Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Fakty i Pogłoski (7)

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 marca 2015 11:18

altGarść – czyli mnóstwo
Warto rozważyć, czy poziom cywilizacyjny grupy społecznej można powiązać z zasobem słów jakich używa do porozumiewania się i zbiorem liczb jakie umie nazwać.
Rzymianie używali liczb do 3 tysięcy, bo tylko tyle nazwali. I, V, X, L – pięćdziesiąt, C – sto, D – pięćset, M – tysiąc. Indianie Munduruku z Amazonii, używają liczb jeden, dwa, trzy a właściwie około 3, około cztery, około pięć. Jeden i dwa to konkretne liczby pozostałe liczebniki to w istocie liczebniki szacunkowe. To „około pięć”, może znaczyć „garść” (dużo, mnóstwo) i w ogóle nie zalicza się do liczb. (Przygody Alexa w krainie liczb – Alex Belles). Można zatem w ich ujęciu mieć bliżej nieokreśloną liczbę dzieci, przedmiotów użytkowych … - czyli garść, czyli dużo, mnóstwo.
Wyniki eksperymentu pokazały, że Munduruku biegle radzą sobie z przybliżonymi ilościami, ale z precyzyjnymi liczbami powyżej 5 idzie im fatalnie.
P.S. 1. Można wskazać i w naszym kraju grupy, w których do porozumiewania się wystarczą 3 – 4 wyrazy określone na ogół jako nieprzyzwoite.
2. Dyskalkulia nazywana „ślepotą matematyczną” to zaburzenie przejawiające się niesprawnym zmysłem liczby. Dyskalkulicy nie „kumają” liczb w taki sposób jak większość ludzi”.
3. Jakiekolwiek skojarzenia z liczbą czyichkolwiek mieszkań są przypadkowe.

Mały pikuś
W XX wieku w cywilizowanych społeczeństwach w nauce, technice, a także w życiu codziennym, istnieje potrzeba posługiwania się liczbami bardzo małymi i bardzo dużymi w stosunku do wielkości wyjściowej (początkowej, bazowej). Na przykład jeśli bazą jest 1 metr, to używamy wielkości 1 centymetr, 1 milimetr, 1 kilometr.
Przedrostki zwiększające to: deko (x10), hekto (x100), kilo (x1000), mega (x 1 000 000), giga (x 109),  tera (x1012).
Przedrostki zmniejszające to: decy (jedna dziesiąta), centy (x10-2), mili (x10-3), mikro (x10-6), nano (x10-9), piko (x10-12).
Zatem „mały pikuś” to naprawdę bardzo mało, jedna bilionowa wielkości bazowej.

Dura lec?
Realizacja zadań z zakresu oświaty jest zadaniem własnym samorządu, jest istotą jego działania. W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 czerwca 2010 roku zawarto pełną wykładnię obowiązków samorządu w tym zakresie, a także napisano wprost, że samorząd nie może przekazywać realizacji tego zadania innym podmiotom.
Miasto Gdańsk, przekazało szkołę, majątek wartości ok. 40 mln, Stowarzyszeniu, które zarobi na tym interesie ok. 1 mln zł rocznie, w tym wynajmując pomieszczenia w budynku szkoły wybudowanej za publiczne pieniądze.
Prokuratura Okręgowa najpierw nie wszczęła w ogóle dochodzenia zawiadomiona o tym „przekręcie”, a po nakazie Prokuratury Apelacyjnej wszczęła postępowanie i … je umorzyła.


Wraca nowe
Mogły szkoły brać udział w pochodach z okazji 1 – Maja, mogą brać udział w kampaniach wyborczych w ramach lekcji z wychowania obywatelskiego. Kandydatka na radną PO bez żenady wzięła udział w posiedzeniu Rady Pedagogicznej, spotkała się z uczniami i rozłożyła w szkole ulotki wyborcze. Zareagowali uczniowie i tylko oni. Szkoda, że Prezydent państwa nie zareagował na wiwaty dzieci na spotkaniu w A! Warto dodać, że przymus realizacji obowiązku szkolnego jest nadużywany również w innych okolicznościach w tym poprzez udział młodzieży w obrzędach religijnych także tych, które towarzyszą jak Polska długa i szeroka uroczystościom organizowanym przez państwo, przez samorządy i przez szkoły.
Jeden Biedroń nie czyni wiosny.

Kukułcze jajo
Są ludzie, którym wszędzie jest ciasno. Ambicja, pęd do władzy, do rządzenia, poczucie niedocenienia powodują, że bywają uciążliwi dla otoczenia i jak odchodzą to wywołują uczucie ulgi. W nowym środowisku może być podobnie, a poza tym nowe otoczenie nie ma do nich stuprocentowego zaufania. W naszym życiu politycznym jest sporo takich postaci, a w przypadku partii rządzącej jest ich dwa razy więcej. W rządzie PO jest były eseldowiec, byłą prominentna działaczka PiS-u i trochę spadochroniarzy z innych partii. W gdańskiej PO w walce o przewodnictwo partii objawił się znany w szeregach SLD (i nie tylko) tczewski działacz z atutem jaki jest „tani zegarek”.
Właściwie, to dobrze im tak.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież