Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Posterunek Straszyn: Kasta sędziowska bez żadnej kontroli

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
środa, 08 maja 2024 16:45

altSprawa sędziego Tomasza Szmydta wstrząsnęła polską opinia publiczną. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mamy do czynienia z aferą szpiegowską na wysokim stanowisku sędziowskim. Oczywiście znając realia naszej polityki rozpoczęła się przepychanka z kim sędzia, który dał drapaka na Białoruś trzymał. Z PiS-em czy PO? Odpowiedź jest prosta był obrotowy. Taka to szpiegowska robota.

Desygnowany na sędziego przez prez. Aleksandra Kwaśniewskiego, awansowany za prezydentury Bronisława Komorowskiego był członkiem „kaściarskiego stowarzyszenia” zrzeszającego sędziów „Themis”. Później zaczął sprawiać wrażenie nowoczesnego prawnika, bez doktrynalnego zacietrzewienia. Robił z siebie jednego z tych, którzy chcieli zmieniać polskie sądownictwo, choć jeszcze działał w antyrządowym wówczas „Themis”. W 2019 roku przestawiał się jako ofiara „afery hejterskiej”, którą wykreowała jego była żona (znana pod pseudonimem „Mała Emi”) oraz zainteresowane zmianą ówczesnej władzy media. W 2022 r. wrócił „do swoich”. Występował jako „świadek koronny” w groteskowych publikacjach mediów salonu III RP. Wtedy był „wiarygodnym” źródłem informacji, rozgrzeszonym „wojownikiem” przeciwko reformie sądownictwa. Ale to nie jest istota problemu. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce sędziowie nie są objęci i NIGDY nie byli objęci procedurą postępowań sprawdzających ze strony służb specjalnych. Wydawać się to może niewiarygodne, ale taką mamy rzeczywistość.

Sprawa wyjęcia sędziów z procedury sprawdzającej jest wynikiem wywalczenia przez kastę w 2000 r. (rok po przyjęciu Polski do NATO) przywileju dostępu do informacji niejawnych bez procedury sprawdzającej. Sędziowie urodzeni przed 1972 r. podlegają jedynie lustracji. Tu również wywalczyli sobie pewien przywilej, że służba w organach bezpieczeństwa PRL w ramach służby wojskowej nie podlega ustawie lustracyjnej. Skorzystał na tym np. sędzia Józef Iwulski, który w latach 1982–1983 co najmniej czterokrotnie był w składach sądów wojskowych, które skazywały za działalność opozycyjną w stanie wojennym. Nie przeszkadzało mu to do 2021 r. pełnić funkcję prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Sytuacja, jak pokazuje przypadek sędziego i zdrajcy Szmydta, staje się skrajnie niebezpieczna. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości np. z racji prowadzonych spraw mają m.in. dostęp do danych osobowych osób zatrudnionych w służbach (ABW, CBŚ czy kontrwywiadzie) nie wspominając o innych tajemnicach ważnych dla państwa.

Pytany w Sejmie przez dziennikarzy prezes Jarosław Kaczyński o to, kto odpowiada za ucieczkę sędziego Szymdta na Białoruś wskazał celnie, że – Za sprawę Szmydta odpowiadają ci wszyscy, którzy na początku lat 90. opowiadali się przeciwko radykalnej rewolucji. Wtedy wszystkie siły polityczne oprócz ówczesnego Porozumienia Centrum robiły wszystko, żeby zatrzymać lustrację i dekomunizację. A teraz za to płacimy. Oby nie najwyższą cenę.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież