Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański bigos: Gdynia czeka na prawdziwy dialog

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 26 kwietnia 2024 16:58

altAleksandra Kosiorek z „Gdyńskiego Dialogu” dokonała czegoś co wydawało się wielu prawie niemożliwe. Nie tylko wypchnęła z gdyńskiego fotela Wojciecha Szczurka, ale i pokonała Tadeusza Szemiota - kandydata Platformy Obywatelskiej. W trójmiejskim diademie platformersów wyleciało gdyńskie oczko. Nie pomogły wizyty w Gdyni Aleksandry Dulkiewicz i Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim. Wbrew zasadom kobiecego „siostrzeństwa”- gospodynie Gdańska i Sopotu próbowały ratować szanse kandydata PO, ale niewiele to pomogło. Ale podstawy sukcesu Aleksandry Kosiorek tkwiły w jej umiejętności zgromadzenia w swoim sztabie postaci z różnych stron gdyńskiego krajobrazu aktywności obywatelskiej. Taka postać w jej teamie jak Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski był wiarygodny dla części środowisk konserwatywnych. Z kolei Dawid Biernacik, szef Stowarzyszenia Kibiców Gdyńskiej Arki, pomagał Aleksandrze Kosiorek wyjść poza elektorat kobiecy z okolic Strajku Kobiet. W sukcesie kandydatki „Gdyńskiego Dialogu” pomogły realne dyskusje co zmienić w mieście. Przychodzili na nie ludzie z różnych środowisk.


Pytania teraz są trzy. Czy Aleksandra Kosiorek utrzyma ten centrowy kurs czy z czasem skręci w lewo? Czy dokona korekty szaleńczej wręcz polityki poprzedniego magistratu likwidowania miejsc parkingowych? Czy będzie trzymała się z dala od polityki - wbrew wzorcom płynącym z gdańskiego magistratu?


Prawdopodobnie nowa pani prezydent wejdzie w koalicję z Platformą. To powoduje, że część zgryźliwców już przepowiada, że Platforma przegrała w drugiej turze, ale odbuduje swoje wpływy w ramach koalicji z gdyńskim Dialogiem. Na pewno oczekiwania gdynian po zastoju schyłku rządów Wojciecha Szczurka są bardzo rozbudzone. Aleksandra Kosiorek ma szansę pokazać, że można prowadzić politykę, poskromienia władza deweloperów. Udowodnić, że będzie więcej miejsca na dialog z mieszkańcami.


Wojciech Szczurek pozostawia po sobie balast ogromnego zadłużenia Gdyni. „Miasto z marzeń” będzie musiało jeszcze długo wygrzebywać się z finansowej zapaści. No i oby nowa pani prezydent wreszcie moja osobista nadzieja. Bardzo chciałbym aby Aleksandra Kosiorek wskrzesiła lata świetności ulicy Świętojańskiej. Dziś to wpółmartwa aleja banków i kebabów. Gdynianie spoza centrum nie mają tam gdzie zaparkować samochodów aby udać się na zakupy. I jeszcze jedno. Mam nadzieję, że nowe władze miasta nie wygnają z Gdyni festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. To impreza, która wpisała się już bardzo mocno w krajobraz Gdyni. Źle byłoby gdyby zaszkodziło jej ideologiczne zacietrzewienie. Pani Prezydent - zapraszam do roboty!

Piotr Semka


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież