Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku - aktualizacja
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Różański: O SLD słów kilka, czyli dylematy praktykującego członka

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 12 marca 2012 09:08

altW SLD trwa kampania sprawozdawczo – wyborcza, która zakończy się 28 kwietnia Kongresem. Kampania jest szczególną okazją do oceny stanu i perspektyw partii, która pod przywództwem Leszka Millera odbudowuje swoją pozycję na politycznej scenie. W tym szczególnym okresie nie może zabraknąć głosu o kondycji Pomorskiego SLD.  Pozwolę sobie na przedstawienie kilku przemyśleń, które być może zachęcą innych komentatorów do dyskusji.


Jaką partią jest dziś SLD? Co oznacza gwałtowne zmniejszenie liczebności wielu organizacji powiatowych na Pomorzu? Czy to początek procesu odbudowy? Czy sygnał do ucieczki od szyldu? Uważam, że, praktycznie SLD nie była i nie jest do dziś partią masową. Dziś pozostali w nim ludzie zdeterminowani, o ugruntowanych poglądach gotowi do realizacji wspólnego celu i realizujący także swe osobiste aspiracje polityczne. Trend ten widoczny szczególnie w ostatnim okresie, gdy porządkując ewidencje członkowskie, wiele organizacji powiatowych pokazało, że ubywa członków rzeczywistych tj. regularnie opłacających składkę i uczestniczących aktywnie w zebraniach. Jednocześnie pojawia się coraz więcej osób deklarujących współpracę z SLD z pozycji sympatyka Partii. Czy więc w takich okolicznościach można tkwić w stereotypie myślenia, że o sile partii politycznej decyduje jej liczebność? Wielu działaczy SLD zadaje sobie pytanie, czy kryterium ilości członków powinno wyznaczać normy przedstawicielskie do różnych władz Partii? Może warto przy okazji tej kampanii porozmawiać o tym jak w nowoczesnej, Europejskiej partii lewicowej należy wybierać władze? Czy decydować będzie jak w starych partiach ilość „szabel” na zjeździe czy argument wiedzy i przydatności? Takie dylematy przyjdzie rozstrzygać uczestnikom partyjnych zebrań w najbliższych tygodniach.


Zastanawia mnie jednak coś innego, mianowicie to, czy partyjne rozmowy na różnych zebraniach sprawozdawczych będą poświęcone analizie przyczyn stanu SLD. Początkowo sojusz siłę polityczną czerpał z mnogości liderów. Sukces wyborów 2001 r. zapoczątkował procesy, których zwieńczeniem były podziały na różne Partie i grupy wsparcia dla liderów. Zastosowano, więc formułę „zbudowania” siły SLD na wizerunku jednego lidera, który osiągnął sukces w wyborach Prezydenckich. Okazało się, że partia lewicowa nie może budować swej przyszłości na sile jednego ”wodza”, o czym przekonaliśmy się przecież w ostatnich wyborach. Nawet najwybitniejszy, ale tylko jeden „Lider” nie wystarczy by uciągnąć całą formację w długiej drodze do politycznego sukcesu. Przywoływanie, jako argumentu, sukcesu Palikota nie przekonuje mnie do takiego modelu SLD gdyż mam jeszcze w pamięci inne „wodzowskie” takie byty polityczne np. LPR czy Samoobronę RP, które zniknęły ze sceny politycznej wraz z odejściem liderów. W tej sytuacji zastanawiam się, jaką drogę politycznego rozwoju obierze SLD na Pomorzu i w kraju.
Andrzej Różański


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież