Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański bigos: Europejski wyścig

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 czerwca 2024 16:20

altDawno minęły już czasy gdy euro-wybory cieszyły się stosunkowo małym wzięciem na tle elekcji sejmowych czy samorządowych.


Teraz każde wybory są najważniejsze. Każdej próbie wyborczej przypisuje się rangę szansy na przełom.


Dla PiS jest to oczywiście szansa na kolejne zajęcie pierwszego miejsca, a może i na największą delegację w Brukseli spośród polskich ugrupowań.


Platforma z kolei marzy o wyprzedzeniu PiS-u choćby paroma dziesiątymi procenta aby ogłosić, że „populistyczny upiór” został już przebity osinowym kołkiem demokracji.


Różne emocje wiążą się też z układem list wyborczych. W wypadku ugrupowania Donalda Tuska „jedynki” platformerskie bardzo przewidywalne. Oczywiście największa pulę zajmują herosi odbijania instytucji państwowych z rąk PiS-u w ostatnich sześciu miesiącach. To oczywiście miejsca dla Bartłomieja Sienkiewicza w nagrodę za zdobycie TVP, dla Borysa Budki, dla Marcina Kierwińskiego czy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Tutaj raczej niespodzianek nie będzie – karny elektorat „silnych razem” wybierze głównie jedynki ustalone przez wielkiego Donalda.


O wiele mniej oczywiste jest to w wypadku Prawa i Sprawiedliwości. Na pomorskim podwórku przekonamy się czy Jarosław Sellin zdoła przeskoczyć Annę Fotygę, która otrzymała pierwsze miejsce na liście. W Warszawie wybory są testem dla Tobiasza Bocheńskiego. PiS może liczyć w stolicy tylko na jeden mandat a listę otwiera Małgorzata Gosiewska a  tuż za nią jest Tobiasz Bocheński. Jeśli młody kandydat chce myśleć o kandydaturze prezydenckiej – a takie są jego ambicje – to musi przeskoczyć panią Małgorzatę. Czy to mu się uda? Ciekawa rywalizacja zarysowała się w połączonym okręgu łączącym Podlasie z Warmią i Mazurami. Tam na pierwszej pozycji jest Maciej Wąsik, ale kandydujący z dwójki Jan Karski robi wszystko co się da aby wyprzedzić bohatera niedawnych perypetii więziennych. Ciekawa sytuacja jest na Mazowszu, gdzie PiS może ale nie musi zdobyć dwa mandaty. Na pierwszej pozycji startuje Adam Bielan, tuż za nim jest gdańszczanin Jacek Kurski, trzecia jest bardzo popularna na mazowieckiej prowincji Maria Koc, a tuż za nią jest Jacek Ozdoba – jeden z zagończyków Suwerennej Polski.


Dla Jacka Kurskiego zdobycie drugiego miejsca to polityczne „być albo nie być”. Jeżeli się dostanie do Europarlamentu to znając tego weterana politycznych walk będzie aspirował do pozycji kogoś w czołówce PiS. Ale jeśli wyprzedzi go Maria Koc lub Jacek Ozdoba to ciężki będzie powrót do życia po epopei prezesowania na Woronicza. I wreszcie województwo łódzkie, gdzie na pierwszej pozycji jest Witold Waszczykowski a depcze mu po piętach z drugiej pozycji Joanna Lichocka. Wszystkie te polityczne układanki, nie zmieniają faktu że PiS i PO według sondaży otrzymują prawie taką samą liczbę głosów. Tyle że jak głosiła niegdyś reklama Żywca - „prawie robi wielką różnicę”.

Piotr Semka


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież