Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Posterunek Straszyn: Zbrodnia wojenna Izraela

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:05

altIzraelskie rakiety trafiły w humanitarny konwój organizacji World Central Kitchen zmierzający z pomocą do Strefy Gazy. Zginęło 7 osób w tym Polak, wolontariusz - Damian Soból. - To był człowiek, dla którego nie było rzeczy niemożliwych. (...) Załatwił coś i się uśmiechał, poklepał nas po plecach, jechał dalej pomagać. Taki był Damian - wspomniał Mikołaj Rykowski, znajomy ofiary z Fundacji Wolne Miejsce. O przejeździe i trasie konwoju poinformowano wcześniej armię izraelską (IDF). Takie wyjazdy nie odbywają się w próżni. Muszą się na to zgodzić lokalne władze czy siły kontrolujące dane terytorium. Dawane też są gwarancje bezpieczeństwa, które zostały udzielone także na ten przejazd. Wszystkie pojazdy kolumny były, co widać na filmie, oznakowane. Najpierw rakiety trafiły w pierwszy pojazd konwoju. Kiedy ocaleli pasażerowie przenieśli się do drugiego samochodu znowu uderzyła rakieta. Manewr powtórzyli Żydzi z trzecim wozem. Siedzieli w nim ranni z poprzednio trafionych aut. Po tej sekwencji wydarzeń widać wyraźnie, że był to celowy atak na bezbronnych cywili celem siania terroru wśród pomagających Palestyńczykom. W ten okrutny sposób Izrael wstrzymał dostawę 200 ton żywności do Strefy Gazy.

Popularny w internecie stał się krótki fragment wywiadu, którego telewizji Channel 4 udzielił David Mencer, rzecznik izraelskiego rządu. Pomimo kilkukrotnych próśb ze strony prezentera programu Krishnana Guru-Murthy’ego Mencer nie przeprosił rodzin zabitych pracowników humanitarnych w imieniu rządu Izraela – mimo że Izrael uznał już atak na konwój za niecelowy. Choć mamy tu do czynienia z ewidentną zbrodnią wojenną, co po imieniu nazwał konfederata Krzysztof Bosak, to jeszcze gorzej zachował się ambasador Izreala w Polsce Jaakow Liwne, który zamiast pokajać się za zabójstwo polskiego obywatela zaatakował lidera Konferderacji twierdząc: „Skrajna prawica i lewica w Polsce oskarżają Izrael o umyślne morderstwo we wczorajszym ataku, w którego skutek śmierć ponieśli członkowie organizacji humanitarnej, w tym obywatel Polski. Wicemarszałek Sejmu i lider Konfederacji Krzysztof Bosak twierdzi, że Izrael popełnia "zbrodnie wojenne" i terroryzuje organizacje humanitarne, aby zagłodzić Palestyńczyków". Jaakow Liwne dodał: „To ten sam Bosak, który do dziś nie zgodził się potępić masakry dokonanej przez Hamas 7 października i którego partyjny kolega, prawicowy ekstremista, zgasił gaśnicą chanukową menorę, którą zapaliliśmy w parlamencie w Warszawie". "Wniosek: antysemici zawsze pozostaną antysemitami, a Izrael pozostanie demokratycznym Państwem Żydowskim, które walczy o swoje prawo do istnienia. Również dla dobra całego świata zachodniego”. Po takiej wypowiedzi Liwne powinien natychmiast zostać wezwany „na dywanik” do MSZ-tu, ale nic takiego nie nastąpiło.

Rząd w Warszawie zachował się jak zwykle mało asertywnie i nie zagroził ambasadorowi w sposób, jaki w listopadzie 2021 r. szef izraelskiego MSZ Jair Lapid postąpił z ambasadorem Markiem Magierowskim w Tel-Awiwie. Szef izraelskiej dyplomacji oświadczył wówczas na Twitterze, że Polska „zaaprobowała, nie po raz pierwszy, niemoralną, antysemicką ustawę” (odnosząc się do podpisania przez prezydenta Dudę nowelizacji ustawy ws. reprywatyzacji); polecając charge d'affaires ambasady Izraela w Warszawie, aby „natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony” i zasugerował, aby Magierowski - ambasador Polski w Izraelu przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania.

Ale tak to jest z Żydami. „Pyta się Żyd Polaka, jaki jest jego stosunek do Izraela? Taki jak wasz do Polaków – odpowiedział. – Aaa! Widzę, że jest pan antysemitą”.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież