Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański bigos: Trójmiejskie obrachunki

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 kwietnia 2024 17:38

altWybory samorządowe w Trójmieście to dwie karty odkryte- w Gdańsku i Sopocie i jedna wciąż zakryta. Zacznijmy od grodu nad Motławą. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wygrała i to w sposób bardzo zdecydowany. Co prawda nie było to 62,3 procenta jak na to wskazywały exitpole ale nieco mniej bo 57,95 ale to nadal bardzo mocny wynik i solidna legitymacja dla kolejnych pięciu lat przewodzenia Gdańskowi. Z faktami nie ma co dyskutować. Większość Gdańszczan akceptuje jej styl rządów i bardziej ceni osiągnięcia niż słabości. Opozycja może się zżymać na jej styl udzielnej księżnej która nie lubi dyskutować z oponentami. „Dulcessy” która wybiera tylko te kontakty z mediami, w trakcie których wie że nie padną kłopotliwe pytania. W ostatnich wyborach przyjęła dosyć umiarkowany język jak na jej poprzednie występy stosunkowo daleko trzymała się od polityki. Tak samo było mniej ideologii a więcej obietnic. Ta taktyka okazała się słuszna. Aleksandra uzyskała efekt Wielkiej Pani Prezydent nie mającej zbytnio ochoty na dyskutowanie z tłumem pomniejszych kandydatów. Republika deweloperów może odetchnąć spokojnie, wszystko zostanie jak było. Rola Dulkiewicz jest tym łatwiejsza, że u władzy jest Donald Tusk i na zlecenie PO nie musi już tworzyć żadnych rzekomo apolitycznych związków samorządowców.


W mediach trójmiejskich też już wysprzątano i jak się można domyśleć zbyt wielu krytyk pani prezydent w nich nie będzie.


Uzyskany przez kandydata PiS Tomasza Rakowskiego wynik 20,33 procent jest wobec dominacji pani prezydent całkiem niezłym osiągnięciem. Pytanie czy Rakowski i jego partia chce podjąć wysiłek długodystansowca. Czy chce być kimś kto skupi się na walce o prezydenturę Gdańska w najbliższej pięciolatce a może nawet i kolejnej. Startując w wyborach na prezydenta miasta uzyskuje się ogromną wiedzę i warto jej nie marnować. Pytanie czy ten plan zaakceptuje gdański PiS.


Sopot to na mniejszą skalę powtórka modelu gdańskego. Tu w pierwszej turze wygrała  Magdalena Czarzyńska-Jachim, od 2019 roku zastępczynią prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Szef został wybrany do sejmu więc Donald Tusk namaścił na komisarza miasta  najbliższą zaufaną Karnowskiego. Nie zagroził jej w drodze do prezydenckiego fotela Jarosław Kempa -główny konkurent od 2018 roku jest wiceprzewodniczącym rady miejskiej koalicji Kocham Sopot.


A teraz Gdynia i wreszcie coś wywracającego do góry nogami ułożone sukcesje władzy.


Miasto żyje spektakularną porażka „wiecznego” prezydenta Wojciecha Szczurka. Mój gdyński znajomy pytany o zagadkę tej porażki odpowiada tak: „Całkowite oderwanie się od bazy. Szczurek przez wiele lat miał dobre trzymanie na kontakty z ludem. I to się czas jakiś temu skończyło. Dokładnie od roku kiedy pojawili się jego nowi zastępcy. Ekipa Szczurka zaczęła być arogancka”.


Z centrum Gdyni zniknęło ponoć półtora tysiąca miejsc parkingowych, za to wybudowany megaparking niedaleko urzędu Miejskiego na Piłsudskiego wyznaczono zbytnio na uboczu. I nic dziwnego że częściowo bywa pusty. Trwająca już dwa lata przebudowa ulicy Wielkopolskiej wywołała korki, które doprowadzały Gdynian do szału. Tak samo irytujące było odcięcie końcówki nabrzeża Kościuszki od dojazdu samochodami. A na ulicy Świętojańskiej, niegdysiejszym „salonie” Gdyni coraz więcej pustostanów obok kebabów i pizzerii. Wojciech Szczurek żegnany mało życzliwymi komentarzami w mediach Wybrzeża. No cóż. Sam ciężko zapracował na swój schyłek. Sam opisałem na łamach „Gazety Gdańskiej” w jak brzydki sposób wykorzystywał plakaty przygotowujące Gdynian do stulecia uzyskania praw miejskich do lansowania swojej osoby w okresie wyborczym. Kto przejmie schedę po Szczurku? Mieszkańcy Gdyni będą 21 kwietnia wybierać między kandydatem Platformy Tadeuszem Szemiotem i Aleksandrą Kosiorek z gdyńskiego „Dialogu”, dumnej ze swego udziału w Strajkach Kobiet w 2020 roku.


Zarówno wygrana w Sopocie dla Magdalena Czarzyńska-Jachim przed Jarosławem Kempą z Komitetu Kocham Sopot oraz gdyńska dogrywka Szemiot kontra Kosiorek odbyła się przy zepchnięciu PiS na trzecią pozycję. W obu dużych trójmiejskich miastach największa partia opozycji była tylko bezsilnym obserwatorem walki o prezydencki fotel.


Tyle, że prawda jest taka, że Pomorze to obecnie najsilniejszy bastion partii Tuska w całej Polsce. Tylko tu Platforma wygrała samodzielnie większość sejmiku bez potrzeby posiłkowania się koalicjantami z Trzeciej Drogi i Lewicy. Próba naruszenia tego monopolu wymaga jakiejś elementarnej konsekwencji. A najpopularniejszy gdański polityk PiS – Kacper Płażyński – wybrał niedawno Sejm. Do sejmiku województwa pomorskiego z sukcesem skierował małżonkę Natalię Płażyńską-Nitek, która, jak się zdaje, ma pilnować jego interesów w gdańskiej polityce. Zobaczymy jak ambitna żona posła RP ułoży sobie relacje z Tomaszem Rakowskim. I kto będzie realnie rządził gdańskim PiS-em?

Piotr Semka


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież