Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Trwoga i beztroska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 04 marca 2015 19:31

altZ tygodnia na tydzień Rosja zatrważa cały świat. Od roku narzuca nowy porządek na świecie, polegający na agresji zbrojnej i aneksji terytorium Ukrainy. Żaden z sąsiadów Rosji nie czuje się już bezpiecznie, szczególnie ci sąsiedzi, tak jak Polska, czy kraje bałtyckie, które przez wieki doświadczały zaborów i okupacji ze strony Rosji.

W sobotę rano wszyscy zostaliśmy wstrząśnięci wiadomością o morderstwie Borysa Niemcowa, byłego wicepremiera Rosji, najpoważniejszego kontrkandydata Putina. Borys Niemcow, demokrata, był takim światełkiem nadziei w tunelu ciemności, bezprawia i agresji, jakim jest współczesna Rosja. W Rosji dokonano już wiele, bardzo wiele zabójstw na tle politycznym, ale tak spektakularnego morderstwa politycznego jak na Niemcowie jeszcze nie było. Dokonano tego zabójstwa tuż pod Kremlem, najbardziej strzeżonym miejscem w Moskwie. Nie można tego inaczej interpretować jako demonstracji dla wszystkich, zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych przeciwników Putina, że każdy, wszędzie i w każdej chwili może zostać zgładzony. Uważam, że jest to ostatni sygnał dla świata, aby pozbyć się wszystkich iluzji, którymi jeszcze wielu się żywiło. Należy zrobić oczywiście wszystko, aby uniknąć wojny, ale Rosja musi zobaczyć zjednoczony i zdeterminowany wolny świat. Rosja powinna zostać poddana izolacji politycznej i gospodarczej. Musimy zacisnąć pasa, aby w myśl starego i prawdziwego powiedzenia „chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, podnieść naszą europejską zdolność obronną, szczególnie na flance wschodniej.

Tymczasem u nas w kraju trwa beztroska kampania wyborcza. Postawa niektórych kandydatów, bywa momentami groteskowa, zabawna wręcz. Wydawałoby się, że najpoważniejszy kontrkandydat Andrzej Duda, zabierze głos i zaproponuje poważne tezy do debaty, szczególnie w obszarze polityki zagranicznej i obronnej. Tymczasem kopiuje ze strony urzędującego prezydenta tezy programu, które prezydent realizuje i bezwstydnie prezentuje je jako swoje. Popierająca go partia PiS zajmuje się organizowaniem festynów wyborczych dla swoich działaczy z setkami kilogramów konfetti i robią sobie wesołą zabawę.

Z kolei kandydatka na kandydatkę, chodzącego schodzącego ze sceny politycznej SLD, nadal ignoruje media, a napotkanym na targu obywatelom, pytającym o różne istotne pytania, również te związane z zagrożeniem płynącym ze wschodu, odpowiada jak nakręcona katarynka, „zawsze trzeba rozmawiać”. Mnie jest żal, tak po ludzku, tej młodej kobiety, że została tak wystawiona i wykorzystana przez Millera.

Oby jak najszybciej nadszedł 10 maja, aby skończył się ten spektakl obciachu. Nadchodzą cięższe czasy, wymagające doświadczenia i powagi. Jest tylko jeden taki kandydat, spełniający wszystkie kryteria na ten najważniejszy urząd w państwie, urzędujący prezydent Bronisław Komorowski.
Jerzy Borowczak

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież