Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Albertowicz: Wielka wojna polsko… - rowerowa

Ocena użytkowników: / 40
SłabyŚwietny 
piątek, 24 sierpnia 2012 13:47

altNie chcę wchodzić w politykę, ale muszę odrobinę zahaczyć. Panie prezydencie Sopotu, Jacku Karnowski: BRAWO! Od niedawna w Sopocie rowerem po ścieżce można jechać jedynie 10 km/h. Decyzję tą wymogli mieszkańcy, którzy obawiali się o swoje zdrowie w starciu z pędzącym pojazdem i pedałującym rowerzystą.


Oczywiście „kolarze” protestują, ale jak często się zdarza, nie mają racji. Wybierając się na spacer po szlaku nadmorskim można, niestety, się naciąć na pedałujących piratów na dwóch kółkach. Nie tylko tam, ale tam słychać było najgłośniejsze protesty.


Rower jest zdrowy, ale wielka nienawiść, jaka z jego użytkowaniem się wiąże może doprowadzić do zawałów i innych ciężkich chorób. „Nienawidzę kierowców, nienawidzę pieszych, a rolkarze to ch…je. MAM PRAWO tu jechać”. Może trochę to przerysowane, ale które z was nowych Szurkowskich, cudownych dzieci, tu powiedzmy, roweru, nie myśli, choć trochę, w ten sposób?


Dlaczego pan prezydent wprowadził to, generalnie symboliczne, ograniczenie? Bo w Sopocie, są niestety takie odcinki, gdzie się nie da szybciej jechać. Byłoby to niebezpieczne.


Może i nie jest wiele wypadków spowodowanych przez rowerzystów, ale w takim miejscu jak Sopot, nie można sobie pozwolić na ryzyko. Gdy tylko istnieje szansa, że na ścieżkę, pod koła roweru, wbiegnie dziecko, to warto takie zasady wprowadzać. Podobnie jest na ulicach w stosunku do samochodów, które muszą na osiedlach, czy przy szkołach jechać wolniej.


Nie ma co brać takiego zakazu do siebie. W sumie tylko osoba bardzo ograniczona intelektualnie potraktowałaby to ograniczenie osobiście, jako krucjatę antyrowerową.


Oczywiście kłamstwem byłoby stwierdzenie, że wszyscy rowerzyści to piraci „ścieżkowi”, ale się zdarzają i jest ich niemało. Jednak zamiast się oburzać, dyskutujcie, zamiast pieprzyć dyrdymały typu „wjadę w pieszego, jak wlezie na ścieżkę”, nauczcie się, ludzie, komunikować inaczej niż protestując i krzycząc „JA MAM PRAWO!”.


Wielu z was popełnia wykroczenia nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jedziecie ulicą, gdzie nie wolno poruszać się rowerom, wymuszacie pierwszeństwo, prawie jak kierowcy. Prawie jak piesi. Bo wszystkie trzy grupy mają swoje „czarne owce”. W jednej jest więcej, jak w środowisku sędziów piłkarskich, a w innej mniej, ale w tym wielkim polskim konflikcie, który już niedługo przebije wojnę PiS-u z PO, nie ma wygranego. Może jest, ale tylko wtedy, kiedy znajdzie się kompromis.


A przykład Sopotu pokazuje, niestety, że łatwo o porozumienie nie będzie. Z czyjej winy?
Filip Albertowicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież