Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Latarką w półmrok: Spekulacja gdańska: A. Owczarczak kandydatką PO?

Ocena użytkowników: / 34
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 marca 2023 20:04

altKiepską prasę, poza prasą własną kosztującą prawie 5 mln zł rocznie, ma prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.


Chyba nie przypadek? Trzeba sposobić miasto do dobrej zmiany. Pokiereszowanie prezydent ułatwi wymianę bez wymiany... politycznej architektury. Za rok wybory komunalne...


Inne niż w 2019 roku. Taboret przy biurku Pawła Adamowicza nie będzie miał już rozstrzygającego znaczenia.


Zrobić wszystko dla Gdańska może już dla wyborczej urody klubu... "Wszystko dla Gdańska" nie wystarczyć. Nie po to Tusk wskazywał A. Pomaską na szefa Platformy Obywatelskiej na Pomorzu, by w stolicy regionu rządzili partyjni dezerterzy...


Spekuluję z przyjemnością, bo bez zobowiązań...


Jest w gminie Gdańsk kłopot z politycznym przywództwem.


A. Dulkiewicz od Pawła Adamowicza wypada tylko lepiej na korcie tenisowym. Pocieszeniem mogą być liczne sukcesy w polityce zagranicznej miasta, które wnet dostrzegli politolodzy z UG. To wróży drogę do komisji spraw zagranicznych sejmu i nadzieję na kompromis. W końcu to sejm a nie ambasada w Ułan Bator...


Siłą Dulkiewicz są dobre relacje z marszałkiem M. Strukiem. Łączą ich sentymenty konserwatywne, choć marszałek zanim został konserwatystą był organem rządu premiera Messnera w Jastarni. Priorytet miały uchwały zjazdu PZPR i lokalne wskazania partii, co podkreślał publicznie, tając jeszcze myśli Jana Pawła II.


Rekomendując Struka, choćby w towarzystwie towarzystwa Belki, Cimoszewicza, Huebner, do wyjazdu do Brukseli, szef PO zapewni mu godziwe wynagrodzenie i godną emeryturę; ubarwi też monotonne życie powszednie marszałka. A Struk zawsze był życiowo roztropny i wiedział, że dwa pokoje dla naczelnika Jastarni to więcej niż jeden.


Przy okazji awansu Struka, Tusk polepszy kondycję liberałów we władzach regionu, a osłabi zaplecze polityczne Dulkiewicz, które marszałek zapewnia samorządowcom z bliskiego mu świata.


Władztwo Struka w regionie mogłaby wtedy łatwiej przejąć frakcja liberalna, pewnie z A. Pomaską na froncie, choć niekoniecznie, bo czuć zasadne aspiracje senatora R. Świlskiego i wicemarszałka L. Bonny. Ktokolwiek nie przejmie schedy po Struku, nie wskaże już w Gdańsku na Jarosława Wałęsę. Polityk, którego miniona kampania partię w jej mateczniku upokorzyła, sztandaru po raz drugi nie otrzyma.


Kandydatką, która władze PO w Gdańsku może przywrócić, zastąpić bezkolizyjnie i bez sentymentu zdezorientowaną Dulkiewicz, być by najpewniej mogła Agnieszka Owczarczak, dziś przewodnicząca rady miasta Gdańska, radna od 2006 roku, związana długoterminowo i lojalnie z frakcja liberalną, młoda demokratka a nie wibrująca po nieznanych rewirach konserwatystka.


Zaletą Owczarczak jest brak krępujących opinię publiczną potknięć, spokojne wykonywanie mandatu, stabilna pozycja zawodowa no i spójny krajobraz partyjnych relacji. Mąż jest byłym wicewojewodą, cyrkuluje wciąż w polityce, ojciec był wiceprezydentem Gdańska. Przy tym Owczarczak ma własne mieszkanie, a nie pół mieszkania w darowiźnie od mamy, no i jawnie korzysta z polityki społecznej PiS, kwitując należne dodatki - 18 tys. zł - w oświadczeniu majątkowym.


Lepszy od Owczarczak byłby tylko Tusk. Raz już ustąpił na rzecz T. Posadzkiego, ale teraz zamiaru abdykować na rzecz R. Trzaskowskiego nie ma. Nie po to wulgaryzuje debatę publiczną, czym się brzydzi, by wracać boso do domu.


Rozważać wysunięcie Owczarczak grzechem politycznym w Gdańsku nie jest...

Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież