprawdziwe i sprzeczne ze sobą gdy się je porówna. Świadczy to o lekceważeniu merytorycznych opinii specjalistów, konsultantów, a dialog i inicjatywy obywatelskie traktowane są  instrumentalnie. Mogą być tego dwie przyczyny: ideowa służalczość wobec własnej partii, Platformy Obywatelskiej, lub brak kwalifikacji i kompetencji dla tak wrażliwego obszaru jakim jest zdrowie i życie człowieka. Natomiast, kiedy ogląda się wiele kronik towarzyskich, zdjęć to można mieć wrażenie, że pani Zych-Cisoń nie jest członkiem zarządu, urzędnikiem merytorycznym, a odnajduje się świetnie jako celebrytka. Może chodzi władzy, aby mieć w gronie "kwiatek do kożucha". Może wrócić do pytania z pierwszych zdań. ... "Czy byłam... czy może nadal jestem...".

Na podstawie refleksji wielu pacjentów zanotował
Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież