Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański bigos: Żegnaj Gdańszczanko

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:37

altOdeszła Jadwiga Staniszkis – pierwsza dama polskiej socjologii. Czy można nazwać ją Gdańszczanką? Urodziła się w 1942 roku w Warszawie, ale już jesienią 1945 roku przybyła wraz z rodzicami do Gdańska. Jej ojciec, Witold Staniszkis, przedwojenny działacz ruchu narodowego tuż po wojnie zakładał na wybrzeżu Biuro Odbudowy Portów. To on podnosił z gruzów port w Gdańsku. Jadwiga Staniszkis mieszkała w poniemieckim bloku we Wrzeszczu przy ul. Wojska Polskiego a do pierwszej klasy poszła do podstawówki przy ulicy Srebrniki. Tyle że ta krucha powojenna stabilizacja runęła w 1948 roku. Ojca aresztowano pod sfingowanymi zarzutami a władze wyrzuciły matkę Jadwigi wraz z córką na bruk. Mała Jadzia wraz z młodszym rodzeństwem została wysłana do stryja do Łodzi. Ale Gdańsk był widać jakoś pisany pani Jadwidze jako miejsce politycznej przygody. W 1980 roku Krzysztof Wyszkowski zaproponował stoczniowcom by Jadwiga którą poznał w czasie wyjazdu do opozycyjnej Warszawy została doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Jak wspominała – pisała wówczas na potrzeby amerykańskiego wydawcy książkę w której przedstawiała okresowe konflikty i kryzysy w komunizmie jako mechanizmy regulacyjne. Znała już z autopsji jeden kryzys - Marzec 1968 roku. Gdy zastrajkowała gdańska stocznia uświadomiła sobie, że to o czym pisała na potrzeby zachodniego wydawcy - może obejrzeć na własne oczy. We wspomnieniach po latach śmiała się, że stoczniowców po trosze konfundowało a po trosze schlebiało im to że przyjechała na strajk w eleganckiej letniej sukience w letnie kwiaty. Ze swoją burzą blond włosów rzucała się w oczy w gronie szacownych doradców strajkowych jakich jak Tadeusz Mazowiecki czy Stefan Kurowski. Pani Jadwiga wspominał po latach, że ubrała się ładnie i na tyle porządnie, że stroje wytrzymały 10 dni spania na krzesłach. Tylko raz wyszła poza stocznię żeby wziąć prysznic w mieszkaniu koleżanki. Były to dla niej jedne z najpiękniejszych dni jej całego życia. „Uderzyła mnie atmosfera odświętności. Robotnicy strajkujący w Stoczni Gdańskiej odkryli język wartości uniwersalnych i byli gotowi ponieść dla tych wartości ryzyko”.


Ten szacunek dla Solidarności mimo, że dostrzegała jej rozmaite wady był dla niej już zawsze jakimś małym sacrum, które szanowała i z którego nie pozwalała kpić. Zawsze przyjeżdżała do Gdańska z poczuciem powrotu do miejsca, w którym tak głęboko i radośnie odetchnęła głębią wolności.


Myślę, że od Gdańsk stać na uczynienie pani profesor patronką którejś z ulic na powstającym na terenie stoczni nowym mieście. Żegnaj Gdańszczanko!

Piotr Semka


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież