Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański bigos: Nieśmiałe poszukiwanie czegoś nowego

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 kwietnia 2024 17:10

altNie ma co kryć. Kampania przed wyborami mającymi wyłonić nowego prezydenta Gdańska przebiegała w tym roku w bardzo sennej atmosferze.


Faworytem w tym wyścigu była oczywiście Aleksandra Dulkiewicz. Oprócz reprezentującego PiS Tomasza Rakowskiego – dotychczasowej Pani Prezydent rzuciło wyzwanie kilku kandydatów środka. Ale jeśli ktoś wierzył, że ożywi to gdańską kampanię – to musiał srodze się zawieść.


Prawie wszyscy rywale Dulkiewicz sprawiali wrażenie jakby stremowanych i niewierzących w głębszy sens swojego startu.


Zacznijmy od kandydata PiS. Ku zaskoczeniu wielu wyborców z prawej strony nie był to Kacper Płażyński, który pół roku temu, w wyborach do sejmu przekroczył limit 100 tys. głosów. Na jego korzyść trzeba przyznać, że ogłosił to już w lipcu 2023 roku, na trzy miesiące przed wyborami do sejmu. Ale skoro tak, to dlaczego kandydata PiS wybrano tak późno i był to dotąd mało znany 41.letni Tomasz Rakowski. Jak można było się spodziewać – sześć tygodni kampanii nie starczyło by dał się szerzej poznać gdańszczanom. Dla zwiększenia chaosu Kacper Płażyński popierał na niektórych plakatach wybranych kandydatów PiS do rady miasta pod hasłem „Drużyna Płażyńskiego”. Rozumiem, że Płażyński junior musi dbać o swoich ludzi, ale Rakowskiemu to nie pomagało.


Kandydat PiS robił co mógł ale w tak krótkim czasie nie miał wielu okazji by dać się poznać. Uczciwie trzeba podkreślić, że gdańskie szkoły podstawowe podległe wszechmocnej „Dulczessie” w wielu wypadkach odmawiały Rakowskiemu zgody na przeprowadzanie spotkań z kandydatem PiS. Pytanie, dlaczego w tej trudnej sytuacji Rakowski odmówił udziału w debacie kandydatów na portalu trojmiasto.pl? Kto ma pod górkę ten nie może rezygnować z żadnej okazji na wybicie się z tłumu innych kandydatów.


Aleksandra Dulkiewicz, znająca sondaże dające jej 52 % i wygraną już w pierwszej turze uznała, że nie musi być ani wyrazista ani wojownicza. Konsekwentnie trzymała się w swojej ulubionej roli dobrej i cierpliwej gospodyni Gdańska.


Kandydaci środka tacy jak Andrzej Petka z koalicji „Wspólny Gdańsk”, Adam Szczepański - kandydat komitetu „Społeczny Gdańsk”, Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależni), niezależny kandydat Mariusz Andrzejewski – byli zbyt podobni do siebie by zagrozić Dulkiewicz. Wszyscy akcentowali swoją „oddolność”, kontakty z ruchami miejskimi, ale na ostre zderzenie z „Dulczessą” nie mieli jakoś odwagi. Żaden nie był wstanie zarzucić obecnej Pani Prezydent jakiś konkretnego, udokumentowanego przypadku nieprawidłowości lub zaniechań. W rezultacie było nudno i przewidywalnie.


Obrazu kampanii dopełniał Michał Urbaniak - kandydat listy KWW Konfederaci, Bezpartyjni, Polska jest Jedna,który jako jedyny krytykował progresywną ideologizację gdańskich szkół.


Rozczarowaniem był niemrawa debata w TVP Gdańsk. Dulkiewicz, pewna swej mocnej pozycji faworyta, mądrze zrezygnowała z boksowania się z kontrkandydatami. A nikt z rywali nie umiał jej zepchnąć do narożnika.


Rakowski w studiu TVP jakby wahał się czy lepiej ostro atakować układ gdański, który panuje nad Motławą od 28 lat, czy też pozować na nieagresywnego, merytorycznego patriotę lokalnego. Andrzej Pecka, Adam Szczepański, Artur Szostek i Mariusz Andrzejczak nie wymyślili nic co zapadałoby w pamięć, a Urbaniak całą resztę traktował z góry pozując na jedyną alternatywę dla Aleksandry Dulkiewicz.


Gdy już po debacie zapytałem jednego z gdańskich kolegów-dziennikarzy jak ocenia kończąca się kampanię - ten odpowiedział krótko: „A była w ogóle jakaś kampania?”.

Piotr Semka


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież