Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Który skrzywdziłeś człowieka prostego

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 kwietnia 2024 17:34

altNa kolorowej mapie województw widać, że nowoczesność idzie od zachodu, taka, jak rozumie ją koalicja rządząca, i zgoda na zależność od Unii Europejskiej. Czekamy na ostateczne wyniki wyborów samorządowych, ale już obliczono koło 97% głosów z całej Polski, gdy chodzi o głosowanie do 16 sejmików wojewódzkich. Pokazują one w dziesięciu wygraną KO. W sześciu województwach wzdłuż granicy wschodniej i wzdłuż południowo-wschodniego biegu Wisły (plus wschodnia część Mazowieckiego), przewagę ma PiS, co nie znaczy, że wszędzie tam będzie rządził. To skądinąd zaskakująco dobry wynik, spodziewano się bowiem przewagi PiS tylko w województwie Podkarpackim.


Znana jest frekwencja, zarówno ogólnopolska (prawie 52% uprawnionych), jak lokalne, oraz rozkład głosowań w poszczególnych grupach ludności. PiS otrzymał głosy około 57% rolników (KO 9%) i około 44% wśród robotników uczestniczących w wyborach. Oznacza to, że głosowali na PiS ludzie, którzy stykają się z ciężką, często fizyczną pracą, zwykle mniej płatną, mieszkają zatem w gorzej wyposażonych mieszkaniach i domach w miejscowościach, które dopiero w ostatnich latach zyskały porządną drogę czy stację kolejową. Zwykle mają oni więcej dzieci niż przeciętnie, od PiS dostali 500 a potem 800 plus. To ludzie, którzy widzą i rozumieją, jak wiele PiS zrobił dla rozwoju całej Polski, Polski gminnej, powiatowej. To ludzie często zależni od miejscowych klientystycznych układów właścicielskich, ale wolni duchem. Lękają się Rosji, pragnęli i pragną nadal spokojnego życia w swoim kraju, nazywają go ojczyzną, gotowi jej bronić. Najczęściej przywiązani do tradycyjnej obyczajowości, ambicje i plany życiowe wiążą ze swoją tradycyjną rodziną, chcą wykształcić dzieci w dobrej szkole, przekazującej im nie tylko nowoczesną wiedzę i umiejętności, ale także wzory obywatelskie, moralne i kulturalne właściwe dla paradygmatu polskiego, szanują Kościół i boleją nad jego kryzysem. Słowem, sami starsi niewykształceni z mniejszych miejscowości.


PiS uzyskał niski wynik wśród przedsiębiorców i menedżerów, bo około 20% głosów, gdy około 40% uzyskała Platforma (dane z IPSOS). To potwierdza, że przedsiębiorcy zostali zaniedbani, co potwierdził ostatnio Jarosław Kaczyński. Wiemy co ich boli – nieodliczanie składki zdrowotnej.


Świat idzie do przodu, życie się zmienia, zmieniają się szanse i zmieniają się priorytet, trzeba się dobrze zastanowić nad tym, co się proponuje młodym ludziom. Oni chcą być nowocześni, wiedzieć jak wygląda i żyje szeroki świat. Filmy w telewizji o Piłsudskim to za mało. Za to ich obawy o wojnę łagodziły zakupy uzbrojenia i szkolenia dla młodych ludzi. Koalicja już się rozgląda, jak by tu i na tym oszczędzić.


Młodzi woleli Koalicję, ale łącznie na PiS (20%) i Konfederację (15%) głosowało 35% osób w wieku 18-29 lat, co potwierdza sygnały odpływu nastrojów liberalnych i lewicowych właściwego dla całej Unii Europejskiej.


PiS uzyskał wysoki wynik (po raz 10 wygrane wybory, nie zawsze łączące się z objęciem władzy), również dzięki błędom swoich przeciwników. Wiele się mówi o bezprawiu Koalicji podczas przejmowania władzy w mediach publicznych, sądach i prokuraturze, wielu do dziś oczekuje wykonania zapowiadanych przez Tuska 100 konkretów.


Nie bez znaczenia dla słabszego dla KO wyników wyborów było obserwowanie pracy sejmowych komisji śledczych z ich nieprawdopodobnymi nadużyciami organizacyjnymi i proceduralnymi, żeby nie użyć mocniejszych określeń, jak np. niedopuszczanie do głosu zarówno niewygodnych dla KO członków komisji, jak i osób pytanych, gdy np. zanosiło się na to, że odpowiedzą nie po myśli przesłuchujących. Przewodniczący i członkowie komisji z KO obrażali osoby przesłuchiwane jako świadkowie, odnosili się do ich wieku, stanu zdrowia („ja wymagam przyjścia nawet od chorych, żadne zwolnienie lekarskie mnie nie interesuje!”), przesłuchiwanie jak w stalinowskim „konwejerze” przez siedem i więcej godzin niemal bez przerwy, mimo próśb o przerwanie seansu. I traktowanie świadków jako oskarżonych, bez przyznania im odpowiedniego statusu i praw. Chamstwo, wrzaski, uszczypliwości, złośliwości. Zgłosiłam niektóre zachowania komisji do Fundacji Helsińskiej, wiele z nich naruszało podstawowe prawa człowieka. Cała sytuacja ugruntowała przekonania tych, co głosowali na PiS i spowodowała zapewne uzyskanie wielu głosów osób niezdecydowanych.


Kładka dla pieszych Trzaskowskiego narobiła w Polsce wiele hałasu. Prawicowy Twitter, razem z osobami spoza Warszawy, używał sobie na niej do woli. Tymczasem jako mieszkanka Warszawy zwracam Państwa uwagę, że Warszawa położona jest nad Wisłą, ale bulwarów nadrzecznych u nas prawie nie ma. No tak, gdzieś są betonowe schodki w kierunku wody, na Pradze jakaś przystań kajakowa, ale prawdziwe bulwary, z których widać wodę, jak np. w Toruniu czy w Gdańsku nad Motławą, gdzie można spacerować, czegoś chłodzącego się napić obserwując nurt – prawie nie ma. Wiem, wiem, Arkady Kubickiego, park i fontanny, tylko nad Wisłę trzeba najpierw przejść przez wielopasmową Wisłostradę. Jest wiele parków, ale o kilometr od wody. Widzieli Państwo filmy – tłumy warszawiaków stoją przy balustradach kładki i patrzą w wodę. Trzaskowski wiedział, co robi na tydzień przed wyborami.


Gdańskowi składam kondolencje. Dworzec Główny nareszcie uruchomiony, ale…

Teresa Bochwic


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież