Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Potulski: Przedszkola - edukacja, a nie biznes

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 28 lutego 2012 09:16

alt„Żona Cezara musi być wolna od wszelkich podejrzeń” – tak uzasadniał Juliusz Cezar rozwód z Pompeją Sullą z powodu podejrzeń, że miała kochanka.


Potem różnie bywało i zamiast postępowania tak, żeby być poza podejrzeniem, z góry ustalono, kogo po prostu nie wolno podejrzewać. Za czasów PRL cenzura dbała o to, aby nikt publicznie nie formułował jakichkolwiek podejrzeń wobec instytucji, które miały być poza podejrzeniami. Chronione były Kościół Katolicki i PZPR. Ta ostatnia zapisała nawet w Konstytucji, że jest dla narodu „przewodnia”. Było, minęło i teraz nawet królowa w Wielkiej Brytanii bywa krytykowana. W naszej obecnej rzeczywistości rolę instytucji, której nie należy „podejrzewać” pełni  samorząd terytorialny.


Media lokalne żyją z urzędowych ogłoszeń i raczej są bardzo wstrzemięźliwe w krytyce lokalnych władz, RIO ma prawo jedynie do kontroli poprawności formalnej decyzji podejmowanych przez jst (jednostki samorządu terytorialnego). Jedynie NIK może badać merytoryczną poprawność działań samorządu, ale praktycznie bez wyciągania konsekwencji wobec włodarzy gmin i powiatów.


Wojewoda może zarządzić rządy komisaryczne, ale jest to sytuacja wyjątkowa. Ja zresztą też uważam, że wójt, burmistrz czy prezydent, którego wybieramy  i który rządzi z naszej woli ma prawo do decyzji a jakość działania tak Sejmu jak i rad samorządowych świadczy o nas. Poza tym w Konstytucji w art. 165 ustęp 2 zapisano:
„Samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej”. Uważam także, że idea samorządności lokalnej jest właściwym kierunkiem w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Ale uważam też, że im więcej władzy samorządowej, tym rzetelniej należy oceniać jej dokonania i wnikliwiej „patrzeć na ręce”.


Jednym z grzechów samorządu jest zła realizacja zadania własnego, jakim jest wychowanie przedszkolne.
Premier Donald Tusk pochwalił samorządy za zwiększenie wskaźnika dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym z 40 % -  sprzed dekady -  do 60 % populacji  3, 4, 5 i 6-latków obecnie oraz zapowiedział wsparcie finansowe dla jst w tym zakresie. Słusznie dodał, że zwiększenie subwencji oświatowej nie daje gwarancji, że samorządy przeznaczą ją na realizację tego zadania. Samorządy przy każdej okazji twierdzą, że są obarczane nowymi zadaniami, na przykład przyznaniem prawa do wychowania przedszkolnego pięciolatków bez wsparcia finansowego dla jst.


W 2003 roku zamieniliśmy prawo dziecka 6-letniego do rocznego przygotowania przedszkolnego na obowiązek dla dziecka. I wówczas samorządy też domagały się dodatkowych środków, pomimo tego, że  ich obowiązki w tym zakresie nie zmieniły się ani na jotę.


Nałóżmy zatem na ten problem fakty.
Gminy przejęły wychowanie przedszkolne jako zadanie własne w 1991 roku.
W tym okresie 3, 4, 5 i 6-latków było łącznie ponad 2,5 mln. Do przedszkoli lub do klas przyszkolnych, tzw. zerówek, uczęszczało wówczas 1,2 mln wychowanków.
Przedszkola pracowały 11 godzin dziennie, od 6-tej do 17-tej. Wszyscy zatrudnieni w nich nauczyciele byli zatrudnieni na warunkach Karty Nauczyciela. Było wówczas 12 tysięcy obiektów , w których realizowano wychowanie przedszkolne.
I na realizację tego zadania i w takim zakresie gminy otrzymały odpowiednie środki.


Załóżmy dla uproszczenia, że przeznaczono na to połowę dochodów z wpływów do budżetu samorządu z podatków PIT.
Potem zaczęto zakres realizowanego zadania wychowania przedszkolnego ograniczać, zarówno z powodów ideologicznych jak i ekonomicznych. Rosnące bezrobocie spowodowało z jednej strony uszczuplenie dochodów gmin, z drugiej wycofanie z rynku pracy w pierwszej kolejności kobiet i w efekcie mniejsze zapotrzebowanie na usługi przedszkola.


W 2011 roku mamy wszystkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat łącznie 1,6 miliona. Część z nich realizuje już obowiązek szkolny. Z wychowania przedszkolnego korzysta-wg danych MEN, którymi posłużył się Premier- 60 % liczby wszystkich dzieci, czyli 960 tys. A więc znacznie mniej niż w okresie, gdy to zadanie przejęto wraz ze środkami na jego realizację. Z 12 tysięcy przedszkoli pozostało 8 tysięcy. W roku 2010 dochody jst z tytułu udziału w podatku PIT wyniosły ponad 26 mld zł. Wydatki jst na urzędy i rady wyniosły około 13 mld zł. a na wychowanie przedszkolne (w tym zerówki) i na dowóz uczniów ok. 7,5 mld zł.


Z każdej złotówki naszego podatku około  40 groszy zostaje w gminie, w której mieszkamy i mamy prawo oczekiwać, że zadanie wychowania przedszkolnego będzie z tych środków zrealizowane. Prawo do wychowania przedszkolnego przed prawem do stawiania pomników.


W „dawnych czasach” spółdzielnie mieszkaniowe wraz z mieszkaniami budowały szkoły i przedszkola. Teraz gmina sprzedaje tereny developerom i uzyskane środki przeznacza na budowę  infrastruktury społecznej w odległej, mgliście zarysowanej przyszłości.
Można oczywiście zwiększyć subwencję oświatową dla gmin, bez gwarancji, że to przyniesie zmianę w tym zakresie, bo subwencja jest dochodem własnym samorządu, którym może dysponować według własnego uznania. Należałoby też odpowiednio zmniejszyć wpływy gmin z tytułu udziału w dochodach PIT o kwotę przeznaczoną na realizację zadania przedszkolnego , obejmującego 1,2 mln wychowanków, realizowanego w 12 tysiącach przedszkoli przez nauczycieli pracujących na zasadach określonych w Karcie Nauczyciela.


Można też, rozumiejąc trudności finansowe gmin, zwiększyć ich dochody własne. Jeśli jednak Premier nie wierzy, że dodanie środków spowoduje realizację tej potrzeby społeczności lokalnych przez wybranych przez nas radnych i wójtów, to może istotnie budżet państwa powinien przejąć finansowanie tego zadania. Pytanie, czy tylko tego jednego zadania i czy jest to zgodne z ideą samorządności.


Proponuję:
1. Dokonać analizy realizacji zadania wychowania przedszkolnego przez gminy w cyklach 4-letnich, od chwili przejęcia tego zadania do roku 2011 włącznie.
2. Opracować plan wsparcia finansowego gmin przywracających realizację tego zadania na poziomie w jakim je przejęto.
3. Zwiększenie udziału gmin we wpływach z podatku PIT i nałożenie prawnego obowiązku realizacji zadania wychowania przedszkolnego,  poprzez przyznanie  prawa do korzystania z niego  przez wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym.
4. Uznać, że przekazywanie środków publicznych na realizację zadań edukacyjnych powinno być uprawnieniem gmin, bez nakazu w tym zakresie.
Zgodnie z art. 70 ustęp 4 Konstytucji , środki przeznaczone przez jst na realizację zadań edukacyjnych realizowanych poza jednostkami, dla których organem założycielskim jest ministerstwo lub jst,  powinny być adresowane indywidualnie do obywateli a nie do instytucji, czyli  właścicieli szkół lub przedszkoli.
5. Środki publiczne przekazywane na edukację mogą być przekazywane tylko do instytucji działających na zasadzie „non profit”.
Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież