Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nie zabijaj

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
piątek, 26 kwietnia 2024 16:13

altJeśli zostaniemy złamani w tej kwestii, zostaniemy złamani w każdej innej. Jeśli odbierze się nam podstawowe prawo do życia, odbierze każde inne.


W ubiegłym tygodniu Sejm debatował o tzw. aborcji. Polityczny aktywizm w sprawę, czy i jak zabijać nienarodzone dzieci, przyczynił się do wyścigu na ustawy. Finalnie pod obrady trafiły aż cztery. Wulgaryzacja tematu, jaką obserwowałem głównie w wykonaniu posłanek lewicy i prymitywizm stosowanych argumentów - przerażały. Współczesne „ukrzyżuj” dopełniało ten o tyle żałosny, co straszny w znaczeniu i przekazie obraz. Odniosłem wrażenie dumy z tak prezentowanych proaborcyjnych poglądów. Straszne!


Życie ludzkie jest święte. Jest wartością nadprzyrodzoną. Jako osoba wierząca jestem przekonany, że tylko Pan Bóg je daje i tylko On może je odebrać. Wskazane w dekalogu piąte przykazanie „Nie zabijaj” nie ma żadnych aneksów, suplementów, które by tworzyły jakiś wyjątek dla niestosowania się do niego. Dotyczy to początku, przepięknego słowa – poczęcia, kiedy powstaje życie i naturalnego końca, kiedy gaśnie.


Nie jest moim celem rozpoczęcie dyskusji etycznej, namawianie do przyjęcia moich poglądów. Choć na to zawsze jestem gotów i sądzę, że nie raz będzie po temu okazja. Natomiast chcę zwrócić uwagę na zupełnie coś innego, do czego nie potrzeba wiary, a jedynie odrobinę rozumu.


Czy zadawali sobie Państwo kiedykolwiek pytanie, dlaczego akurat temat prawa do życia, stał się fundamentem dla wielu idei politycznych. Jakimś ponadpartyjnym układem o światowym zasięgu?


Odpowiedź wydaje się prosta, a zacznę od cytatu z Jana Pawła II, świętego, który obronie życia poświęcił cały swój pontyfikat. …”jeśli naruszy się prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka. Życie jest pierwszym wśród tych dóbr…”


Co to znaczy? Jeśli zostaniemy złamani w tej kwestii, zostaniemy złamani w każdej innej. Jeśli odbierze się nam podstawowe prawo do życia, odbierze każde inne. I nie ważne, czy rozumiemy to jako katolicy, czy ludzie niewierzący. Jeśli nie możemy mieć w systemie prawnym zagwarantowanego prawa do życia, staniemy się towarem. Przedmiotem o cechach niewolnika, jeśli na świecie uda się w ogóle pojawić.


Prawo do życia to nie tylko dogmat w kościele, który banalizuje się tak, jak zniesławia kościół. To podstawowe dobro każdego człowieka. Przez tysiąclecia uniwersalizmem w ocenie, miarą cywilizacji niezależnie od kultury jaką reprezentowała był stosunek do życia.

Ta, która odrzucała bezbronnych zasługiwała na miano barbarzyńskiej. I to bez znaczenia, czy w innych kwestiach osiągała szczyty rozwoju. Czy chcemy się stać barbarzyńcami? Z tym pytaniem Państwa pozostawiam.

Piotr Grzybowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież