100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Albertowicz: Wielka wojna polsko… - rowerowa

Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 
piątek, 24 sierpnia 2012 13:47

altNie chcę wchodzić w politykę, ale muszę odrobinę zahaczyć. Panie prezydencie Sopotu, Jacku Karnowski: BRAWO! Od niedawna w Sopocie rowerem po ścieżce można jechać jedynie 10 km/h. Decyzję tą wymogli mieszkańcy, którzy obawiali się o swoje zdrowie w starciu z pędzącym pojazdem i pedałującym rowerzystą.


Oczywiście „kolarze” protestują, ale jak często się zdarza, nie mają racji. Wybierając się na spacer po szlaku nadmorskim można, niestety, się naciąć na pedałujących piratów na dwóch kółkach. Nie tylko tam, ale tam słychać było najgłośniejsze protesty.


Rower jest zdrowy, ale wielka nienawiść, jaka z jego użytkowaniem się wiąże może doprowadzić do zawałów i innych ciężkich chorób. „Nienawidzę kierowców, nienawidzę pieszych, a rolkarze to ch…je. MAM PRAWO tu jechać”. Może trochę to przerysowane, ale które z was nowych Szurkowskich, cudownych dzieci, tu powiedzmy, roweru, nie myśli, choć trochę, w ten sposób?


Dlaczego pan prezydent wprowadził to, generalnie symboliczne, ograniczenie? Bo w Sopocie, są niestety takie odcinki, gdzie się nie da szybciej jechać. Byłoby to niebezpieczne.


Może i nie jest wiele wypadków spowodowanych przez rowerzystów, ale w takim miejscu jak Sopot, nie można sobie pozwolić na ryzyko. Gdy tylko istnieje szansa, że na ścieżkę, pod koła roweru, wbiegnie dziecko, to warto takie zasady wprowadzać. Podobnie jest na ulicach w stosunku do samochodów, które muszą na osiedlach, czy przy szkołach jechać wolniej.


Nie ma co brać takiego zakazu do siebie. W sumie tylko osoba bardzo ograniczona intelektualnie potraktowałaby to ograniczenie osobiście, jako krucjatę antyrowerową.


Oczywiście kłamstwem byłoby stwierdzenie, że wszyscy rowerzyści to piraci „ścieżkowi”, ale się zdarzają i jest ich niemało. Jednak zamiast się oburzać, dyskutujcie, zamiast pieprzyć dyrdymały typu „wjadę w pieszego, jak wlezie na ścieżkę”, nauczcie się, ludzie, komunikować inaczej niż protestując i krzycząc „JA MAM PRAWO!”.


Wielu z was popełnia wykroczenia nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jedziecie ulicą, gdzie nie wolno poruszać się rowerom, wymuszacie pierwszeństwo, prawie jak kierowcy. Prawie jak piesi. Bo wszystkie trzy grupy mają swoje „czarne owce”. W jednej jest więcej, jak w środowisku sędziów piłkarskich, a w innej mniej, ale w tym wielkim polskim konflikcie, który już niedługo przebije wojnę PiS-u z PO, nie ma wygranego. Może jest, ale tylko wtedy, kiedy znajdzie się kompromis.


A przykład Sopotu pokazuje, niestety, że łatwo o porozumienie nie będzie. Z czyjej winy?
Filip Albertowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież