Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Albertowicz: Poudawajmy, że nam przykro…

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 09 marca 2012 18:02

altW sobotę wieczorem doszło do straszliwej katastrofy, w której zginęło 16 osób. Jednak dopiero dzień później pan prezydent Komorowski zarządził narodowy smutek…


Wszystkie niedzielne imprezy się odbyły – mecze, koncerty, dyskoteki. Wtedy jeszcze nie było nakazu smucenia się. Jednak np. drużyny sportowe, grające w europejskich rozgrywkach mogły grać swoje mecze. Nie odwołano więc meczu Asseco w lidze VTB, choć nie grała np. piłkarska T-ME. Na pewno nie czepiamy się, że gdynianie grali mecz, nie można też ich kibicom wypominać radości po zwycięstwie. Koszykarze i kibice uczcili ofiary chwilą ciszy, nie było oprawy muzycznej. Nie trzeba było oficjalnej żałoby, żeby podobną oprawę miały inne wydarzenia sportowe, które miały miejsce w niedzielę (jeszcze przed obowiązkowym smutkiem). Władze klubów zachowały się godnie i to bez odgórnego nakazu. Z pewnością identycznie wyglądałoby to w Gdyni.


Po co więc ogłaszać narodowe dni smutku? Po śmierci Papieża, katastrofie smoleńskiej, zamachach w Nowym Jorku, czy Madrycie (zawsze była oficjalna żałoba) nikomu i tak nie w głowie było balowanie. Wtedy w naszym kraju dominowała zaduma, kibice sportowi gromadzili się by pożegnać i uczcić ofiary, nikomu nie było w głowie dopingowanie, czy jakikolwiek objaw radości. Dlaczego nie pozwolić ludziom samemu decydować, kiedy mają być smutni, a kiedy nie? Przez takie odgórne nakazy, ludzie tracą chęć przeżywania żałoby. Nie odczuwają żalu, zadumy, tylko złość na nasze państwo, które im znów coś nakazuje. Traci na tym pamięć ofiar, bo nasze kochane media rozpisują się o tym, która to z kolei żałoba, jaka była ostatnia i ile było ofiar… Nie na tym to chyba polega.


W środę dotarła do nas kolejna smutna wiadomość. Zmarł były reprezentant Polski w piłce nożnej Włodzimierz Smolarek. Wielu kibiców pamięta jego mecze, szczególnie fani jego ukochanego Widzewa i na pewno będą potrafili uczcić pamięć tego wybitnego piłkarza. Nie trzeba im będzie tego narzucać z góry, gdyż oni na pewno będą wiedzieli jak się zachować. Może narodowe dni smutku powinny wychodzić właśnie od samego Narodu?
Filip Albertowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież